Pirms nedēļas, kad Valmieras teātrī dzisa gaisma uzveduma “Vējš vītolos” pirmizrādē, teātra brīnuma gaidās zālē atradās arī Drabešu internātskolas 7. klase. Jaunās latviešu valodas un literatūras skolotājas Sandras Purmales aicināta, rosīgā un arī ļoti aktīvā teātra spēlētāju klase nu bija lielā teātra skatītāji. Skolotāja, aizlikdama labu vārdu par zinātkārajiem internātskolas audzēkņiem, bija saņēmusi ne tikai skolas, arī Valmieras teātra atbalstu, lai pusaudži – puiši un meitenes – varētu būt pirmizrādē, bet pēc tās dotos ekskursijā pa teātra namu. “Ekskursija bija beigusies, bet pār aktieri Arnoldu Osi, kurš to vadīja, turpināja birt skolēnu jautājumi. Neviens negribēja doties prom. Diemžēl pulkstenis rādīja, ka ir laiks atgriezties skolā uz vakariņām,” otrā dienā klasē satiktas, vispirms stāstīja skolotāja Sandra Purmale un audzinātāja Ieva Birkenberga, laimīgas, ka pieaugušajiem izdevies bērniem sagādāt neaizmirstamu piedzīvojumu. Pēc tam skolēni dalījās iespaidos par izrādes iespaidīgajiem tēliem Žurku, Kurmi un Krupi, stāstīja par aktieru sniegtajiem autogrāfiem, arī par ekskursiju teātra ēkā.
Viens no izrādes “Vējš vītolos” galvenajiem varoņiem – Krupis, kas skolēniem aktiera Aigara Apiņa tēlojumā tā paticis, ir neglābjams dēkainis, nepārtraukti pārņemts ar kādu nodarbi, lai pēc brīža to pamestu jaunas aizraušanās dēļ. Izrādes veidotāji teic, ka Krupis ir grāmatas “Vējš vītolos” autora, skotu rakstnieka Keneta Greiema dēla Elistera portrets, bet skolotāja Ieva Birkenberga saka – tie esot viņas audzēkņi – teju lielākā daļa no 7. klases: “Palaidnīgi un reizē radoši.” To pašu novērojusi skolas teātra pulciņa vadītāja Iveta Tobiase. Skola un tās internāts ikdienā ir bērnu mājvieta. Vecāki un mājas ir diezgan tālu, ne tikai Amatas novadam apkārtējos pagastos, arī Limbažos un Rīgā, tāpēc pedagogi gatavi uzņemties daļu ģimenes lomas. Brauciena uz teātri organizēšana un ar to saistīto finansiālo jautājumu atrisināšana ir viena no iniciatīvām. 7. klasē uz jautājumu, kurš ir gatavs pats spēlēt teātri, no 13 skolēniem 12 paceļ roku, uz jautājumu, kuri būtu gatavi veidot arī skatuves iekārtojumu un piemeklēt kostīmus, roku paceļ seši, bet uz vaicājumu, vai kāds ir gatavs arī sarakstīt scenāriju, vai ir, kas gribētu uzņemties visu atbildību par uzvedumu, kā to teātrī dara režisors, rokas paceļ četri. Starp apņēmības pilnajiem arī turpmāk iesaistīties skolas teātra uzvedumu veidošanā ir Artūrs Jarullins, Monika Akmentiņa, Sandris Janitēns, Amanda Laumane, Jānis Karuzins.
“Palaidnības šim vecumam piestāv, bet vēlēšanās radoši izpausties, kas ir teju visiem šai klasē, veido šo bērnu dzīvi internātskolā interesantāku,” vērtē Ieva Birkenberga, piebilstot, ka audzēkņiem māca veidot draudzīgas attiecības, lai viens otram varētu uzticēties, labāk saprasties un klasei kopā būtu vēl lielāks spēks.
Janvārī notiks internātskolas tradicionālais sarīkojums “Sporta laureāts”. 7.klasei tajā uzticēta svētku uzveduma veidošana. Tas nozīmē, ka iedvesma, kas smelta kopīgajā braucienā uz profesionālo teātri, skolēniem tūlīt būs liekama lietā. Mairita Kaņepe
Komentāri