“Būsiet mīļi gaidīts viesis Cēsu Mākslas skolas 30 gadu svinībās,” – tādus ielūgumus nesen saņēma dažādu profesiju pārstāvji, skolas bijušie audzēkņi.
Daļa patiešām gājuši mākslas ceļu, ir Latvijas Mākslas akadēmijas absolventi. Taču lielākā daļa mākslas skolas ieguvumus saistījuši ar kādu citu profesiju, arī skolotāja darbu.
Pirms trīs gadu desmitiem cēsnieki bija starp pirmajiem Latvijā, kuri mērķtiecīgi strādāja, lai ārpus galvaspilsētas izveidotu mākslas ievirzes skolu . Tagad šādas skolas Latvijā skaitāmas divos simtos.
Cēsu pedagogiem ar lielu pieredzi – skolas direktoram, koktēlniekam Vilnim Kļaviņam, keramiķei Vitai Vīksnai, stikla māksliniekam Ēro Rasam, ādas apstrādes meistarei Emmai Rasai un citiem – ir bijis daudz audzēkņu, taču trīs gadu desmitos paveiktais, lai izvērtētu skolas devumu, nav saskaitāms kā matemātikā. Tāpēc mākslas skolas pedagogi šoruden absolventus aicināja uz sarīkojumu “30 fragmenti”.
Gleznošanas skolotāja Dace Cēdere ir gandarīta, cik radoša gaisotne izveidojusies tikšanās gaitā. Liels nopelns ir tieši tam, ka paši audzēkņi rūpējušies par māksliniecisku, asociācijām bagātu svinību vidi. Skolas telpas ar jauno mākslinieku darbu un izdomu pārvērstas teju līdz nepazīšanai. Tās vairs nebija mācību klases, bet svinību vieta, kur bija padomāts gan par svētku galdu, gan sarunām un dejām.
Skolas dzimšanas dienas svinības jaunu un vairs ne tik jaunu, bet aizvien radošu domu aizrautu cilvēku klātbūtnē pedagogiem dāvājušas jaunus spēkus un pārliecību, ka ikdienā darāmais materializējas.
Mākslas skolas klātbūtne jūtama arī pilsētniekiem. Ik pa laikam kāda no mūra sienām pārtapusi par jauno gleznotāju darba lauku. Audzēkņu zīmējumi, kas tapuši uz papīra, pārnesti pilsētas vidē. Pats jaunākais no šādiem mākslas skolas devumiem Cēsīs ir Vienības laukumā celtās aptiekas pagalmā. Koka sēta pēc apzīmēšanas kļuvusi par visos gadalaikos ziedošu pļavu un reizē ārstniecisku augu apgūšanas ābeci.
Komentāri