Pirmdiena, 15. jūlijs
Vārda dienas: Egons, Egmonts, Egija, Henriks, Heinrihs

Vēlme pateikties ir pašsaprotama

Druva
23:00
07.06.2007
10

Sabiedrībā plaši diskutē par problēmu, ko aizsāka jaunievēlētā Valsts prezidenta, ārsta Valda Zatlera publiskā atzīšanās par dāvanu, tostarp naudas, pieņemšanu no pateicīgajiem pacientiem. Par to tagad runā visos līmeņos, tāpēc arī “Druva” deva iespēju lasītājiem izteikt savu viedokli par šo problēmu. Zvanītāju netrūka, un lielākā daļa no viņiem atbalstīja pateicību jeb dāvanu došanu ārstiem. Paldies zvanītājiem, lūk, viņu svarīgākās atziņas.

Ruta: – Šim jautājumam ir divas puses. Pirmkārt, šī naudas došana nav vienkārša, jo cilvēkiem jāraugās, cik var atļauties, bet ir arī jautājums, cik dot, lai neaizvainotu. Ja būtu skaidri pateikts, ka par konkrēto operāciju pacienta dalības maksa noteikta tāda un tāda, būtu skaidrība.

Otrkārt, likumdošanā nekur nav teikts, ka par to būtu jāmaksā nodokļi. Dāvinājumus neapliek ar nodokļiem, bet tāds jēdziens kā pateicība likumdošanā nefigurē.

Sāp, ja dakteris paņem naudu, zinot, ka cilvēks ilgi nedzīvos. Bijuši šādi gadījumi, un tad gan ir nepatīkama sajūta.

Zigrīda: – Tā nav pateicība, bet cieņas izrādīšana par labu darbu. Šādu pateicību var dot ne tikai ārstam, bet ikvienas profesijas pārstāvim, arī sētniekam. Ja šīm žurnālistēm, kas prezidenta pirmajā preses konferencē viņam tā uzbruka, neviens nekad nav nekādi pateicies, viņas ir slikti strādājušas.

Juris: – Ja esmu nopelnījis 300 – 400 latus, esmu gatavs ārstam par labu darbu dot 100 latus. Par šo naudu jau esmu maksājis nodokļus. Kāpēc otram par to vēl jāmaksā? Tad jau sanāk tā – es nopērku dēlam motociklu, arī viņam jāiet un šis dāvinājums jādeklarē, jāmaksā nodokļi. Cik reizes vienu un to pašu naudu var aplikt ar nodokļiem?

Ilga: – Ilgus gadus man bijusi darīšana ar Cēsu ārstiem, un nekad neviens man nav prasījis naudu. Nekad arī neesmu devusi, var pateikt paldies ar vārdiem vai uzdāvināt puķes. Ja cilvēki tā nemāk, tā ir viņu pašu vaina. Manuprāt, naudu kā pateicību nevajadzētu dot.

Cilvēki jau ir ļoti nenovīdīgi, kad ir problēmas, dod ārstiem naudu, lai būtu rezultāts, bet kad viss aiz muguras, sāk runāt, ka ārsti ņem naudu, ka viņi sliktie. Tas nav solīdi.

Rasma: – Ar ārstiem bijusi darīšana gan Rīgā, gan Cēsīs, bet neviens nekad nav licis manīt, ka vajadzētu maksāt. Bet patiesībā, ja es atrastos starp dzīvību un nāvi, būtu gatava atdot pēdējo kreklu. Žēl skatīties, kā tagad uzbrūk mūsu prezidentam, kurš ir lielisks ārsts.

Valērija: – Tas, ka pacienti grib pateikties ārstiem par labu darbu, ir saprotami. Arī es esmu pateikusies, tiesa, aploksnē naudu neliku, bet pašas adītā cimdā. Iedevu tos dakterim un mudīgi metos laukā no kabineta. Jo mana palātas biedrene nolika dakterim aploksni, bet viņš to tūlīt iebāza viņai atpakaļ kabatā, par ko šī sieviete, atnākusi uz palātu, pat raudāja, ka viņas pateicība nav pieņemta. Jo var taču būt, ka nauda ir vienīgā iespēja pateikties, jo kur cilvēks slimnīcā lai ņem puķes vai konfektes, lai izrādītu pateicību.

Manuprāt, jābeidz šitā ķengāšanās, jo tagad pār visiem ārstiem ir aizdomu ēna. Tad vajag konkrēti runāt par tiem ārstiem, kuri prasa naudu. Jo tas, kas notiek tagad, rada lielu nepatiku cilvēkos, arī ārsti droši vien jūtas kā aplieti ar dubļiem.

Zelma: – Es personīgi naudu dodu tāpēc, ka gribu, lai ārsti tiešām pievērstu uzmanību man un manai veselībai. Jo ir pieredze Rīgā, ka bez šāda atbalsta nekas nenotiek.

Dakteri taču var taisīt privātpraksi un tad par pakalpojumu prasīt, cik grib. Nedrīkst to darīt, strādājot valsts darbā, jo mēs, nodokļu maksātāji, jau tā finansējam medicīnu. Ja ārsts, strādādams valsts slimnīcā, prasa naudu, manuprāt, tā iestājas kriminālatbildība. Visvairāk ārstējas pensionāri, kuriem jau tā grūti savilkt galus, bet ja no viņiem vēl prasa naudu, tā ir necilvēcīga rīcība.

<b.Aldis: – Manuprāt, ažiotāža beigsies, jo nekādu risinājumu tāpat neatradīs. Šī ir pārāk smaga problēma, jo tad jau loģiski vajadzētu ķerties arī pie oficiantiem, viesnīcu apkalpotājiem un citiem, kuriem arī dodam dzeramnaudu. Tas nezin kāpēc tiek uztverts kā pašsaprotama lieta, bet cik saprotu, šobrīd diskusija ir par naudu, no kuras netiek maksāti nodokļi! Un nav svarīgi, kurš to saņem un cik saņem.

Modrīte: – Neviens man nevar norādīt, ko es drīkstu darīt ar pašas nopelnīto naudu. Kuram gribu, tam arī to dodu. Nekur jau nav teikts, ka manis dotā nauda ietekmēs rezultātu, jo naudas saņēmējs vienalga var rīkoties pēc saviem ieskatiem.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Nelaimīgie korķīši

10:48
10.07.2024
25

Domājams, nevienam nav paslīdējis garām fakts, ka plast­masas korķīšiem dzērienu pudelēm jābūt piestiprinātiem arī tad, kad pudele atvērta. No 2. jūlija visās Eiropas Savienības bloka dalībvalstīs vienreizlietojamām plastmasas pudelēm ar tilpumu līdz trīs litriem ir jābūt aprīkotām ar piestiprinātiem korķīšiem. To nosaka 2019. gadā pieņemtā direktīva. Ja paveicies nopirkt vēl pilnībā attaisāmu iepakojumu, tas tāpēc, […]

“Nespļauj akā, no kuras pašam būs jādzer”

06:06
08.07.2024
29

Pirms Eiroparlamenta vēlēšanām ne viens vien deputāta kandidāts solīja palīdzēt Latvijai, glābt to. Latvijas politiķu izteikumi reizēm folklorizējas, kļūst par tādiem kā sakāmvārdiem. Neapšaubāmi, viens no tādiem politiķiem ir nupat ievēlētais Eiroparlamenta (EP) deputāts, kurš ne reizi vien nosaucis Latviju par “muļķu zemi”, nu jau bijušais 14. Saeimas deputāts, gan Saeimā, gan EP ievēlēts no […]

Cik pļaviņu nopļāvi?

15:00
06.07.2024
38

Līdz ar dzīvesveida maiņu, jaunām tehnoloģijām sadzīvē un ražošanā daudz kas mainās un pazūd. Lauku dzīves ikdiena saglabājas tautasdziesmās, etno­grāfisko muzeju krājumos. Jaunā paaudze skatās, brīnās. Laiki un paaudzes mainās, un tā tas bijis vienmēr. “Kur Jānis aizgāja?” mamma jautā dēlam. “Viņš pļauj ar manuālo trimmeri,” atbild dēls. Māte sākumā apmulst, nesaprot, tad sāk smieties: […]

Vai pietiek ar sodiem?

10:09
04.07.2024
24

Šogad jūnijā Latvijā reģistrēti vairāk nekā 300 satiksmes negadījumi, kuros iesaistīti gan vieglie automobiļi, gan smagie transportlīdzekļi, motocikli un velosipēdi. No šiem negadījumiem vairāk nekā 50 bija ar smagām sekām, tajā skaitā ir arī bojāgājušie. Īpaši satraucoša bija pēcjāņu nedēļa. Atceramies, ka 25. un 26.jūnijā visu Latviju pārskanēja ziņas par traģēdijām uz Rīgas – Liepājas […]

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
50

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
32

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Tautas balss

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
23
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Nav, no kā ietaupīt

15:13
05.07.2024
23
Seniore raksta:

“Ja cels pievienotās vērtības nodokli, tiem, kas dzīvo pieticīgi, būs vēl grūtāk. Tāpat jau no pensijas nekas nepaliek pāri, kad nopērku pārtiku. Ja tā būs dārgāka, tad vairs par dzīvokli arī nevarēšu samaksāt. No ēdiena neko ietaupīt nevaru, tāpat jau pērku tikai akciju preces,” pauda seniore.

Par ko uztraucas, par ko ne

15:13
05.07.2024
26
Iedzīvotāja raksta:

“Kad Cēsu Pils parkā notiek pasākumi, no centra līdz Festivāla ielai slēdz Lenču ielu. Un neviens neuztraucas, ka vairākas dienas Festivāla ielas iedzīvotājus traucē vēl lielāka satiksmes plūsma. Par Rīgas ielu gan visi raizējas, tur cilvēkiem neesot droši, iemītniekus traucē mašīnu trokšņi. Bet kā ar mums, kas dzīvo Festivāla ielā?” bija neapmierināta iedzīvotāja.

Apburtais loks

15:03
05.07.2024
26
1
Seniore raksta:

“Tomēr cilvēki spēj ietekmēt situāciju. Latvijas Pasts neuzdrošinās slēgt visas nodaļas, tās paliks arī laukos, lasu, pavisam 155. Tomēr 12 slēgšot, vienu no tām arī Cēsīs. Divas mūsu pilsētā neesot obligātas. Jau tā pastā bieži ir rindas, tagad būs vēl garākas. Un tad cilvēki neizvēlas šos pakalpojumus, bet Pasts tik saka, ka cilvēkiem tos nevajag,” […]

Cenas pārāk augstas

15:03
05.07.2024
30
Lasītāja O. raksta:

“Dārzeņaudzētāji saka, ka produkcija dārgāka, jo lielāks pievienotās vērtības nodoklis, kādu laiku bija pieci procenti, tad 12. Taču septiņu procentu palielinājums nav tik liels, lai piemēram, par lauka gurķiem prasītu gandrīz trīs eiro kilo­gramā. Var jau būt lielu uzcenojumu uzliek tirgotāji, tad audzētājiem jārunā ar tiem. Cenām jābūt samērīgām,” pau­da lasītāja O.

Sludinājumi