Ceturtdiena, 21. novembris
Vārda dienas: Zeltīte, Andis

Aizvadīta “Astronautu akadēmija”

Jānis Gabrāns
08:33
11.09.2021
30
Kosmosa Nometne 1

Divdesmit jaunieši no visas Latvijas augusta beigās Cēsīs piedalījās piecu dienu nometnē “Astronautu akadēmija”, ko rīkoja Kosmosa izziņas centrs.

Kā stāsta Kosmosa izziņas centra pārstāve Ilze Sestule, nometne bija paredzēta 14-15 gadus veciem jauniešiem. Piesakoties viņiem bija jāuzraksta, kāpēc grib piedalīties nometnē, kas saista ar kosmosu, arī jānorāda, kādi ir līdzšinējie sasniegumi jebkurā jomā, lai zinātu, ko jaunietis dara brīvajā laikā, kādas ir viņa intereses.

Tika saņemti 50 pieteikumi, no kuriem nometnes rīkotāji kā īstā astronautu atlasē izvēlējās 20 atbilstošākos puišus un meitenes. Pieteikumi saņemti no visas Latvijas, visvairāk no Rīgas, divi no Cēsīm, un viens cēsnieks arī ticis, pateicoties apstākļu sakritībai.

Kā norāda I. Sestule, dalībniekiem norādīts, ka nometne būs jāpavada bez mobilajiem telefoniem: “Uzzinot šo prasību, divi jaunieši atteica savu dalību nometnē. Sazinājāmies ar vecākiem, viņi atzina, ka bērniem ir tiesības izvēlēties. Viņu vietā tika aicināti divi nākamie, kuri bija gandarīti par šo iespēju.”

Nebija jau tā, ka telefoni vispār tika aizliegti, vakaros uz stundu tos iedeva, bet nometnes vadītāja konstatējusi, ka jaunieši nemaz tik kāri nemetās virsū, lai šo stundu pavadītu ekrānā. 15 – 20 minūšu laikā sazvanījuši vecākus, padevuši ziņu vēl kādam un likuši telefonus nost, lai varētu laiku vadīt kopā ar vienaudžiem.

Nometnes dalībnieki nakšņoja dienesta viesnīcā Saules ielā, darbošanās notika “Zinoo” centrā. Katrai dienai bija noteikta sava tēma. Rīta pusē bija teorētiskā sadaļa, tad sekoja praktiskā darbošanās speciālistu vadībā tādās jomās kā radio sakari, robotika, raķešu būve, kosmosa stacijas un misijas, sadarbības prasmes un citās. Katru dienu jauniešus apciemoja kāds īpašs viesis, kurš dalījās pieredzē un iedvesmoja. No Frankfurtes ieradās 2009. gada Eiropas Kosmosa aģentūras astronautu atlases vadītājs Frenks Danesijs (Frank Danesy), kurš stāstīja par astronautu atlasi un dažādajām darba iespējām kosmosa jomā, atbildēja uz nometnes dalībnieku jautājumiem.

I. Sestule norāda, ka Frenks ir Kosmosa izziņas centra draugs, sadarbība notikusi jau citos projektos: “Viņš ar prieku atsaucās šim projektam, atbrauca, lai tiktos ar bērniem, abām pusēm tā bija aizraujoša tikšanās. Notika saistoša diskusija, bērni daudz gribēja zināt, Frenks prata aizraut jauniešus, un viņi atzina, ka tā bijusi lieliska tikšanās.”

Nometnes viesu vidū bija jaunieši no RTU Inženierzinātņu vidusskolas, kuri piedalās Eiropas Kosmosa aģentūras organizētajās sacensībās un starptautiskajā kosmosa nometnē. Ar savu pieredzi dalījās arī Lukass Kellijs un Aija Vainiņa, kuri šogad pirmo reizi pārstāvēja Latviju Eiropas Kosmosa nometnē.

Praktiskajās nodarbībās jaunieši uz planētas “Ninieris” meklēja priekšmetus, kas nepieciešami, lai uzbūvētu raidītāju saziņai ar komandcentru, “Zinoo” centrā būvēja Marsa roverus, mācījās darboties ar radio uztvērējiem un būvēja savas reaktīvās raķetes, ko kopīgi devās palaist no Cēsu lidlauka. Noslēguma dienā dalībnieki uzzināja, kā cilvēkam iespējams izdzīvot uz citas planētas, un veidoja paši savu bāzi uz Mēness.

Nometnes noslēgumā ieradās jauniešu vecāki, kuriem tika prezentēts nometnē paveiktais, un bērni svinīgi saņēma Astronautu akadēmijas absolvēšanas uzšuvi.

“Esmu gandarīta par tik gudriem jauniešiem,” saka I. Sestule. “Redzēju, kā viņiem deg acis, ar kādu aizrautību viņi darbojas. Un galvenais, nav tā, ka pēc nometnes viss būtu beidzies. Esmu sazinājusies ar jauniešu vecākiem, viņi stāsta, ka bērniem izveidojušās vairākas Whatsapp grupas, notiek saziņa. Cēsu puisis pats taisot savu raķeti, sazinoties ar nometnes draugiem, meklējot internetā vajadzīgās detaļas. Man šķiet, ka tieši tā ir īstā pievienotā vērtība, ka jauniešiem atvēries cits redzes loks, radušās citas intereses. Gribējām parādīt, ka mācīties ir forši, ka zinātne ir aizraujoša un, ja gribi veltīt sevi kosmosa tēmai, nav obligāti jābūt astronautam. Tur ir tik daudz karjeras iespēju, teiksim, var mācīties psiholoģiju vai personālvadību un arī strādāt kosmosa industrijā.”

Šī bija pirmā nometne projekta “Inovācijas centra izveidošana Cēsīs” ietvaros, nākamajā gadā plānotas vēl divas – 7. līdz 9. gadus un vidusskolas vecuma jauniešiem.

“Šīs trīs būs kā testa nometnes, bet, kad atvērsies Kosmosa izziņas centrs, šādas nometnes tiks rīkotas regulāri, padarot tās starptautiskas,” saka I. Sestule.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Jaunais pianists Gustavs uzstājas starptautiskas balvas atklāšanā

06:20
12.11.2024
63

Starptautiskā projekta mūzikas, mākslas, zinātnes un arhitektūras jomā “Baltijas Balva/Baltic Awards” prezentācijā Nacionālajā operā ar priekšnesumiem uzstājās jaunie, talantīgie mūziķi, konkursa “Ineses Galantes talanti” laureāti, viņu vidū arī desmit gadus jaunais cēsnieks, pianists Gustavs Kalējs. “Baltijas Balva/Baltic Awards” ir jauns Ineses Galantes fonda projekts, kas tiek īstenots sadarbībā ar trīs Baltijas valstu sabiedriskajām un izglītības […]

Svarīga skolēniem droša un atbalstoša vide

07:39
08.11.2024
88

Vecpiebalgas vidusskolā jau vairākus gadus darbojas speciālistu komanda, kas nodrošina pedagoģisku, psiholoģisku un sociālu atbalstu skolēniem, viņu ģimenēm un pedagogiem. Atbalsta komanda, kurā ir skolas vadības pārstāvis, sociālais pedagogs, speciālais pedagogs un logopēds, palīdz mācību iestādē nodrošināt emocionāli un fiziski drošu vidi. Tomēr arī izaicinājumu ir daudz. “Druvas” sarunā ar skolas sociālo pedagogu, KiVa prog­rammas […]

Drošās velobraukšanas mācības. Vai skolas tās īsteno?

10:30
04.11.2024
33

Veselīgs dzīvesveids kļuvis par vienu no aktuālajām tēmām arī skolu vidē, tostarp fizisko aktivitāšu nozīmīgums cilvēka ikdienā. Bērni un jaunieši tiek aicināti uz skolu doties ar velosipēdiem, tomēr, lai prastu labi pārvietoties pa ielām un iespējami izvairītos no jebkādiem negadījumiem, katram velobraucējam būtu jāpārzina satiksmes noteikumi un jāapgūst vajadzīgās prasmes. Cēsu novada pašvaldības Izglītības pārvaldes […]

Profesors novērtē jaunos talantus

10:29
01.11.2024
60

Trīs dienas Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolā  meistarklases vadīja Gdaņskas mūzikas akadēmijas alta spēles profesors Kšištofs Komendareks-Timendorfs. “Tā kā vidusskola ir reģionālais metodiskais centrs, aicinājām arī audzēkņus no Vidzemes mūzikas skolām un citām vidusskolām. Meistarklasēs piedalījās ne tikai vidzemnieki, arī jaunie mūziķi no Ventspils, Ādažiem, Rīgas. Katram tā bija lieliska iespēja papildināt savas muzikālās prasmes,” […]

Uzzināt, kur vajadzēs matemātiku

07:21
23.10.2024
238

Tikšanās ar profesiju pārstāvjiem skolēniem pastiprina interesi par mācību priekšmetiem “Karjeras nedēļā arī mūsu skolā ir tradīcija tikties ar dažādu profesiju pārstāvjiem, taču pasākumi, lai skolēni iepazītu dažādu profesiju ikdienu, notiek gandrīz visu mācību gadu,” par Karjeras nedēļu, kas Latvijā risinājās no 7. līdz 11.oktobrim, pastāsta Cēsu 1.pamatskolas direktore Antra Avena. “Šajā rudenī bija vairākas […]

Plenērs laukos radošā gaisotnē rada arī pārpratumus

06:33
16.10.2024
54

Septembra izskaņā Dzērbenes pagastā trīs dienas darbojās pulciņš radošu jaunu cilvēku.\ Tur norisinājās fotoplenērs “Mālderdienas Dzērbenē”. “Šāda formāta plenērs norisinās otro reizi. To sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmiju (LKA) rīko Dzērbenes radošā māja “Memberi”. Pērn plenērā bija ap 30 dalībnieku, šogad jau 52,” pastāsta plenēra organizatore, māksliniece Ērika Māldere. “Visus vieno mācības Nacionālajā kino skolā. […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
17
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
8
2
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
21
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
22
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
64
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi