Cēsu 1. pamatskolas meiteņu kora diriģente Ilga Šķendere pieņēma izaicinājumu ar audzēkņiem startēt augsta līmeņa starptautiskā konkursā. Gatavošanās tam notika pusgadu, jo konkursa organizatori piedāvāja arī Spānijā doties koncertturnejā pa basku zemi.
„Man bija svarīgi rīkoties tā, lai mūsu bērni redz, kas koru mūzikā notiek pasaulē, caur to iegūstot lielāku interesi un pieredzi muzicēšanai korī,” pastāstīja I.Šķendere, kuras vadībā pirmo reizi kāds no Cēsu bērnu koriem pabija tik nopietnā starptautiskā konkurencē, kādu nodrošina Tolosas starptautiskais konkurss.
Lai uzņemtu konkursa dalībnieku vidū aprīlī tika nosūtīts cēsnieku ieraksts, kuru izvērtēja žūrija un apstiprināja koru dalību, kā arī atsūtīja nošu materiālu, no kura izvēlēties repertuāru. Katram korim nācās izpildīt vienu obligāto dziesmu basku valodā un izvēlēties vēl vienu dziesmu no basku komponistu jaunākajiem darbiem.
„Skaņdarbi no mūsu ierastā nošu materiāla atšķīrās ar ritmisko zīmējumu, intonācijām un vairākkārtējām tonalitāšu maiņām,” darba sarežģītību atklāj Ilga Šķendere. Lai apgūtu basku vārdus, uz Cēsīm bija atsūtīti izrunas paraugi, bet
apgūt basku valodas izrunu vēl precīzāk cēsniekiem Tolosā
palīdzēja gide Maijelina. Tam Basku zemē bija dots laiks – nedēļa, kurā
rīti sākās ar mēģinājumiem, vakaros
dažādās pilsētās bija jākoncertē.
„Biju ļoti pārsteigta par basku un spāņu ārkārtīgo ieinteresētību, jo visi koncerti baznīcās vai zālēs izrādījās ļoti kupli apmeklēti. Klausītājos bija gados vecāki un arī jaunāki cilvēki. Mēs sajutām, ka konkurss Tolosā ir gada lielākais kultūras notikums šajā zemē, ka klausītāji vēlas dzirdēt korus, kuri atbraukuši pārstāvēt valstis,” skaidro diriģente. „ Mums, pieradušiem pie mierīgas, klusas publikas, bija pārsteigums, zālē izdzirdot bravo saucienus, kvēlus aplausus, pat piedzīvot
klausītāju celšanos kājās, lai apliecinātu sajūsmu. To sajust manām audzēknēm bija liels notikums un arī gandarījums par pusgada darbu, īpaši gatavojoties koncertturnejai.”
Šajā gadā konkursa dalībnieku līmenis bērnu un jauniešu koru grupā bija ļoti augsts, jo uz konkursu ieradās pasaulē pazīstami kori no Ķīnas, Filipīnām, Spānijas, Vācijas, Krievijas. Žūrija vērtēja koru atbrīvotību, muzikalitāti, emocionalitāti, precizitāti nošu rakstā.
Cēsnieki izpildīja piecus skaņdarbus, no kuriem trīs bija piecbalsīgi un pārējie četrbalsīgi. Sagatavojot šādas grūtības pakāpes skaņdarbus, Cēsu meitenes pierādīja, ka ar neatlaidību viss ir iespējams, jo Skolēnu Dziesmu svētkos, kur meiteņu koru grupā cēsnieces kļuva nepārspētas, koru karos bija jādzied tikai trīsbalsīgi.
Komentāri