Nauris Grudulis, pārstāvot Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikumu (VTDT), ieguva otro vietu nacionālajā jauno profesionāļu meistarības konkursā “SkillsLatvia 2021” parādot teorētiskās zināšanas un praktiskās iemaņas konkursā “Elektriskās instalācijas”.
No Madonas puses nākušais Nauris Grudulis absolvējis Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikumu, iegūstot elektrotehniķa kvalifikāciju. Kaut gan sākotnēji jaunietis svārstījies starp galdnieka un elektriķa profesiju, sapratis, ka galdniecības pamatus varēs iemācīties no tēva, tāpēc izvēlējies apgūt elektriķa zinības. Nauris atklāj, ka viņam ir interese par jomu, kas saistīta ar elektrību, instalāciju un elektrisko shēmu veidošanu, tāpēc jau rudenī turpinās mācības Rīgas Tehniskajā universitātē Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu fakultātē, bet patlaban strādā algotu darbu.
Savas intereses vadīts, Nauris pēc stundām bieži vien tehnikumā uzkavējies arī pēc nodarbībām, lai papildus apgūtu to, kas mācību saturā nav iekļauts. Jaunietis atklāj, ka mācību programma sniedz ieskatu un pamatus elektrotehnikas jomā, bet, lai visus procesus izprastu labāk, nepieciešams paša gribasspēks un mērķtiecība.
“Konkurss sākās ar teorijas testu, tas nebija, kā ierasts, kad jāatzīmē tikai pareizā atbilde, uz jautājumiem atbildes bija jāsniedz rakstiski izvērstā formā. Jautājumi bija par gaisvadu elektriskajām līnijām, bija rēķināmi uzdevumi, elektrodrošības jautājumi, bija jāzina likumi. Konkursa otrajā daļā bija paredzēts izveidot elektriskās piedziņas shēmu ar motora vadības un funkciju indikācijas elementiem, kā arī apgaismojuma vadības shēmu ar apgaismojuma elementiem, kuru iespējams vadīt ar KNX sistēmu,” par konkursa “SkillsLatvia 2021” uzdevumiem stāsta Nauris Grudulis.
Nauris arī pastāstīja, ka konkurss Liepājā ilga divas dienas, kur trijās sienu plaknēs bija jāuzstāda visa elektroinstalācija. Tas jaunietim prasīja daudz enerģijas. “Pirmajā dienā jāveic penāļu piegriešana sarežģītos leņķos, kabeļu trepes locīšana, dzinēja un apgaismojuma vadības shēmas instalācijas montāža, ko vakarā vērtēja žūrija. Nākamajā dienā visa uzmanība tika veltīta vadiem: jāpieslēdz motors, jāprogrammē KNX, jāveic elektriskie mērījumi un citi darbi. Otrās dienas svarīgākais uzdevums bija visu salikt tā, lai strādātu sinhroni un pareizi,” atminas Nauris.
Ilggadējais “SkillsLatvia” eksperts un konkursa “Elektriskās instalācijas” vērtēšanas žūrijas priekšsēdētājs Andris Krūmiņš stāsta: “Pozitīvi bija tas, ka daži konkursanti montē ļoti kvalitatīvi, savukārt negatīvā puse dalībniekiem izpaudās pie montāžas ātruma, kas nebija pietiekami labs, lai pabeigtu darbu pilnībā. Salīdzinot ar to, kā mēs sākām, kopsummā šogad ir novērojams uzlabojums. Mēs redzam, ka pamazām palielinās kvalitāte un zināšanas par produktiem, kā arī, pateicoties sponsoriem, mūsu uzņēmumam “Schneider Electric Latvia”, mēs varam izmantot labākās un jaunākās iekārtas un ieviest tās konkursā. ”
Pēc konkursa norises Nauris vairākas dienas nav zinājis rezultātus. “Ikvienam dalībniekam pateica paldies par dalību, un braucām no Liepājas mājās. Mašīnā prātojām par rezultātiem, un man nodeva ziņu, ka gaidāma godalgota vieta, bet skaidri nekas nebisja zināms,” teic Nauris. Papildinot sacīto, viņš bilst: “Dienā, kad skolā gatavojos kvalifikācijas eksāmenam, tehnikuma direktors ienāca un pateica priecīgu ziņu par iegūto otro vietu konkursā. Žēl, ka vēl līdz šim nav zināms saņemto punktu skaits un tas, cik atpaliku no pirmās vietas, jo man teica, ka konkurence par pirmo un otro vietu esot bijusi ļoti sīva.”
Jūnija vidū notika svinīgs pasākums Ogres tehnikumā, kur godalgoja visu četru nacionālā jauno profesionāļu meistarības konkursa “SkillsLatvia2021” laureātus. Nauris novērtē iegūto medaļu un diplomu un pauž savu viedokli: “Konkurss ir interesants un labs, lai pārbaudītu zināšanas un spējas, īpaši prasmi pielietot jaunākās tehnoloģijas, bet balvu fonds šogad gan bija ļoti pieticīgs. Parasti dāvināja kādu darbam noderīgu instrumentu, bet šogad bija tikai medaļa un diploms.”
“SkillsLatvia” ir ikgadējs nacionāla līmeņa profesionālās meistarības konkurss profesionālās izglītības audzēkņiem. Tajā jaunie profesionāļi demonstrē savu prasmju izcilību, savstarpēji sacenšoties par medaļām konkursos “Datortīklu administrēšana”, “Mehatronika”, “Mobilā robotika” un “Elektriskās instalācijas” un iespēju pārstāvēt Latviju starptautiskajos meistarības konkursos “EuroSkills” un “Worldskills”.
Komentāri