Daudzās pasaules valstīs jauniešiem, kuri nav izlēmuši, ko dzīvē vēlas darīt, tiek dota iespēja sevi pilnveidot un attīstīt brīvprātīgā darbā. Cēsīs šādu iespēju piedāvā biedrība “Jaunatne Par”.
Biedrības vadītāja Sarma Brauna jau kopš 2008. gada vada biedrību “Jaunatne Par”, kurā jaunieši tiek sagatavoti brīvprātīgajam darbam. “Visbiežāk organizācijas nodarbojas ar mācību rīkošanu. Piemēram, māca jauniešus, kuriem tas ir nepieciešams, kuriem neviens cits nepalīdz. Šādā veidā organizācija gūst mazāku labumu, bet lielāko ieguvumu saņem sabiedrība. Tā rodas sociālā uzņēmējdarbība, ar kuru mēs biedrībā “Jaunatne par” nodarbojamies. Jaunietis, piedaloties šāda veida projektos, iegūst jaunu pieredzi un pārliecību par savām spējām. Jaunieši, kas pie mums darbojas, apmeklē skolu, dodas ekskursijās, palīdz sabiedriskos darbos – izvest pastaigā suņus, palīdz izravēt dārzus vai sakopt apkārtni. Tas ir nepieciešams darbs, kas palīdz jauniešiem uzņemties atbildību. Mūsu mērķauditorija ir jaunieši, kuri nav atraduši savu vietu. Šī ir iespēja iemācīties organizēt savu dienu, plānot darbus. Ja cilvēks līdz šim ir gulējis līdz pusdienas laikam, tad piecelties astoņos no rīta var būt problemātiski. Tad nu mēs sākam ar to – cenšamies ieviest kaut kādu režīmu, saplānot dienā darāmos darbus, lai dotu jaunietim stimulu pašam domāt, kā to visu paspēt. Atpūsties varēs tikai tad, ja no rīta laikus piecelsies. Tas strādā, un cilvēks saprot, kā šīs lietas notiek. Šī nav pāraudzināšanas programma, mēs esam par to, ka jaunietim pašam ir jāgrib kaut ko darīt,” stāsta S.Brauna.
Biedrības vadītāja nesen atgriezusies no sociālo uzņēmēju mācībām “Ready2Start” Turcijā, Stambulā. “Šo mācību laikā bija ļoti vērtīgi dzirdēt citu valstu pieredzi, kas raisīja jaunas idejas turpmākajai darbībai. Visvairāk atmiņā palicis kādas sievietes stāsts. Viņa nodibināja viesnīcu, kuras darbinieki ir bijušie alkoholiķi, narkomāni vai bezdarbnieki. Šie cilvēki tiek mācīti un sāk strādāt. Viņi sniedz sabiedrībai labumu – strādā, pelna naudu un neatgriežas pie savas kriminālās pagātnes. Vēl šī sieviete ražo dažādas spēles. Piemēram, ar kādas spēles palīdzību bija iespēja noskaidrot, vai esi savu biznesa plānu pareizi sastādījis un kā tev vēl pietrūkst. Jaunieši bieži vien domā, ka nav biznesam piemēroti, viņiem trūkst motivācijas. Šajās mācībās piedalījās daudzi, kuri guva pavisam citu izpratni – lai kaut ko sasniegtu, ir jārīkojas tagad, nevajag gaidīt. Tāpat šī bija iespēja iepazīties ar veiksmīgiem cilvēkiem un nodibināt jaunus kontaktus. Arī es prezentēju mūsu biedrības mērķus un darbību pārējām dalībvalstīm,” stāsta uzņēmēja.
Sarmas galvenās atziņas no mācībām Stambulā ir par to, ka tagad Eiropā tiek ļoti stimulēta jauniešu uzņēmība – darīt sociālus darbus, būt par brīvprātīgajiem un iekļauties sabiedrībā, prast veidot biznesu: “Agrāk šādas mācības tika rīkotas vairāk par veselību vai zaļo domāšanu, bet tagad akcents tiek likts tieši uz jauniešu uzņēmīguma attīstīšanu. Tāpat šajās mācībās tika spriests, ka sociālajiem uzņēmējiem ir nepieciešams apvienoties – veidot sadraudzības tīklus, lai ērti un ātri varētu apmainīties ar pieredzi. Un trešā lieta, par ko pārliecinājos, – diemžēl mūsu izglītības sistēma neveido uzņēmējus. Šeit tiek veidoti augsta ranga menedžeri, bet ne cilvēki, kas spētu veiksmīgi vadīt savu biznesu. Jaunieši Latvijā ļoti slikti redz tās jomas, kurās varētu pelnīt, un, lai uzsāktu kaut ko jaunu, viņiem trūkst pārliecības par sevi.”
Biedrībā “Jaunatne Par” darbojas arī vietējā brīvprātīgo programma “Jauniešu garantija”, kur šobrīd no trīs vietām aizņemta tikai viena. Šī programma piedāvā vietējiem jauniešiem strādāt četras stundas dienā, saņemot aptuveni piecus eiro lielu samaksu par nostrādātu dienu. Šī programma ir piemērota jauniešiem, kuriem nepieciešams neliels grūdiens, stimuls, lai saņemtos un sāktu patstāvīgu dzīvi. “Šobrīd mums ir ļoti labi rezultāti, un visi jaunieši, kuri bijuši šajā programmā, pēc tam ir dabūjuši vai nu darbu tepat Latvijā, vai devušies “Erasmus +” projektos uz kādu citu valsti. Šīs programmas laikā cilvēks saprot, uz ko ir spējīgs, ka var iet un darīt,” ir pārliecināta Sarma. Gadā organizācija uzņem aptuveni divdesmit brīvprātīgo, bet uz citām valstīm nosūta vidēji 40 cilvēku.
Komentāri