Veselīgs dzīvesveids kļuvis par vienu no aktuālajām tēmām arī skolu vidē, tostarp fizisko aktivitāšu nozīmīgums cilvēka ikdienā.
Bērni un jaunieši tiek aicināti uz skolu doties ar velosipēdiem, tomēr, lai prastu labi pārvietoties pa ielām un iespējami izvairītos no jebkādiem negadījumiem, katram velobraucējam būtu jāpārzina satiksmes noteikumi un jāapgūst vajadzīgās prasmes.
Cēsu novada pašvaldības Izglītības pārvaldes vadītājas vietniece Dina Dombrovska pastāsta, ka patlaban šī tēma Izglītības pārvaldē nav aktualizēta, lai arī agrāk ir bijusi vienota pieeja apmācībām novada izglītības iestādēs.
Savukārt Ceļu satiksmes drošības direkcijā (CSDD) uz jautājumu, vai CSDD iesaistās jauno velobraucēju apmācībā, skaidro, ka departaments apmācību jaunajiem velosipēdistiem nepiedāvā un tas nekad arī nav darīts. “Jauno velosipēdistu sagatavošana – ceļu satiksmes noteikumu un drošības jautājumu mācīšana – ir izglītības iestāžu pārraudzībā. Šīs tēmas ir iekļautas mācību saturā veselības un fiziskās aktivitātes mācību jomā. Tomēr CSDD dažādos izglītības projektos sniedz atbalstu pedagogiem, kā arī iespēju bērniem apgūt nepieciešamās zināšanas un prasmes,” skaidro VAS “Ceļu satiksmes drošības direkcija” Komunikācijas departamenta Izglītības daļas vadītāja Guna Zvīgule. “Viens no šiem projektiem ir “Mācies un iegūsti velosipēda vadītāja apliecību savā skolā”. Projekta ietvaros ar izglītības iestādi tiek noslēgts sadarbības līgums par jauno velosipēdistu eksamināciju. Tas nozīmē, ka sniedzam iespēju skolēniem nokārtot velosipēda vadītāja kvalifikācijas eksāmenu skolā. To piesaka un pieņem skolotāji. Projektā skolotājiem ir sagatavots mācību metodiskais līdzeklis, tajā apkopota velosipēdistam nepieciešamā informācija, kā arī ietverti dažādi uzdevumi un padomi. Taču mācības īsteno pati skola,” turpina G.Zvīgule.
Par to, kā velosipēdistu prasmes saviem audzēkņiem piedāvā apgūt Cēsu 1.pamatskolā, pastāsta skolas direktore Antra Avena. “Mūsu skola sadarbojas ar CSDD, un katru gadu skolēniem ir iespēja skolā nokārtot eksāmenu un saņemt velosipēda vadītāja apliecību. Konkrēti mācības, kā pareizi braukt, skolā neorganizējam. Bet bērni ir informēti, kur pirms eksāmena viņi var internetā iegūt informāciju un mācīties,” paskaidro A.Avena.
Cēsu 2.pamatskolā tiek organizētas velo braukšanas mācības un praktiskas nodarbības. “Pēc nodarbībām skolēniem ir iespējams likt eksāmenu, rezultātā tiek iegūta velo braucēja apliecība. Velo apmācību vada sporta skolotājs Jurijs Vaido,” komentē Ija Brammane, Cēsu 2.pamatskolas direktore.
Arī Amatas pamatskolā notiek mācības par velobraukšanas tēmu. “Mūsu skolā ir interešu pulciņš “Jaunie satiksmes inspektori”, kur skolēni apgūst satiksmes noteikumus un iegūst velo braukšanas apliecības. Ar bērniem nodarbojas skolotāja Inga Voitkeviča,” atklāj skolas direktors Valdis Nītiņš. Savukārt Vecpiebalgas vidusskolā 2022./ 2023.mācību gadā darbojās veloapmācības pulciņš, tomēr šajā gadā skola vairs tādu interešu izglītības iespēju nepiedāvā.
CSDD pārstāve G.Zvīgule atzīst, ka līdzšinējā sadarbība ar Cēsu novada izglītības iestādēm ir bijusi ļoti veiksmīga un ilgstoša. Vairākas novada skolas dienesta rīkotajā projektā ir iesaistījušās kopš tā pirmsākumiem 2018. gadā. Cēsu novada skolas piedalās arī citos CSDD pasākumos, tostarp Jauno satiksmes dalībnieku forumā “Gribu būt mobils”. Ceļu satiksmes drošības direkcijas Komunikācijas departamenta Izglītības daļas vadītāja Guna Zvīgule atzīst, ka kopumā interese par dalību CSDD izglītības projektos pēdējos gados ir palielinājusies, arī velosipēdu vadītāja eksāmenu kārto aizvien vairāk skolēnu.
Komentāri