Pirmdiena, 15. jūlijs
Vārda dienas: Egons, Egmonts, Egija, Henriks, Heinrihs

14 iespējas, kā bērnam stāstīt par Latviju

Druva
14:23
10.11.2016
27
1 Foto Latvija 1

Kādēļ 11. novembrī cilvēki iededz svecītes? Un vai tiešām Lāčplēsim ir dzimšanas diena? Pirmsskolas vecuma bērni alkst izzināt teju jebkuru jautājumu, sākot no konkrētām, taustāmām lietām līdz pat abstraktiem jēdzieniem. Mazo ekspertu skola sniedz 14 padomus, kā mazajam vienkārši un saprotami parādīt, ko nozīmē valsts, tauta un kādēļ jāsvin Latvijas dzimšanas diena?

“Kopā ar bērniem 18. novembrī visu darām kā savā dzimšanas dienā,” saka Gunta Rišķe, piecu bērnu māmiņa. “Grūtāk mazākajiem ir izskaidrot 11. novembri jeb Lāčplēša dienu. Vecākajiem dēliem šogad esam nolēmuši parādīt Latvijā uzņemto vēsturisko Aigara Graubas filmu “Rīgas sargi”. Tā labi parāda vēsturi un tā laika notikumu nozīmīgumu. Mājās aizdedzam svecītes par godu Latvijas brīvības cīņās kritušo varoņu piemiņai.”

“Piederības izjūta rodas ģimenē, esot kopā ar sev tuviem cilvēkiem un mācoties no vecākiem. Par tik abstraktu lietu kā piederība vai nacionālā identitāte vislabāk pirmsskolas vecuma bērnam stāstīt, rādot konkrētus piemērus ar piedalīšanos svētku pasākumos, maltītes gatavošanu un svinīgu tērpu. Dzimšanas diena mazajam ir saprotams un tuvs jēdziens, tādēļ vērts atzīmēt valsts svētkus – tā bērns sāks izprast arī piederību tautai un valstij,” stāsta Zane Avotiņa, centra “Skalbes” un Mazo ekspertu skolas psiholoģe. Par piederību tautai svarīgi runāt ikdienā, ne tikai svētku reizēs, kā arī būtiski to godāt un runāt par to pozitīvi, uzsver Avotiņa.

Lai bērnā veicinātu nacionālās identitātes veidošanos ikdienā:
1. Stāsti, cik svarīgi runāt un rakstīt latviešu valodā pareizi (bez vārdu aizvietošanas ar svešvārdiem un anglicismiem).
2. Māci bērnam valodu caur spēlēm un rotaļām, piemēram, krāsojamiem uzdevumiem (piemēri te).
3. Lasi bērnam priekšā vai kopā lasiet latviešu tautas pasakas, tautasdziesmas un daiļliteratūru (piemēram, Ineses Zanderes grāmatu “Lupatiņu rīts”, Leona Brieža dzejoļu grāmatu “Saputrotā putra”, Luīzes Pastores darbu “Petra un sniegpārslu meistars” vai detektīvstāstu sēriju bērniem “Mākslas detektīvi” u.c.)
4. Klausieties latviešu mūziku un skatieties filmas, multiplikācijas filmas un izrādes latviešu valodā.
5. Regulāri pastaigājieties vai brauciet pārgājienos dabā – rādi bērnam Latvijas skaisto dabu, stāsti par valsti (kur atrodamies, kas ir galvaspilsēta, kāda jūra ir blakus, kura ir augstākā virsotne un dziļākais ezers).
6. Ejiet uz bērniem saistošiem muzejiem – rādi Latvijas mākslinieku darbus, pārrunā kultūras notikumus un stāsti par nozīmīgām personībām. Starp citu, LNNM regulāri piedāvā mūsdienīgas darbnīcas bērniem, savukārt Rīgas Motormuzejs liks lepoties ar pašmāju izgudrojumiem.
7. Samīļo bērnu – stāsti par ģimeni, saknēm un vietu, no kuras ir nācis, rādi fotoalbumus un nodod atmiņu stāstus.
Svētkos pievērs uzmanību detaļām:
8. Rādi, kā svin dzimšanas dienu! Starp 18. novembri un Latvijas dzimšanas dienu liekama vienādības zīme. Tā bērnam būs vieglāk uztvert šo ziņu, ja mājās svētkus atzīmēsiet gluži tāpat, kā svinat katrs savu jubileju.
9. Sarūpē svētku galdu – pagatavo ģimenei latviskus ēdienus no vietējiem produktiem.
10. Velc svētku drēbēs – gan bērniem, gan sev tērpā iekļauj tumši sarkanu un baltu krāsu.
11. Rotā mājas Latvijas karoga krāsās, piemēram, izkārtojot sarkanbaltsarkanas sveces vai ar bērnu kopā izgatavojot un izdekorējot māju ar karodziņiem (pamācība pieejama te).
12. Sagatavojiet cits citam dāvanas saistībā ar Latviju, jo dzimšanas diena nav iedomājama bez dāvanām!
13. Radi kopības izjūtu – ej ar bērnu uz dievkalpojumu baznīcā vai noskatieties armijas parādi, ejiet uz salūtu vai gluži vienkārši ciemos pie citiem ģimenes draugiem, kas arī svin Latvijas svētkus.
14. Pagatavojiet un kopīgi mielojaties ar saldo ēdienu Latvijas karoga krāsās. Mazo ekspertu skola piedāvā G. Rišķes recepti ”Daudz laimes, Latvija”.
Sastāvdaļas 4 lieliem un maziem ēdājiem
 75 g baltās šokolādes
 75 g (3/4 dl) saldā krējuma
 75 g sablendēts biezpiens
 75 g saldētas avenes
 2 ēdamk. cukura

Sasmalcini šokolādi un izkausē karstā ūdens peldē. Viegli saputo saldo krējumu. Uzmanīgi iecilā izkausēto šokolādi un biezpienu putukrējumā. Krēmu liec glāzēs un ļauj tam atdzist ledusskapī (~ 30 min.). Tikmēr atlaidini avenes un samaisi tās ar cukuru. Vari arī sablendēt, lai masa būtu vienmērīgāka. Pārlej aveņu mērci pār baltās šokolādes krēmu un uzglabā ledusskapī līdz pasniegšanas brīdim. Ja mājās nav avenes, tās droši var aizstāt arī ar zemenēm, vai kādām citām ogām pēc izvēles.
Baltās šokolādes vietā vari izmantot dabīgo jogurtu.

Citas receptes un uzdevumus bērniem par godu Lāčplēša dienai un Latvijas dzimšanas dienai meklē www.mazoekspertuskola.lv.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Svešumā latviskums uztur garu

08:03
11.07.2024
28

Jāņa Vecozola dzīve metusi dažādus līkumus. “Kā daudziem latviešiem šajos laikos,” viņš saka un piebilst, ka vasarā gribas būt Latvijā. Jānis dzimis un bērnību pavadījis Cēsīs, tad ģimene pārcēlās uz Priekuļiem, tur mācības pamatskolā, tad Jāņmuižas lauksaimniecības skolā, armija, darbs un ģimene Cēsīs. “Strādāju par šoferi, lai tiktu pie dzīvokļa, pārgāju uz celtniecību. Tad sākās […]

Suns māca dzīvot rotaļīgi un dalīties ar to

06:24
08.07.2024
29

 “Kanisterapija ir suņu asistēta terapija. Nereti šķiet, ka tā ir suņa glaudīšana, un dažreiz tā tas arī var izskatīties, taču kanisterapija ir daudzveidīga gan atkarībā no mērķauditorijas, gan suņa,” teic kanisterapijas speciāliste Tamāra Kabakova. “Bērni visbiežāk vēlas suni paglaudīt, pabužināt, samīļot. Tāpēc arī lielos pasākumos ir svarīgi stāstīt, kā ar suni pareizi darboties. Es to […]

Savā īpašajā vietā

07:21
07.07.2024
82

“Kamēr vēl mitrs un neput, zāle jānopļauj,” saka Solvita Jansone un steidz appļaut mājas apkārtni. Viņa atzīst, ka pagaidām vasara ilgstoši nav bijusi tik karsta kā  pērn, bet puķes nācās regulāri un cītīgi laistīt, dārzam gan bija jāpietiek ar rezervēm un rasu. “Lietus bija ļoti vajadzīgs, tagad apkārt    svaigums, viss var augt,” teic Solvita […]

Radošais process kā terapija

05:26
07.07.2024
27

Saruna ar digitālā satura veidošanas un skatuves mākslinieci DĀRTU ZVANERI Daudziem Dārtas vārds noteikti pazīstams caur labskanīgā ķeltu arfas un čella dueta “Infini” skaņām. Ar viņu sarunājāmies par mūzikas ceļu, teātri un to, ka dzīve allaž zina labāk, kas mums vajadzīgs. -Daudzi jūs iepazinuši caur mūziku, bet pati sakāt, ka esat ļoti radoša būtne – […]

Veselīgu matu augšanas noslēpums

14:31
05.07.2024
325

Veselīgu matu veidošana ir kopīgs mērķis daudziem, tomēr bieži vien tas šķiet kā slepenas dārgumu medības ar grūti iegūstamām balvām. Patiesi veselīgu matu pamatā ir ne tikai spīdīgi attēli reklāmās un nemitīgi mainīgās matu kopšanas tendences, bet arī izpratne par to unikālajām vajadzībām un rūpes par tām. Veselīgu matu kopšanas nozīme ir nepārspīlēta; tā nav […]

Zīmē sprediķī saklausīto

05:20
04.07.2024
52

“Māksliniece Ingūna Briede no 2021. gada Adventa sākuma dievkalpojumos ļaujas, lai sadzirdētais Dieva Vārds top par zīmējumu – meditatīvu, noslēpumainu un reizē uzrunājošu, Vārdu atklājošu. Iepriekš nav zināms, kas taps. Ingūnas roka, paņēmusi tintes pildspalvu, sajūtu vadīta, velk līnijas”, rakstīts mākslinieces zīmējumu izstādes “Vārda piezīmes līnijās” – stāsts par Dieva Vārda (pie)zīmēšanu – pieteikumā. Cēsu […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
4
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
4
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
4
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
5
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
23
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi