Vecpiebalgas vidusskolas darba grupa pabija Dobrževicē Polijā, jo skola turpina darboties Comenius daudzpusējās partnerības projektā. Tajā māca mācīties, attīstīt autonomās mācīšanās prasmes.
Izglītības projekts paredz, ka ārzemēs skolēnus uzņem viesģimenes. Tā reizē ir iespēja iepazīt citu valstu tradīcijas, vērtības un dzīvesveidu. Kad devos uz jauno mājvietu, bija liels uztraukums, taču nedēļas laikā ģimenē iedzīvojos tik labi, ka Klaudijas vecāki smejot man piedāvāja palikt Polijā.
Kad Polijas, Itālijas, Grieķijas, Francijas, Rumānijas, Turcijas un Latvijas darba grupas satikāmies skolā, vispirms samīļoju savus skolasbiedrus. Zināju, ka arī viņi bija satraukti par pirmo nakti viesģimenē. Poļu valodas stunda, kurā centāmies apgūt valodas minimumu, izvērtās amizanta. Valoda nav no vieglākajām, un katram izrunātajam vārdam sekoja smieklu šalts. Likās, ka
māca kādus neeksistējošus vārdus, piemēram, dziękuję bardzo. Vai tas izklausās pēc “paldies”? Vārdus centāmies likt lietā, lai pateiktu labrīt, čau, arlabunakti un paldies. Dienas noslēgumā skolā spēlējām volejbolu. Mums, vecpiebaldzēniem, ar 40 minūtēm bija par maz, bet citi to neņēma vērā.
Ekskursijā uz Toruņu pirmā pieturvieta bija piparkūku muzejs. Jauki, ka paši varējām iemēģināt roku un saņemt savu svaigi cepto piparkūku kā suvenīru. Reģiona parlamentā mūs iepazīstināja ar politisko, ekonomisko un kultūras dzīvi. Tā kā Toruņā dzimis Nikolajs Koperniks – viens no slavenākajiem astronomiem pasaulē -, tad apmeklējām planetāriju. Pastaigā pa Toruņas vecpilsētu bija arī dažādi uzdevumi, bet prāts nenesās uz to pildīšanu, jaukāk bija fotografēties vecpilsētas skaistākajās vietās.
Kad skolā pienāca laiks mājasdarbiem, kuros jāatklāj, ko esam iemācījušies paši un gribam iemācīt citiem, mūsu – latviešu – video bija par to, kā Maira Asare gatavo auksto zupu, kā savā skolā apgūstam plaukstiņpolku. Video skatītāji novērtēja atzinīgi. No citu skolu mājasdarbiem mans favorīts bija itāļu video. Tas atklāja, kā padarīt istabas tīrīšanu aizraujošāku, apvienojot to ar dejošanu. Tajā dienā apmeklējām arī
ģeogrāfijas un vācu valodas stundas, bet aizraujošākā izrādījās ķīmija. Eksperimentu rezultātā vairākiem skolēniem sadega paplātes un galdā radās caurumi. Skolēni šādus eksperimentus nekad nebija veikuši, tāpēc tas bija piedodams un tika uztverts ar humoru. Pēc stundām devāmies uz zinātnes centru, kur pārbaudījām fizikas teorijas dzīvē.
Citu dienu devāmies uz Gdaņsku, kur vecpilsētā atrodas arī bijušā Polijas prezidenta Leha Valensas kanceleja. Diemžēl tās apmeklējums bija īss un steidzīgs. Eksprezidentam arī tagad ir daudz svarīgu darbu. Poļu meitene, pie kuras dzīvoju, Gdaņskā bija pirmo reizi. Abas izstaigājām ostas promenādi, apēdām saldējumu. Kad mūsu autobuss apstājās pie mīļās Baltijas jūras, bija iespēja mazliet atvilkt elpu un apdomāt nedēļas iespaidus. Tajā pašā vakarā bija atvadu ballīte, kurā gan izlēkājāmies, gan pārrunājām iespaidus. Mums izsniedza sertifikātus par piedalīšanos projekta darbā Polijā. Anna Kalniņa, Vecpiebalgas vidusskolas skolniece
Komentāri