Mērķtiecīgais un pašpārliecinātais Cēsu Valsts ģimnāzijas 10. klases skolnieks Mikus Villerušs, kurš nesen ieguvis stipendiju vidusskolas mācību programmai United World Colleges (UWC), nebaidās no pārmaiņām – jau augusta beigās viņš dosies uz Itāliju, mazo Triestes provinces pilsētiņu Duino, lai tur mācītos turpmākos divus gadus.
UWC ir starptautiska izglītības kustība, kas katru gadu konkursa kārtībā piešķir 10.-11. klašu skolēniem ceļazīmes un stipendijas vidusskolas divu gadu mācību programmai kādā no 17 UWC koledžām visā pasaulē. Mikus ir to divu laimīgo jauniešu vidū, kuri šogad, izturējuši trīs nopietnas kārtas, saņēma iespēju iegūt starptautisko vidusskolas izglītību ārpus mājām – Latvijas.
Pieteikšanās konkursam sākotnēji nebija plānota. Iepriekš Mikus piedalījās “Demokrātijas akadēmijā”, iepazinās ar Palīdzēsim.lv vadītāju Ilzi Skuju, kura, tuvojoties konkursam, uzrunāja Miku. “Ilgi nedomādams, piekritu. Gribēju pārbaudīt, cik tālu tikšu,” par savu izvēli stāsta Mikus, “šobrīd, kad konkurss beidzies, saprotu, ka lielu paldies pelnījusi ģimene, Cēsu Valsts ģimnāzijas skolotāju kolektīvs un Cēsu novada pašvaldība, bez kuru atbalsta man tas nebūtu izdevies.”
Pēc tam sākās garais atlases process. “Pirmajā kārtā uzrakstīju 700 vārdu eseju un nosūtīju nepieciešamos dokumentus – skolotāju raksturojumus, liecību kopijas, vecāku atļaujas. Pēc tam, otrajā kārtā, bija stundu gara intervija, kurā, šķiet, neparādīju gluži visu, ko varēju. Trešā, noslēdzošā, kārta bija visgarākā. Sākām deviņos no rīta un beidzām vien septiņos vakarā. Visas dienas garumā veicām dažādus uzdevumus, grupu darbus, saliedēšanās spēles. Toreiz sapratu, ka viņi meklē jaunieti – līderi, bet tādu, kurš saprotas arī ar citiem,” stāsta Mikus.
“UWC Adriatic” Mikus apgūs gan obligātos mācību priekšmetus, kas ir angļu, itāļu un latviešu valoda, kā arī matemātika, gan izvēles: “Ja atliks laiks, noteikti izmantošu tur pieejamās brīvo brīžu pavadīšanas iespējas – burāšanu un klinšu kāpšanu.” Lai arī šobrīd papildus mācībām Mikus dzied korī, dejo tautiskās dejas, debatē un aizraujas ar autosportu, aizbraucot uz Itāliju, viņš vēlas pavadīt laiku, apgūstot ko jaunu.
Par dzīvi Itālijā Mikum šobrīd spriest grūti. Esot šeit, Latvijā, šķiet, ka mājas, līdzcilvēku un ierastās vides nepietrūks, bet, cik jaunietis dzirdējis no citiem UWC skolu absolventiem, jau ap Ziemassvētkiem piezogas ilgas pēc mājām. “Esmu priecīgs, jo sanāks, ka uz mājām varēšu doties divas reizes gadā – gandrīz mēnesi Ziemassvētku laikā un visu vasaru. Tad arī varēšu satikt draugus un ģimeni, atpūsties,” par grafiku stāsta Mikus. Tomēr viņš ir pārliecināts, ka jaunu iespaidu netrūks. “Iespējams, piedzīvošu kultūršoku, vajadzēs pierast pie citu skolasbiedru valodas izloksnēm, varbūt būs kāds, kurš vispār nepratīs runāt angliski. Bet zinu, ka piedzīvotais noteikti būs vērtējams pozitīvi.”
Mikus ir viens no tiem skolēniem, kuram padodas viss – no valodām un ģeogrāfijas līdz pat matemātikai. Viņam prātā doma, ka pēc skolas pabeigšanas varētu mācīties kaut ko saistītu ar diplomātiju un šī skola noteikti palīdzēs, jo nāksies iepazīt dažādas tautības, rases un to savstarpējās attiecības. “Tas būs liels pluss manai attīstībai. Pēc skolas beigšanas, ja būšu mācījies labi, piedāvājumi no pasaules lielākajām universitātēm nāks paši. Ir pārliecība, ka pēc diviem gadiem nepalikšu nepamanīts.”
“UWC Latvija” valdes priekšsēdētāja Jeļena Fomiškina uzsver, ka Mikus ir unikāls: “Viņam piemīt apbrīnojamas spējas organizēt un iedvesmot pārējos. Jau tik jaunā vecumā Mikus māk konstruktīvi pielietot savas līdera spējas un harismu, ieklausoties pārējos un apvienojot tos kopīgam mērķim.” Viņasprāt, Mikum piemīt līdzjūtība un atbildība par sabiedrību, kā arī vēlme uzzināt viedokļus no tiem, kas veido šo sabiedrību, pat ja tie nesakrīt ar viņa paša uzskatiem.
Konkursa laikā Mikus netika stāstījis citiem, ka pieteicies, jo bija māņticīgs – ja pateiks, nekas neizdosies. Gribētos gan teikt, ka ne māņticība, bet paša spējas palīdzēja Mikum uzvarēt konkursā un pierādīt, ka viņš var.
Komentāri