Novembra pirmajā pusē, no 6. līdz 11.novembrim, Cēsu 1. pamatskolas skolēni devās mobilitātes braucienā uz Turciju, Mudanju (Mudanya), kura atrodas apmēram divu stundu brauciena attālumā no galvaspilsētas Stambulas, Marmora jūras dienvidu krastā.
Stāsta skolas direktore Antra Avena: “Piedalīties olīvu novākšanā, iepazīt bioloģisku ūdens attīrīšanas centru, sakopt dienvidu jūras pludmali pēc sezonas pie Tiriljes pilsētiņas –to visu un vēl daudz cita Cēsu 1.pamatskolas skolēni un skolotāji piedzīvoja, novembra nedēļu pavadot Turcijā.
Iespēju apmeklēt dienvidu valsti skolai deva iesaistīšanās programmas “Erasmus+” projektā. Cēsniekiem un citiem projekta dalībniekiem bija sagādātas interesantas un izzinošas dienas.
“Bijām pasākumā Vides un urbanizācijas ministrijā, iepazināmies ar Turcijas pieredzi atjaunojamās enerģijas izmantošanā. Iespaidīgas bija projekta partneru sarūpētās ekskursijas, kuru laikā pabijām Bursas Panorāmas muzejā, 14. gadsimtā celtajā “ULU CAMI” mošejā, “Grand Basaar” Bursā, gleznainajā Uluabata ezera salas Guljazi pilsētiņā. Apmeklējām Enerģijas muzeju un Mudanjas botānisko parku, kā arī pastaigājāmies Sadagi kanjonā, baudot Turcijas rudeni,” stāsta skolas direktore Antra Avena. Skolēni, kam bija iespēja paviesoties Turcijā, atzinuši, ka pavadītais laiks bijis piesātināts ne tikai ar vietējās kultūras iepazīšanu, ēdienu baudīšanu un skaistās dabas aplūkošanu, bet devis neaizvietojamu pieredzi, iegūstot draugus no citām projekta dalībvalstīm.
“Martā plānots doties uz Ziemeļmaķedoniju, bet vēlāk, aprīlī, viesi ieradīsies pie mums Latvijā,” teic skolas direktore un pastāsta, ka septembra beigās būts Spānijā. “Iepazināmies ar vides problēmām, ko rada cilvēka darbība, pieredzi to risināšanā. Apmeklējot ģimenes korķu rūpnīcu “Parramon Exportap”, redzējām, kā korķu ražošanas procesā pilnībā tiek izmantotas izejvielas, nodrošinot nepieciešamo siltumenerģiju ne tikai savām, bet arī vietējās kopienas vajadzībām,” par daļu no redzētā stāsta A.Avena, piebilstot, ka Spānijā daudz uzzināts arī par dzīvnieku aizsardzību. Piemēram, šimpanžu rehabilitācijas centrā uzzināts, kā fiziski un garīgi palīdz no cilvēka vardarbības cietušām šimpanzēm, kā pēta un aizsargā saldūdens bruņurupučus.
Cēsu 1.pamatskola kopš 2020./2021. mācību gada piedalās “Erasmus+” programmas projektā “Don’t wait to see the destruction” (no angļu val. -Negaidiet, lai redzētu iznīcināšanu), kurā iesaistījušās skolas no Itālijas, Portugāles, Spānijas, Turcijas un Ziemeļmaķedonijas. “Prieks, ka šogad pēc pandēmijas ierobežojumu atcelšanas beidzot varējām organizēt mobilitātes braucienu uz dalībvalstīm un satikties ar projekta partneriem klātienē. Pavasarī pabijām arī Portugālē un Itālijā,” teic A.Avena.
Komentāri