Pirmdiena, 14. oktobris
Vārda dienas: Vilhelmīne, Minna
casibom jojobet giriş jojobet Casibom holiganbet giriş casibom giriş Casibom casibom casibom giriş CASİBOM holiganbet Casibom Giriş casibom casibom güncel giriş casibom güncel Casibom Casibom holiganbet holiganbet casibom güncel giriş

Kur meklējams 40 dienu pirmsākums

Jānis Gabrāns
13:13
09.11.2016
2198

Atbilstoši sentēvu tradīcijām šis ir veļu laiks, tāpēc arī šajā rubrikā var parunāt par līdzīgām tēmām. Katram no mums nācies saskarties ar kādām bērēm, ikviens dzirdējis par termiņu – 40 dienas, kuru laikā kapa kopiņu atstāj neaiztiktu, viss paliek, kā bijis bēru dienā. “Druva” nolēma painteresēties, kā radies šis 40 dienu termiņš, vai tam ir kāds pamatojums vēsturē, reliģijā un vai tas ir aktuāls. 

Cēsu novada pašvaldības galvenā speciāliste kapu apsaimniekošanas jautājumos Dace Jansone stāsta, ka pati par to sākusi interesēties, stājoties šajā amatā pirms daudziem gadiem. Uzzinot, ka ir šāds termiņš, saistīts tieši ar laiku pēc bērēm, viņa jautājusi pazīstamam mācītājam, kurš norādījis, ka šajā laikā dvēsele esot vēl šajā zemē, pēc tam – debesīs.

“Redzu, ka cilvēki interesējas par to un ievēro šīs 40 dienas. To dara jauni, veci neatkarīgi no tā, ir ticīgi vai nav. Prasa, kā rīkoties, tad skaidroju, ka viss vienkārši, šīs 40 dienas no cilvēka aiziešanas dienas neņem no kapa vainagus, ziedus, skujas, tikai pēc tam visu novāc un sakopj kopiņu,” stāsta D. Jansone.

Taču paliek jautājums, kur meklējamas šīs tradīcijas saknes, Visplašākais atbilžu meklēšanas lauks ir globālais tīmeklis, kurā varot atrast visu. Cits jautājums, cik tur patiesības,

Informācijas tiešām netrūkst, kāds minējis, ka, iespējams, ieradums atzīmēt 40. dienu kopš aizgājēja nāves nāk no Senās Ēģiptes, daudzi savus atzinumus balsta Bībelē, kur skaitlis 40 ir samērā bieži minēts. Kā zināms, 40 dienas Jēzus Kristus pavadīja tuksnesī lūdzoties; 40 dienas ir no Kristus Augšāmcelšanās brīža līdz Debesbraukšanas dienai; 40 dienas Mozus pavadīja Sinaja kalnā, pirms saņēma derības plāksnes, un šo uzskaitījumu varētu turpināt.

Vispiemērotākais skaidrojums būtu ar tām 40 dienām, kad Kristus pēc Augšāmcelšanās atradās uz zemes un tikai tad devās uz debesīm. To it kā apliecina vēl kāda interneta lapa, kurā lasāms, ka 40 dienas ilgst dvēseles atrašanās šķīstītavā, tikai pēc tam tiek izlemts, kur tā dodas tālāk – uz elli vai paradīzi -, tāpēc arī atzīmējot 40-to miršanas dienu.

“Tas saistīts ar kristīgo ticību, ar to, ka Jēzus 40 dienas pēc Augšāmcelšanās devās uz Debesīm jaunai dzīvei. Tā arī cilvēka dvēsele pēc 40 dienām iegūst mūžīgo mieru vai ciešanas. 40 dienas pēc nāves cilvēka dvēsele var atgriezties uz zemes, lai atvadītos no savas zemes dzīves, no saviem tuvajiem,” teikts šajā tīmekļa lapā.

Tas it kā saskanētu ar D.Jansones teikto, taču cits skaidrojums vēsta, ka kristīgajā baznīcā teoloģisku norādījumu par to nav. Nolēmu pajautāt mācītājiem, vai tiešām tam saknes meklējamas reliģijā, Bībelē. Aptaujātie luterāņu mācītāji norādīja, ka Bībelē tam nav konkrēta skaidrojuma, patiesībā šī tradīcija nemaz tik sena neesot, vien kādus pārsimts gadus, un tās izcelšanās nav īsti skaidra.

Romas katoļu baznīcas Cēsu un Taurenes draudzes prāvests Ronalds Melkers norāda, ka arī katoļu tradīcijās nekur nav šādas dienas atrunātas. Šis termiņš, visticamāk, esot nepieciešams tikai palicējiem, jo cilvēka dvēsele šajā laikā jau ir pie Dieva, tā nekur nekādā starptelpā neuzkavējoties.

“Manuprāt, šī tradīcija pamatojas tajā, ka cilvēkiem, palicējiem vajag kaut kādu noslēgumu. Līdz bērēm taču viss iet samērā traki, tad bērēs rodas sapratne, ka miesa paliek te, dvēsele – pie Dieva, bet palicējiem vajag noslēgumu. Un tā radušās šīs dienas. Ja man prasītu, es teiktu, ka noslēgums ir bēru dienā. Cilvēks ir apbedīts, kā saka, smiltis pie smiltīm, gars – pie gara, un dzīve turpinās. Saprotams, ka citiem vajag kādu laiku, lai būtu šis noslēgums,” saka prāvests.

Arī viņš nezinot, no kurienes radies tieši šis termiņš, tam neesot nekāda bibliska pamatojuma, un katram šis laiks varētu būt citāds. Prāvests norāda uz Katoliskās baznīcas katehismu, kur 2. artikulā “Kristīgās bēres” sadaļā “Bēru svinēšana” 1687. pantā cita starpā ir teikts: “Kāda kopienas locekļa nāve (vai gadadiena, septītā vai trīsdesmitā diena) ir notikums, kam vajadzētu pārsniegt “šīszemes” perspektīvas un ticīgos virzīt uz patiesas ticības augšāmceltajam Kristum perspektīvu.”

Par 40 dienu pieminēšanu runā Pareizticīgo baznīca, taču šķiet, ka pilnīgi skaidru atbildi, kā un kad viss sācies un kāpēc tieši 40, laikam nedabūt. Pie tam dažādās valstīs tas esot atšķirīgi, kāda informācija vēsta, ka, teiksim, Portugālē tas ir gads, un šajā laikā sievietes ģimenē staigā melnā apģērbā.

Tātad paliek versijas, minējumi, bet vienas taisnības nav. Protams, nevar arī noliegt šo tradīciju, jo, kā jau minēja prāvests, šis ir laiks, kad palicēji īpaši piedomā par aizgājēju, viņa dvēseli. Un, ja viņiem tā vieglāk, kāpēc lai tā arī nedarītu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Dzīvot atklātībā un būt patiesam pret sevi un citiem

06:29
12.10.2024
35

Dzejnieks, dabas bērns, sava ceļa gājējs – tāds ir MIKUS ROTAVOTS. Viņš ir cēsnieks, kas nu jau labu laiku dzīvo dabas ieskautā vietā netālu no Madonas, dzīvesveida kopienā Pērle. Mikus paguvis izdot divus savas dzejas krājumus, drīzumā taps jau trešais. Kā pats saka, viņš ir kā tāds pūpēdis – lēns, nesteidzīgs, atklāts un patiess līdz […]

Uzņēmīgi cilvēki rokas nenolaiž

07:16
10.10.2024
300

“Ar uzņēmējdarbību vairs nenodarbojos, tas ir bēdīgs stāsts,” saka raunēniete Sandra Liberte. Tagad viņa strādā algotu darbu, ir labdarības organizācijas “SOS palīdzība Ukrainas armijai” koordinatore Vidzemē, sadarbojas  arī ar dažādām dzīvnieku aizsardzības biedrībām  un glezno. Darīja to, kas patika Sandra Liberte bija    izveidojusi uzņēmumu “Sandras dabas darb­nīca”, viņa no priežu pumpuriem, pienenēm, ceriņiem un […]

Veselīga recepte augošai skolai

09:37
08.10.2024
292

Straupes pamatskolas direktore Dana Gaile par skolotāju kļuva dažus mēnešu pēc Cēsu 1. vidusskolas absolvēšanas. Jūnijā izlaidums ar poētiskiem sapņu piepildījuma solījumiem, bet septembrī jau klauvēja dzīves proza – jādodas uz skolu Stalbē, lai mācītu angļu valodu vidusskolēniem. Kaut arī daži audzēkņi bija vecāki par skolotāju un pedagoģiskās pieredzes nekādas, tīri intuitīvi Dana apjauta, ka […]

Dvēseles dziedināšana vienmēr bijusi tuva tēma

06:23
06.10.2024
43

“Darbojos dvēseles dziedināšanas un izziņas sfērā jau gandrīz divdesmit gadu. Esmu ieguvusi maģistra grādu psiholoģijā. Savā praksē izmantoju sistēmisko pieeju (Helingera metodi), metaforiski-asociatīvās kārtis (MAK), kuru izmantošanā arī apmācu, holodinamiku, Laika Līniju dziedināšanu, Akaši hronikas un Taro. Mans lielākais prieks ir pieredzēt otras dvēseles atplaukšanu, lai kādi būtu tās izvēlētie izaicinājumi šajā dzīvē,” tā sevi […]

Kafijas automāts jūsu birojam - priekšrocības

17:25
27.09.2024
27

Ir noteiktas lietas, kas darbiniekiem nepieciešamas birojos. Kārtīgs kafijas automāts noteikti ir viena no šīm lietām! Kafijas automāts, kas nodrošina vienmērīgu, aromātisku kafiju, ir tikpat svarīgs kā Wi-Fi. Tam ir ļoti daudz priekšrocību. Kafijas automātu noma Ja tomēr kafijas automāta iegāde nav domāta jums, daudzās vietās ir pieejams šāds pakalpojums: mūsdienīgu kafijas automātu noma. Parasti […]

Izbrīvēt mirkli, lai ieklausītos mūzikā

06:51
26.09.2024
160

Uzrunāt ar mūziku, iedrošināt meklēt atbildes sev svarīgajam, uzmundrināt, pilnveidoties un atklāt pasauli, tā var raksturot Aleksandras Špicbergas pašas ceļu mūzikā un viņas muzikālo darbību. Viņa ir viena no spilgtākajiem un daudzpusīgākajiem jaunās paaudzes mūziķiem Latvijā, kurai vienlīdz tuva ir kā akadēmiskā, tā baznīcas un tautas mūzika. Šopavasar saņēmusi Latvijas Televīzijas un Latvijas Radio gada […]

Tautas balss

Pastaigu laikā jāpiesēž

20:28
08.10.2024
20
Pastaigu cienītāja Ē. raksta:

“Mēs, tie, kam patīk pastaigas un kas izmanto lielisko gājēju celiņu no Cēsīm uz Līvu ciematu, ļoti gaidām soliņus. Nav vairs jaunība, vajag pa laikam piesēst, ar autobusu pieturas soliņu ir par maz,” sacīja pastaigu cienītāja Ē.

Neaptveramās zāļu cenas

20:27
08.10.2024
17
9
Seniore raksta:

“Kad klausos, cik maksā zāles, lai ārstētu vai nepieļautu atkārtoties vēzim, mati ceļas stāvus. Grūti saprast, kas tik astronomisks jāiegulda, lai medikamenta deva maksātu tūkstošiem, pat desmitiem un simtiem tūkstošus eiro! Un šausmīgi saprast, ka jāmirst, jo nevari to atļauties, bet valsts nekompensē,” pārdomās dalījās seniore.

Laukos saites ciešākas

20:26
08.10.2024
20
Lasītāja V. raksta:

“Otrdienas “Druvā” izlasīju par senioru biedrībām, kas ražīgi darbojas un gādā par sava vecuma cilvēkiem. Droši vien viens otram vairāk palīdz laukos, kur cits citu pazīst, Cēsīs tas grūtāk. Pilsēta pietiekami liela, apvienot visus vienā organizācijā nav viegli,” sprieda lasītāja V.

Kā vecās filmās

13:10
01.10.2024
31
1
Cēsnieks raksta:

“Notikumi gluži kā senā zinātniskās fantastikas filmā vai romānā. Kos­miskajā stacijā iestrēguši divi ASV astronauti, kuriem vajadzēja tur pavadīt dažās dienas, bet nu jau ir vairākus mēnešus. Un tagad gatavo glābšanas misiju. Saki nu, ka māksla un literatūra nepareģo nākotni,” sprieda cēsnieks.

Lauki kļūst tukšāki

13:10
01.10.2024
48
1
Seniore raksta:

“Laukos paliek arvien mazāk cilvēku, lai kā televīzijā stāsta par jaunajām ģimenēm, kas izvēlas dzīvot viensētās. Daudz vairāk, nekā pārceļas uz pagastiem, no tiem aiziet, to taču var redzēt statistikas datos,” pauda seniore.

Sludinājumi