Eiropas dienā Jauno Līderu vidusskolā (Līgatnē) norisinājās saruna par Eiropas vērtībām, Ukrainu un mūsu katra iespējām iesaistīties.
“Šogad 9. maijs ir citāds. Blakus Ukrainā ir karš, ko netaisnīgi un agresīvi izvērš Krievija. Cilvēki cieš un pat mirst. Ar klusuma brīdi pieminējām Ukrainā cietušos un bojā gājušos. Asi nosodījām Krievijas rīcību un runājām par Eiropas vērtībām, īpaši solidarizējoties ar ukraiņiem, dzīvojošiem mūsu pusē,” teic skolas pedagogs Mārtiņš Šteins, kurš šo diskusiju organizēja un arī vadīja. Eiropas dienas diskusijā kopā ar skolas skolēniem un skolotājiem piedalījās arī divi viesi: mūziķis, vairāku Ukrainas atbalsta pasākumu iniciators Ralfs Eilands un Saeimas Eiropas lietu komisijas vadītāja Vita Anda Tērauda.
“Apspriedām dažādus jautājumus: kā neieslīgt vienaldzībā par pašsaprotamām vērtībām; ka būt Eiropas Savienības (ES) pilsoņiem ar visām tiesībām ir liela vērtība; būt ES un NATO mums nozīmē drošību un brīvību; būšana par ES dalībvalsti mums visiem paver iespējas kopīgiem sadarbības projektiem, ceļot, izglītoties un strādāt visā Savienības teritorijā,” stāsta M.Šteins un piebilst, ka runāts arī par Latvijas lomu ES, par drošību reģionā un mūsu katra iespēju kļūt drosmīgiem un aktīviem savā kopienā, valstī un Eiropā, arī par to, kā varam Ukrainai palīdzēt. “Vita Anda Tērauda atzīmēja, ka ir ļoti svarīgi, lai Ukrainas iedzīvotāji redz, ka cilvēki Latvijā un pasaulē iet demonstrācijās, organizē piketus, mācās un dzied ukraiņu tautasdziesmas, izkar Ukrainas karogus un pērk ukraiņu preces, lai atbalstītu viņus. Ir svarīgi runāt un diskutēt arī skolas ietvaros un sūtīt Ukrainai labās domas. Tēraudas kundze norādīja, ka par visām šīm lietām, ko latvieši Latvijā un pasaulē dara, pateicību izteica arī Ukrainas parlamenta vicespīkere Olena Kondratjuka, kas nesen viesojās Latvijā.”
Ralfs Eilands dalījās ar vairākiem ieteikumiem, kā vēl varam atbalstīt Ukrainu ikdienā: klausīties ukraiņu mūziku, skatīties filmas “Spotify”, “Netflix” un citur, lai caur autoratlīdzībām atbalstītu ukraiņu māksliniekus, iegādāties preces, no kurām ziedojumi tiek novirzīti Ukrainai, esot Rīgā, aizdoties pie Krievijas vēstniecības un nosodīt šīs valsts agresiju, ikviens arī varam pasūtīt krievu karakuģus tur, kur tiem jābūt, ar uzdruku uz T-krekla vai cita apģērba. Ralfs arīdzan aicināja jauniešus izmantot Eiropas Savienības iespējas, īpaši uzsverot izglītības un viesošanās iespējas citās dalībvalstīs “Erasmus” programmu ietvaros.
Diskusijas noslēgumā izskanēja aicinājums nepagurstoši runāt par notiekošo Ukrainā, sūtīt Ukrainai labās domas un novērtēt to, ka varam dzīvot brīvā Latvijā un Eiropas Savienībā. Sekoja arī atgādinājums, ka būt brīvai valstij nav pašsaprotama lieta, bet konkrētā laikā izcīnīta vērtība. “Trenējam cilvēcību, palīdzam cits citam un ukraiņiem Līgatnē!” aicināja M.Šteins.
Komentāri