Ceturtdiena, 21. novembris
Vārda dienas: Zeltīte, Andis

Cēsu novada jaunieši Gruzijā gūst starptautisku slēpņošanas pieredzi

Druva
18:10
07.11.2021
101
Gruzija 2

“Go and explore opportunities” jeb “Ej un izpēti iespējas”, šādā pasākumā Cēsu novada jauniešu grupa oktobrī iepazina Gruziju.

Iespēju nedēļu pavadīt sau­lainajā un kalnainajā zemē deva jauniešu apmaiņas projekts “Erasmus+”, ko īstenoja Cēsu jauniešu biedrība “Youth for City, City for Youth”, tā tēma bija valstu kultūrvēsturiskā mantojuma apzināšana un novērtēšana, izmantojot mūsdienu tehnoloģiju sniegtās iespējas.

Četrpadsmit cilvēki – skolēni un jaunieši, kas jau studē, biedrības un Cēsu Jauniešu domes pārstāvji, novada Jauniešu mājas jaunatnes darbinieki, biedrības pārstāvji un jaunieši no vairākām Cēsu izglītības iestādēm – pārstāvēja ne tikai Cēsis, bet arī Prie­kuļu un Pārgaujas pagastus.

Apmaiņas projekts tapa sadarbībā ar Gruzijas jauniešu organizāciju “Georgian Youth for Eu­rope”, sadarbība ar šo Gruzijas jauniešu organizāciju mūspuses aktīvistiem un darbiniekiem pastāv vairākus gadus, šis nav pirmais kopīgi veidotais projekts, stāsta Cēsu novada jaunatnes lietu speciāliste Iveta Jermolājeva. Latvijas pārstāvji jau vairākkārt viesojušies Gruzijā, bet Cēsīs uzņemti Eiropas brīvprātīgā darba veicēji no šīs valsts.

Nedēļas garumā Cēsu novada un Gruzijas jaunieši iepazinās un stiprināja komandu, prezentēja savu valstu nozīmīgākos kultūrvēsturiskos pieminekļus, kultūru vakaros iepazina Gruzijas un Latvijas nacionālās īpašības, bet par projekta galveno aktivitāti uzskatāma Geocaching jeb slēpņošana. Tā ir nodarbe brīvā dabā, kur, izmantojot tam paredzētu mobilo lietotni vai citus navigācijas paņēmienus, ikviens visā pasaulē var meklēt kā arī izvietot ģeoslēpņus. Parasti tie ir nelieli ūdensnecaurlaidīgi konteineri, piemēram, sviestmaižu kārbas vai fotofilmiņu ietvari, kur atrodams zīmulis un ierakstu žurnāls. Ģeoslēpņa atradējs tajā reģistrējas, norādot savu vārdu, datumu un piederības valsti. Tāpat arī mobilās lietotnes lietotāji tur reģistrē atrastos slēpņus.

Nereti ģeoslēpņi izvietoti tuvumā nozīmīgiem dabas un kultūrvēstures objektiem, lietotnē sniedz informāciju ne tikai par paša slēpņa precīzu atrašanās vietu, bet arī par objektu, kur tas paslēpts. Tādējādi tiek sniegta iespēja arī gūt jaunas zināšanas.

Projekta laikā cēsnieki un mājinieki meklēja gan slēpņus Gruzijas galvaspilsētā Tibilisi un apmaiņas norises vietā Rustavi, gan, izpētot tuvējo apkārtni, tās kultūrvēstures pieminekļus un nozīmīgus objektus, veidoja, izvietoja un reģistrēja savus slēpņus, kurus turpmāk varēs meklēt un atrast ikviens Geocaching lietotājs.

“Dalība jauniešu apmaiņas projektos nenozīmē tikai paviesošanos kādā valstī, tā ir starptautiska pieredze, valodas prasmju attīstīšana, izpratnes veidošana par kultūru atšķirībām, jaunu zināšanu gūšana. Cēsu jaunieši ir piedalījušies dažādos apmaiņas projektos par dažādām tēmām: dzīvojuši bēgļu nometnē Palestīnā, atklājuši savas emocijas caur fotogrāfiju Spānijā, pabijuši arī Karību salās. Savukārt šis projekts zīmīgs ar to, ka visas nedēļas garumā valdīja ļoti sirsnīga, draudzīga atmosfēra, jo nereti dalībniekiem nepieciešamas vairākas dienas, lai iejustos. Šoreiz jau pirmajā dienā jaunieši bija iepazinušies, sadraudzējušies un atraduši kopīgu valodu.

Pasākumā ne tikai izdevās iegūt jaunus draugus Gruzijā, bet arī stiprināt mūsu pašu jauniešu sadarbību un sniegt iespēju socializēties, kas ir ļoti būtiski turpmākajā Cēsu novada Jauniešu domes darbībā, jo īpaši šajā laikā, kad tikšanās, regulārs darbs ar jaunatni un klātienes pasākumi ir ierobežoti valstī noteikto epidemioloģisko drošības pasākumu dēļ,” vērtē jaunatnes lietu speciāliste Iveta Jermolājeva.

Projekta dalībniece Marta Kļaviņa, kura šogad uzsākusi studijas Liepājas Universitātē, bet iepriekš aktīvi darbojusies Cēsu novada Jauniešu domē, stāsta: “Esmu piedalījusies vairākos jauniešu apmaiņas projektos, bet šī noteikti ir viena no labākajām un atmiņā paliekošākajām projektu pieredzēm – ļoti daudz pozitīvu emociju, jauni iespaidi, zināšanas, savu spēju apzināšanās. Tāpat arī augstu vērtēju iespēju piedalīties projektā, jo tas nozīmē sadarbību, kontaktu saglabāšanu un piederības sajūtas stiprināšanu dzimtajai pilsētai.”

Kristers Jurciņš, kurš mācās Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikumā, “Erasmus+” apmaiņas projektā piedalījās pirmo reizi. “Ieguvu pavisam jaunu dzīves pieredzi un, atgriežoties no Gru­zijas, jutos kā citā dimensijā. Visas raizes, kas bija līdz šim, vairs nešķiet svarīgas,” atklāj jaunietis.

Projekta īstenotāji un dalībnieki ir vienisprātis un atklāj, ka esošā “Covid-19” situācija un ar to saistītie ierobežojumi, realizējot starptautiskus projektus un to aktivitātes, liek pielāgoties: rūpīgi jāizpēta ceļošanas, kā arī galamērķa valstī noteiktie ierobežojumi. Tomēr tie netraucē rast risinājumus un sasniegt izvirzītos mērķus.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Jaunais pianists Gustavs uzstājas starptautiskas balvas atklāšanā

06:20
12.11.2024
63

Starptautiskā projekta mūzikas, mākslas, zinātnes un arhitektūras jomā “Baltijas Balva/Baltic Awards” prezentācijā Nacionālajā operā ar priekšnesumiem uzstājās jaunie, talantīgie mūziķi, konkursa “Ineses Galantes talanti” laureāti, viņu vidū arī desmit gadus jaunais cēsnieks, pianists Gustavs Kalējs. “Baltijas Balva/Baltic Awards” ir jauns Ineses Galantes fonda projekts, kas tiek īstenots sadarbībā ar trīs Baltijas valstu sabiedriskajām un izglītības […]

Svarīga skolēniem droša un atbalstoša vide

07:39
08.11.2024
88

Vecpiebalgas vidusskolā jau vairākus gadus darbojas speciālistu komanda, kas nodrošina pedagoģisku, psiholoģisku un sociālu atbalstu skolēniem, viņu ģimenēm un pedagogiem. Atbalsta komanda, kurā ir skolas vadības pārstāvis, sociālais pedagogs, speciālais pedagogs un logopēds, palīdz mācību iestādē nodrošināt emocionāli un fiziski drošu vidi. Tomēr arī izaicinājumu ir daudz. “Druvas” sarunā ar skolas sociālo pedagogu, KiVa prog­rammas […]

Drošās velobraukšanas mācības. Vai skolas tās īsteno?

10:30
04.11.2024
33

Veselīgs dzīvesveids kļuvis par vienu no aktuālajām tēmām arī skolu vidē, tostarp fizisko aktivitāšu nozīmīgums cilvēka ikdienā. Bērni un jaunieši tiek aicināti uz skolu doties ar velosipēdiem, tomēr, lai prastu labi pārvietoties pa ielām un iespējami izvairītos no jebkādiem negadījumiem, katram velobraucējam būtu jāpārzina satiksmes noteikumi un jāapgūst vajadzīgās prasmes. Cēsu novada pašvaldības Izglītības pārvaldes […]

Profesors novērtē jaunos talantus

10:29
01.11.2024
60

Trīs dienas Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolā  meistarklases vadīja Gdaņskas mūzikas akadēmijas alta spēles profesors Kšištofs Komendareks-Timendorfs. “Tā kā vidusskola ir reģionālais metodiskais centrs, aicinājām arī audzēkņus no Vidzemes mūzikas skolām un citām vidusskolām. Meistarklasēs piedalījās ne tikai vidzemnieki, arī jaunie mūziķi no Ventspils, Ādažiem, Rīgas. Katram tā bija lieliska iespēja papildināt savas muzikālās prasmes,” […]

Uzzināt, kur vajadzēs matemātiku

07:21
23.10.2024
238

Tikšanās ar profesiju pārstāvjiem skolēniem pastiprina interesi par mācību priekšmetiem “Karjeras nedēļā arī mūsu skolā ir tradīcija tikties ar dažādu profesiju pārstāvjiem, taču pasākumi, lai skolēni iepazītu dažādu profesiju ikdienu, notiek gandrīz visu mācību gadu,” par Karjeras nedēļu, kas Latvijā risinājās no 7. līdz 11.oktobrim, pastāsta Cēsu 1.pamatskolas direktore Antra Avena. “Šajā rudenī bija vairākas […]

Plenērs laukos radošā gaisotnē rada arī pārpratumus

06:33
16.10.2024
54

Septembra izskaņā Dzērbenes pagastā trīs dienas darbojās pulciņš radošu jaunu cilvēku.\ Tur norisinājās fotoplenērs “Mālderdienas Dzērbenē”. “Šāda formāta plenērs norisinās otro reizi. To sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmiju (LKA) rīko Dzērbenes radošā māja “Memberi”. Pērn plenērā bija ap 30 dalībnieku, šogad jau 52,” pastāsta plenēra organizatore, māksliniece Ērika Māldere. “Visus vieno mācības Nacionālajā kino skolā. […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
17
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
8
2
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
22
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
23
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
64
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi