Jaunieši nereti atzīst, ka ikdienu nevar iedomāties bez mobilā telefona, datora un ,protams, arī iespējas darboties virtuālajā pasaulē. Biežāk izmantotās interneta mājas lapas saistītas ar dažādu sociālo tīklu adresēm. Daļai jauniešu portāli draugiem.lv, facebook. com vai twitter. com ir biežāk izmantotās mājas lapas. Arī dažādi ziņu, mūzikas, sporta un izklaides portāli ir ne mazāk iecienīti un apmeklēti. Jaunieši Viesturs Egle, Maija Baltiņa un Liene Buša atzīst, ka ikdiena bez interneta nav iedomājama, turklāt nepiekrīt viedoklim, ka darbošanās internetā būtu atkarība. Drīzāk- nepieciešamība. Viesturs: -Nevar noliegt – kādam atkarība no datora un interneta ir tik liela, ka viņš to sauc par galēju nepieciešamību. Šis jautājums ir ļoti kutelīgs, jo ir džeki, kuri ar datoru aizrāvušies tā, ka ikdiena paiet virtuālajā pasaulē. Zināmi gadījumi, kad cilvēks no datora atiet tikai, lai paēstu un apmeklētu tualeti. Pārējais laiks tiek pavadīts pie monitora.
Maija: -Briesmīgi, ja tā notiek, jo uzskatu, ka virtuālā dzīve nekad nevar aizstāt reālo pasauli. Nožēlojami, ja viss brīvais laiks tiek pavadīts pie datora, spēlējot spēlītes, skatoties filmas vai trakāk- čatojot ar draugiem, kurus var satikt arī uz ielas, skolā vai tusiņā.
Liene: -Atkarība no interneta, domāju, draud pusaudžu vecumā. Neticu, ka cilvēks, kurš pārsniedz 20 – 25 gadus, var atļauties sēdēt tikai pie datora. Šī varētu būt problēma skolēniem, kuri neredz citu iespēju, kā pavadīt brīvo laiku. -Cik daudz laika paši pavadāt internetā? Maija: -Neteikšu, ka varētu iztikt bez interneta, jaunākās ziņas, informāciju meklēju internetā, arī filmas, videoklipus skatos. Par sociālajiem portāliem runājot, esmu reģistrējusies tikai draugiem.lv, neredzu jēgu, ka jaunieši reģistrējas piecos dažādos sociālajos tīklos un tur apstiprina vienus un tos pašus draugus, raksta vienas un tās pašas lietas. Taču jā, sociālo tīklu ietekmi noliegt nevar. Liene: -Aktuāla kļuvusi arī iepirkšanās interneta veikalos. Tik daudz jauniešu aksesuārus, apģērbu iegādājas internetā. Man lielākā daļa garderobes tā nopirkta. Jā, sociālie tīkli, ziņas, izklaides joma- to visu var atrast internetā. Man internets pieslēgts arī mobilajam telefonam. Tā esmu ne tikai sazvanāma, bet arī sekoju notiekošajam twitterī vai draugos. Datoru jau līdzi visur nepaņemsi, bet telefons vienmēr pa rokai. -Kad pēdējo reizi datoru izmantojāt rakstīšanai? Viesturs:- Skolēni, studenti noteikti raksta darbus. Es pirms laika uzrakstīju CV, ko iesniegt darba devējam. Tomēr datoru rakstīšanai izmantoju maz. Tiešām tas ir internets, kurā darbojos. Maija: -Jāpiekrīt, ka dators galvenokārt tiek izmantots socializēšanās nolūkos, nerunājot par tiem, kuriem internets nepieciešams darbā. Liene: -Jā, kurā gan darbā tagad internetu neizmanto? Kaut gan… labi, ir noteikti tādi. Bet jebkurā gadījumā visas komunikācijas un tehniskās iespējas tikai attīstās. Domāju, ka nākotnē darbošanos internetā mazāk dēvēs par atkarību, vairāk par nepieciešamību. Un interesanti, varbūt atkarība no interneta arī radīs ilūziju, ka tā ir mūsu nepieciešamība darbā, mājās, skolā un pat, braucot autobusā, kas ir iespējams, pateicoties wi-fi. Liene Lote Grizāne
Komentāri