Divdesmit jaunieši no visas Latvijas augusta beigās Cēsīs piedalījās piecu dienu nometnē “Astronautu akadēmija”, ko rīkoja Kosmosa izziņas centrs.
Kā stāsta Kosmosa izziņas centra pārstāve Ilze Sestule, nometne bija paredzēta 14-15 gadus veciem jauniešiem. Piesakoties viņiem bija jāuzraksta, kāpēc grib piedalīties nometnē, kas saista ar kosmosu, arī jānorāda, kādi ir līdzšinējie sasniegumi jebkurā jomā, lai zinātu, ko jaunietis dara brīvajā laikā, kādas ir viņa intereses.
Tika saņemti 50 pieteikumi, no kuriem nometnes rīkotāji kā īstā astronautu atlasē izvēlējās 20 atbilstošākos puišus un meitenes. Pieteikumi saņemti no visas Latvijas, visvairāk no Rīgas, divi no Cēsīm, un viens cēsnieks arī ticis, pateicoties apstākļu sakritībai.
Kā norāda I. Sestule, dalībniekiem norādīts, ka nometne būs jāpavada bez mobilajiem telefoniem: “Uzzinot šo prasību, divi jaunieši atteica savu dalību nometnē. Sazinājāmies ar vecākiem, viņi atzina, ka bērniem ir tiesības izvēlēties. Viņu vietā tika aicināti divi nākamie, kuri bija gandarīti par šo iespēju.”
Nebija jau tā, ka telefoni vispār tika aizliegti, vakaros uz stundu tos iedeva, bet nometnes vadītāja konstatējusi, ka jaunieši nemaz tik kāri nemetās virsū, lai šo stundu pavadītu ekrānā. 15 – 20 minūšu laikā sazvanījuši vecākus, padevuši ziņu vēl kādam un likuši telefonus nost, lai varētu laiku vadīt kopā ar vienaudžiem.
Nometnes dalībnieki nakšņoja dienesta viesnīcā Saules ielā, darbošanās notika “Zinoo” centrā. Katrai dienai bija noteikta sava tēma. Rīta pusē bija teorētiskā sadaļa, tad sekoja praktiskā darbošanās speciālistu vadībā tādās jomās kā radio sakari, robotika, raķešu būve, kosmosa stacijas un misijas, sadarbības prasmes un citās. Katru dienu jauniešus apciemoja kāds īpašs viesis, kurš dalījās pieredzē un iedvesmoja. No Frankfurtes ieradās 2009. gada Eiropas Kosmosa aģentūras astronautu atlases vadītājs Frenks Danesijs (Frank Danesy), kurš stāstīja par astronautu atlasi un dažādajām darba iespējām kosmosa jomā, atbildēja uz nometnes dalībnieku jautājumiem.
I. Sestule norāda, ka Frenks ir Kosmosa izziņas centra draugs, sadarbība notikusi jau citos projektos: “Viņš ar prieku atsaucās šim projektam, atbrauca, lai tiktos ar bērniem, abām pusēm tā bija aizraujoša tikšanās. Notika saistoša diskusija, bērni daudz gribēja zināt, Frenks prata aizraut jauniešus, un viņi atzina, ka tā bijusi lieliska tikšanās.”
Nometnes viesu vidū bija jaunieši no RTU Inženierzinātņu vidusskolas, kuri piedalās Eiropas Kosmosa aģentūras organizētajās sacensībās un starptautiskajā kosmosa nometnē. Ar savu pieredzi dalījās arī Lukass Kellijs un Aija Vainiņa, kuri šogad pirmo reizi pārstāvēja Latviju Eiropas Kosmosa nometnē.
Praktiskajās nodarbībās jaunieši uz planētas “Ninieris” meklēja priekšmetus, kas nepieciešami, lai uzbūvētu raidītāju saziņai ar komandcentru, “Zinoo” centrā būvēja Marsa roverus, mācījās darboties ar radio uztvērējiem un būvēja savas reaktīvās raķetes, ko kopīgi devās palaist no Cēsu lidlauka. Noslēguma dienā dalībnieki uzzināja, kā cilvēkam iespējams izdzīvot uz citas planētas, un veidoja paši savu bāzi uz Mēness.
Nometnes noslēgumā ieradās jauniešu vecāki, kuriem tika prezentēts nometnē paveiktais, un bērni svinīgi saņēma Astronautu akadēmijas absolvēšanas uzšuvi.
“Esmu gandarīta par tik gudriem jauniešiem,” saka I. Sestule. “Redzēju, kā viņiem deg acis, ar kādu aizrautību viņi darbojas. Un galvenais, nav tā, ka pēc nometnes viss būtu beidzies. Esmu sazinājusies ar jauniešu vecākiem, viņi stāsta, ka bērniem izveidojušās vairākas Whatsapp grupas, notiek saziņa. Cēsu puisis pats taisot savu raķeti, sazinoties ar nometnes draugiem, meklējot internetā vajadzīgās detaļas. Man šķiet, ka tieši tā ir īstā pievienotā vērtība, ka jauniešiem atvēries cits redzes loks, radušās citas intereses. Gribējām parādīt, ka mācīties ir forši, ka zinātne ir aizraujoša un, ja gribi veltīt sevi kosmosa tēmai, nav obligāti jābūt astronautam. Tur ir tik daudz karjeras iespēju, teiksim, var mācīties psiholoģiju vai personālvadību un arī strādāt kosmosa industrijā.”
Šī bija pirmā nometne projekta “Inovācijas centra izveidošana Cēsīs” ietvaros, nākamajā gadā plānotas vēl divas – 7. līdz 9. gadus un vidusskolas vecuma jauniešiem.
“Šīs trīs būs kā testa nometnes, bet, kad atvērsies Kosmosa izziņas centrs, šādas nometnes tiks rīkotas regulāri, padarot tās starptautiskas,” saka I. Sestule.
Komentāri