Katru ziemu, tuvojoties pavasarim, skolēniem ir iespēja apgūtās dziesmas, dejas un teātra mākslu parādīt plašākai publikai, arī stāties žūrijas priekšā un dzirdēt vērtējumu. Lai uzstāties prieks tiktu vairāk skolēniem no 1. līdz 12. klasei, Izglītības un zinātnes ministrija rosina rīkot daudzpakāpju konkursus. Vispirms skolēni satiekas uz skatuvēm vēsturisko rajonu centros. Šo konkursu veiksminieki iegūst ceļazīmes uz Vidzemes, Kurzemes, Zemgales vai Latgales novada konkursu. Savukārt to uzvarētāji mācību gada izskaņā būs gaidīti Rīgā- radošo konkursu laureātu koncertos.
Cēsu Bērnu un jauniešu centrā pulcējas Cēsu vēsturiskā rajona skolu izvirzītie konkursu dalībnieki. Plaši pārstāvēti ik gadu ir skatuves runas konkursi. Tajā Cēsīs bija pieteikti 60 dalībnieki no 18 skolām. Šogad pedagogu lielāku ievērību guvis vokālās mūzikas konkurss „Balsis”, kurā skolotāji pieteica jau 12 ansambļus – kopā 150 dziedošos bērnus no Amatas, Raunas, Stalbes, Līgatnes Priekuļu, Vecpiebalgas un Cēsu novada skolām. Savukārt mūsdienu deju mākslā pārstāvniecība ir neliela.
Mūsdienu dejas
Līdzās Cēsu skolu aktīvajām mūsdienu deju grupām, kuras Bērnu un jauniešu centrā vieno pedagoģe Inga Cipe un Cēsu internātpamatskolā Sanita Ceriņa, konkursā Cēsīs piedalījās arī Gintas Berķes audzēkņi no Stalbes vidusskolas. Žūrija novērtēja pedagoģu veidotās horeogrāfijas, bērnu dejotprieku un azartu, kā arī košos tērpus, kuru izveidē nereti ir bijusi arī vecāku līdzdalība. Pēc konkursa visu trīs skolotāju audzēkņiem tika dota ceļazīme uz mūsdienu deju radošā konkursa Vidzemes kārtu Salaspilī. Tur emocijas kūsāja daudz lielākā mērā, valdīja saspringta konkursa gaisotne, jo vienkop sapulcējās seši simti šī deju žanra piekritēji. Pēc tā tagad iestājies gaidīšanas laiks, līdz būs notikuši konkursi visos novados un kļūs zināmi laureātu koncerta, kas maijā notiks Rīgā, dalībnieki.
Skatuves runa
Ievelc dziļā elpā savu Latviju! – šāds moto bija dots skolēnu rosināšanai uzstāties ar skatuves runu, izvēloties tai dzeju vai prozu. Konkursam nācās sagatavot divus priekšnesumus. Žūrija – režisore un scenāriste Inga Cipe, režisore un rakstniece Aina Karele un aktieris Oskars Morozovs – aicināja uzstāties ar otro priekšnesumu tos skolēnus, kuri pārliecināja ar pirmo. Te nu žūrijai nācās secināt, ka reti kuram konkursantam abi bija sagatavoti vienlīdz labi. Par daļu priekšnesumu bija ko teikt Ingai Cipei: „Dalībnieki gan
pareizā izteiksmē izrunāja vārdus, bet varēja just, ka runā par saturu, ko nesaprot.”
Uz skatuves runas konkursu Vidzemē, lai Valmierā satiktos ar labākajiem skatuves runā, tika izvirzīta Līga Lapsiņa no Cēsu Pilsētas pamatskolas 2. klases, Nikola Ance
Salmiņa un Anastasija Koraļova no Liepas pamatskolas 3. un 4. klases, Patrīcija Aļļena no Cēsu 1. pamatskolas 5. klases, Simona Ruska no Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijas, Kristaps Sekacis no Cēsu Profesionālās vidusskolas, Diāna Krista Stafecka un Emīls Lukjanskis no Cēsu Valsts ģimnāzijas.
Vokālā māksla Vokālās mūzikas konkurss „Balsis” katru gadu apliecina ne tikai mūsdienu mākslas virzību, bet arī stingri liek turēties pie latviski klasiskām vērtībām – prasmi ansamblim daudzbalsīgi dziedāt arī bez muzikālā pavadījuma, izdarīt izvēli par labu latviešu tautas dziesmām, latviešu komponistiem.
Konkursa 1. kārtā Cēsīs muzikalitātē sacentās 12 vokālie ansambļi. Četriem pēc noteikumiem bija lemts saņemt ceļazīmi uz nākamo – Vidzemes – kārtu. Žūrijā bija pieredzējušas ansambļu vadītājas no Rīgas, Jaunpiebalgas un Jāņmuižas – Ilga Millere, Māra Vīksna un Velta Olengoviča. Viņas, saskaitot punktus, uzstāšanos novērtēja augstu. Pirmo pakāpi saņēma Cēsu 1. pamatskolas 8. klašu, kā arī 6. klašu vokālais ansamblis, vadītāja Ilga Šķendere, Raunas vidusskolas 5. un 6. klašu ansamblis, Sarma Bērziņa, Drabešu sākumskolas 4. klases ansamblis, Ina Aizgale, Stalbes vidusskolas 6. klases duets, Anda Tomsone, Cēsu Pastariņa sākumskolas 6. klases ansamblis, Rita Briņķe, Līgatnes vidusskolas 5. – 9. klašu ansamblis. Sacenšoties nākamajā kārtā ar Vidzemes labākajiem ansambļiem, otro reizi pirmās pakāpes diplomu saņēma Cēsu 1. pamatskolas 8. klašu ansamblis un Drabešu sākumskolas 4. klases ansamblis. 2. pakāpes diplomu saņēma Raunas vidusskolas 5. – 6. klašu ansamblis „Mi Re Do”. Veselības problēmas traucēja izvirzītajiem stalbēniešiem – duetam no 6. klases – uzstāties Vidzemes kārtā. Arita Lejiņa
Komentāri