Februārī Igaunijas pilsētā Narvā satikās sešu valstu jaunieši, kuru skolas iesaistījušās ES „Comtec” projektā „Nākotnes Eiropas pilsonis”.
Uz Igauniju pārstāvēt Latviju devās Līgatnes vidusskolas delegācija. Iepriekš bija norunāts, ka katrā no Igaunijas, Lietuvas, Latvijas, Portugāles, Polijas un Anglijas skolām, kas iesaistījušās izglītojošā darbā, būs pārrunāti skolas iekšējās kārtības noteikumi un to pārrunāšana būs viens no galvenajiem satikšanās iemesliem.
12. klases skolēni Ance Grava, Anete Plūme, Eduards Bērziņš un Kārlis Zariņš saietā izcēlās ar muzikālu priekšnesumu, angļu valodā nodziedot latviešu tautas dziesmu un savu muzikālo izglītību, dejotprasmi izmantoja arī, lai stāstītu par savu skolu. „Kad priekšnesumi bija izskanējuši, nācās secināt, ka dažādās valstīs skolu iekšējās kārtības noteikumi ir visai līdzīgi,” vērtēja Ance. „Taču dažas prasības angļu skolās atšķīrās, man šķita pārspīlētas, piemēram, aizliegums skolā ienest mobilos telefonus un ipodus,” sacīja Eduards. Skolotājām Aijai Ziediņai un Dacei Zariņai par to atlika tikai pasmaidīt, jo noteikumus skolās viņas jau bija iepazinušas, ar projektā iesaistītajiem kolēģiem satiekoties Anglijā un sīki izplānojot skolu sadarbības gaitu.
Līgatnes skolēni priecājās par iespēju brauciena laikā iepazīt
Tallinu, iejusties viskrieviskākajā Igaunijas pilsētā Narvā. „Atklāju, ka krievu valodas zināšanas ir mana bagātība,” priecājās Eduards. „Ģimenē, kurā pāris dienas tiku uzņemts kā savējais, nācās runāt divās valodās – ar vecākiem krieviski, ar jauno paaudzi angliski. Lieliski sapratos kā ar vieniem, tā ar otriem. Līdz tam man pat prātā nenāca, ka četras stundas varēšu ar pieaugušajiem runāt krieviski par visdažādākajām tēmām, pat par politiku. Viņi paslavēja valodas zināšanas un tas cēla pašapziņu.” Anete atzina, ka viņu ļoti iespaidojusi tautu atšķirīgā mentalitāte. Šoreiz vislabāk izdevies saprasties ar portugāļiem un poļiem.
Maijā notiks nākošā projekta dalībnieku tikšanās un tā būs Latvijā. Līgatnieši uzņems ciemiņus.
Komentāri