Kā mācību programmas nodrošina jauniešu gatavību īstajai, lielajai dzīvei pēc skolas beigšanas – par to astoto un devīto klašu skolēni varēja pārliecināties karjeras konkursā “Naudas koks 2017”, ko rīkoja Priekuļu tehnikums sadarbībā ar Amatas novada Apvienoto izglītības pārvaldi.
Dažādas iemaņas un prasmes pārbaudīja desmit komandas no astoņām skolām – pa komandai no Amatas, Mārsnēnu un Zaubes pamatskolas, Jaunpiebalgas, Nītaures, Raunas un Stalbes vidusskolas, kā arī trīs komandas no Priekuļu vidusskolas.
Šāds konkurss pamatskolām – astoto un devīto klašu audzēkņiem – notiek pirmo reizi un tiek rīkots, domājot par nākamo Priekuļu tehnikuma audzēkņu maiņu, ieinteresējot specialitātēs, kuras šeit var apgūt. Pirms tam “Naudas koku” meklēja tehnikuma audzēkņu sacensībās, savukārt šogad tehnikumieši bija atsaucīgi palīgi saviem pedagogiem konkursa norises nodrošināšanā.
“Druva” novēroja, ka pasākumā valda brīva, nepiespiesta, gandrīz vai svētku noskaņa. Lai gan dalībnieki iepriekš nezināja, kādi uzdevumi būs jāveic, stresa izpausmes nebija manāmas. Arī rīkotāji atzina, ka erudīcijas pamatskolēniem ir pietiekami, bet, ja kaut ko nezina, tad lietā liek izdomu vai minēšanu. Konkursa nolikumā bija pateikts priekšā, kādās jomās tiks pārbaudītas praktiskās iemaņas, jo tās ir saistītas ar specialitātēm tehnikumā: automehāniķa, datorsistēmu tehniķa, ēdināšanas speciālista, lauku īpašumu apsaimniekotāja un klientu apkalpošanas speciālista prasmēm. Protams, vienā no mācību kabinetiem “auga” arī īsts un aptaustāms “Naudas koks”, kura dažādās valūtas bija jāizmanto tūristu ceļa naudas aprēķiniem. Atjautīgos uzdevumus sagatavoja Priekuļu tehnikuma pasniedzēji. Ar komandām kopā bija atbraukušās skolotājas, taču diemžēl nevarēja savējiem klātienē ne līdzi just, ne teikt priekšā, jo visu dienu bija aizņemtas mācībās.
Automehāniķa jomā iejusties palīdzēja pasniedzējs Andris Tilaks: “Te ir jāzina devītās klases fizika – kā to izmantot automašīnas iekšdedzes dzinēja darbībā, elektrībā, mehānikā. Dalībniekiem jauni un nezināmi varbūt ir dažādie instrumenti. Pārsteidzoši labas meiteņu zināšanas fizikā, labākas nekā puišiem!”
Zanda Gubova, datorikas skolotāja, dalībniekus informēja, ka nākamgad Priekuļu tehnikumā varēs apgūt ne tikai datorsistēmas tehniķa, bet arī programmēšanas tehniķa profesiju. Uzdevumi bija pa spēkam visiem – gan tekstu rakstīšana uz aklo, kad tastatūrā visi simboli aizkrāsoti, gan monitora pieslēgšana sistēmblokam, kad blakus stāv pārbaudītājs, uzņemot laiku.
Ēdināšanas pakalpojumu skolotāja Irēna Mālniece virtuvē lika ātri un bez zudumiem mizot kartupeļus, pazīt produktus un precīzi saliet glāzēs ūdeni: “Vienā komandā bija tikai puiši, bet viņi labi tika galā. Šajā konkursā bija vajadzīgas praktiskas iemaņas un precizitāte.”
Viens no nopietnākajiem pārbaudījumiem bija ekonomikas un matemātikas zināšanu izmantošana, atpazīstot un aprēķinot pēc kursa dažādu valstu valūtas, kā arī veicot sīkas izmaksu kalkulācijas pašu sagatavotajam un tematiski iesaiņotajam konfekšu sainītim, aprēķinot izmaksas, kas summējas, sākot no satura līdz pat ietinamajam papīram un nosaukumam.
Biroja darba un metodiskās komisijas vadītāja, karjeras konkursa rīkotāja Solvita Laiviņa teica: “Mums bija nosacījums, ka šo konkursu vadīs tehnikuma jaunieši, bet skolotāji, kuri sagatavoja uzdevumus, ir tikai fonā un visu pieskata. Simboliskais “Naudas koks” pārmantots no komercdarbinieku konkursiem, kas šeit rīkoti jau daudzus gadus.
Pasākums norit labi, man prieks par jauniešu zināšanām! Aprēķini, protams, varēja būt precīzāki. Prieks par tematiskajiem konfekšu iesaiņojumiem par Lieldienu tēmu un prezentēšanas prasmi.”
Arī “Druvai” bija iespēja noklausīties, kā Jaunpiebalgas komandas runasvīrs atraktīvi stāstīja par sagatavoto konfekšu iesaiņojumu Lieldienu olas formā: saldumi ietīti papīrā, kas ir pārstrādājams, iesaiņojums ir “bērnu drošs” un trieciendrošs.
Viens no konkursa norises vadītājiem Kalvis Nebars, topošais lauku īpašumu apsaimniekotājs, pastāstīja: “Uzdevumus izdomāja skolotāja Sarmīte Audere, mēs esam palīgi. Astotās un devītās klases skolēniem vajadzētu tikt galā, jo uzdevumi ir interesanti, saistīti ar sadzīviskām lietām, ar lauksaimniecību, agronomiju, būvniecību. Lauciniekiem noteikti būs vieglāk. Dalībnieku rezultāti un zināšanas pagaidām ir dažādas.”
Priekuļu vidusskolas 9.klases komandas pārstāvis Jēkabs Ļaudups vērtēja: “Uzdevumi nav grūti. Visa klase strādājam komandā, viens zina atbildi uz vienu jautājumu, cits uz kādu citu.”
Priekuļu tehnikuma ekonomisko priekšmetu skolotāja Liāna Ozolante par konkursa norisi bija gandarīta: “Pēc komandu vizītkaršu prezentācijām bija skaidrs, ka šeit ieradušies tie, kuriem interesē konkrētas specialitātes – ēst gatavošana, būvniecība, datori. Mums ir cerība, ka tehnikumam būs audzēkņi. Vai šāds pasākums būs arī nākamgad, tas atkarīgs no dalībnieku atsauksmēm. Karjeras konkurss ir viens no veidiem, kā reklamēt mācību iestādi.”
Noslēgumā katra profesionālā konkursa uzvarētāji saņēma noderīgas, izglītojošas un saldas balvas no dažādiem uzņēmumiem, savukārt galveno jeb Direktora balvu nodrošināja “Swedbank”.
Komentāri