Otrdiena, 24. jūnijs
Vārda dienas: Līga

Vēlme pateikties ir pašsaprotama

Druva
23:00
07.06.2007
19

Sabiedrībā plaši diskutē par problēmu, ko aizsāka jaunievēlētā Valsts prezidenta, ārsta Valda Zatlera publiskā atzīšanās par dāvanu, tostarp naudas, pieņemšanu no pateicīgajiem pacientiem. Par to tagad runā visos līmeņos, tāpēc arī “Druva” deva iespēju lasītājiem izteikt savu viedokli par šo problēmu. Zvanītāju netrūka, un lielākā daļa no viņiem atbalstīja pateicību jeb dāvanu došanu ārstiem. Paldies zvanītājiem, lūk, viņu svarīgākās atziņas.

Ruta: – Šim jautājumam ir divas puses. Pirmkārt, šī naudas došana nav vienkārša, jo cilvēkiem jāraugās, cik var atļauties, bet ir arī jautājums, cik dot, lai neaizvainotu. Ja būtu skaidri pateikts, ka par konkrēto operāciju pacienta dalības maksa noteikta tāda un tāda, būtu skaidrība.

Otrkārt, likumdošanā nekur nav teikts, ka par to būtu jāmaksā nodokļi. Dāvinājumus neapliek ar nodokļiem, bet tāds jēdziens kā pateicība likumdošanā nefigurē.

Sāp, ja dakteris paņem naudu, zinot, ka cilvēks ilgi nedzīvos. Bijuši šādi gadījumi, un tad gan ir nepatīkama sajūta.

Zigrīda: – Tā nav pateicība, bet cieņas izrādīšana par labu darbu. Šādu pateicību var dot ne tikai ārstam, bet ikvienas profesijas pārstāvim, arī sētniekam. Ja šīm žurnālistēm, kas prezidenta pirmajā preses konferencē viņam tā uzbruka, neviens nekad nav nekādi pateicies, viņas ir slikti strādājušas.

Juris: – Ja esmu nopelnījis 300 – 400 latus, esmu gatavs ārstam par labu darbu dot 100 latus. Par šo naudu jau esmu maksājis nodokļus. Kāpēc otram par to vēl jāmaksā? Tad jau sanāk tā – es nopērku dēlam motociklu, arī viņam jāiet un šis dāvinājums jādeklarē, jāmaksā nodokļi. Cik reizes vienu un to pašu naudu var aplikt ar nodokļiem?

Ilga: – Ilgus gadus man bijusi darīšana ar Cēsu ārstiem, un nekad neviens man nav prasījis naudu. Nekad arī neesmu devusi, var pateikt paldies ar vārdiem vai uzdāvināt puķes. Ja cilvēki tā nemāk, tā ir viņu pašu vaina. Manuprāt, naudu kā pateicību nevajadzētu dot.

Cilvēki jau ir ļoti nenovīdīgi, kad ir problēmas, dod ārstiem naudu, lai būtu rezultāts, bet kad viss aiz muguras, sāk runāt, ka ārsti ņem naudu, ka viņi sliktie. Tas nav solīdi.

Rasma: – Ar ārstiem bijusi darīšana gan Rīgā, gan Cēsīs, bet neviens nekad nav licis manīt, ka vajadzētu maksāt. Bet patiesībā, ja es atrastos starp dzīvību un nāvi, būtu gatava atdot pēdējo kreklu. Žēl skatīties, kā tagad uzbrūk mūsu prezidentam, kurš ir lielisks ārsts.

Valērija: – Tas, ka pacienti grib pateikties ārstiem par labu darbu, ir saprotami. Arī es esmu pateikusies, tiesa, aploksnē naudu neliku, bet pašas adītā cimdā. Iedevu tos dakterim un mudīgi metos laukā no kabineta. Jo mana palātas biedrene nolika dakterim aploksni, bet viņš to tūlīt iebāza viņai atpakaļ kabatā, par ko šī sieviete, atnākusi uz palātu, pat raudāja, ka viņas pateicība nav pieņemta. Jo var taču būt, ka nauda ir vienīgā iespēja pateikties, jo kur cilvēks slimnīcā lai ņem puķes vai konfektes, lai izrādītu pateicību.

Manuprāt, jābeidz šitā ķengāšanās, jo tagad pār visiem ārstiem ir aizdomu ēna. Tad vajag konkrēti runāt par tiem ārstiem, kuri prasa naudu. Jo tas, kas notiek tagad, rada lielu nepatiku cilvēkos, arī ārsti droši vien jūtas kā aplieti ar dubļiem.

Zelma: – Es personīgi naudu dodu tāpēc, ka gribu, lai ārsti tiešām pievērstu uzmanību man un manai veselībai. Jo ir pieredze Rīgā, ka bez šāda atbalsta nekas nenotiek.

Dakteri taču var taisīt privātpraksi un tad par pakalpojumu prasīt, cik grib. Nedrīkst to darīt, strādājot valsts darbā, jo mēs, nodokļu maksātāji, jau tā finansējam medicīnu. Ja ārsts, strādādams valsts slimnīcā, prasa naudu, manuprāt, tā iestājas kriminālatbildība. Visvairāk ārstējas pensionāri, kuriem jau tā grūti savilkt galus, bet ja no viņiem vēl prasa naudu, tā ir necilvēcīga rīcība.

<b.Aldis: – Manuprāt, ažiotāža beigsies, jo nekādu risinājumu tāpat neatradīs. Šī ir pārāk smaga problēma, jo tad jau loģiski vajadzētu ķerties arī pie oficiantiem, viesnīcu apkalpotājiem un citiem, kuriem arī dodam dzeramnaudu. Tas nezin kāpēc tiek uztverts kā pašsaprotama lieta, bet cik saprotu, šobrīd diskusija ir par naudu, no kuras netiek maksāti nodokļi! Un nav svarīgi, kurš to saņem un cik saņem.

Modrīte: – Neviens man nevar norādīt, ko es drīkstu darīt ar pašas nopelnīto naudu. Kuram gribu, tam arī to dodu. Nekur jau nav teikts, ka manis dotā nauda ietekmēs rezultātu, jo naudas saņēmējs vienalga var rīkoties pēc saviem ieskatiem.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Uz darbu ar suni

13:48
23.06.2025
8

Jāatzīst, nebiju pamanījusi, ka jūnija trešajā piektdienā, kas šogad ir tieši šodien, 20. jūnijā, atzīmē “Paņem savu suni uz darbu” dienu. Šādas dienas pirmsākumi meklējami ASV 1999. gadā, kad uzņēmumi, kuros darbiniekiem nebija ļauts nākt uz darbu ar mājas mīluļiem, konkrētajā dienā to drīkstēja, protams, iepriekš saskaņojot. Pirmajā reizē iniciatīvu atbalstīja aptuveni 300 uzņēmumu. Pēc […]

Laiki mainās, mēs tiem līdzi

13:45
22.06.2025
14

Daudzās viesnīcās, viesu mājās, arī restorānos redzamā vietā izlikti glīti noformēti apliecinājumi, kas reizēm papildināti ar dokumentāliem foto, ka šajā vietā uzņemts kāds slavens viesis – politiķis, aktieris, mūziķis, sportists utt. Pie manām dzimtajām mājām varētu uzlikt plāksnīti, ka tur viesojies savā laikā ļoti populārais aktieru pāris Velta Līne un Gunārs Cilinskis. Nē, viņi nav […]

Ir vajadzīgas diskusijas par vēlēšanu procesiem

13:43
21.06.2025
23

Par ķibelēm pašvaldību vēlēšanu balsu skaitīšanā runāts un rakstīts daudz. Neveiksmes vai neizdarību dēļ no amata atteicās viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministre Inga Bērziņa, uz robežas starp atlaišanu un pašas aiziešanu no posteņa aizgāja Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) vadītāja Kristīne Saulīte. Bet kāda ir Saeimas atbildība vēlēšanu nodrošināša- nā? Reģionālo mediju tikšanās reizē “Druva” […]

Brīvdienas kā zāles pret visu!

07:25
19.06.2025
19

Nupat kā izdevās uz pāris dienām doties atpūtas – izklaides braucienā. Atgriežoties mājās, ikdienas ritmā, prātoju, cik nozīmīga ir iespēja laiku pa laikam “izrauties” no ikdienas cikla. Tad nu paraudzījos, ko pētījumi saka par to, cik svarīga cilvēkam ir šāda iziešana no ikdienišķā skrējiena darbos, mājas dzīvē un citviet. Nav jau arī noslēpums, ka ikviens […]

Dzīve blakus tiem, kuriem neveicas

06:23
18.06.2025
28

Ir zināms, ka Latvija Eiropas līmenī izceļas ar augstu alkohola patēriņu. Pēc Slimību profilakses un kontroles centra datiem 2023. gadā Latvijā reģistrētais absolūtā alkohola patēriņš bija 11,7 litri uz vienu iedzīvotāju vecumā no 15 gadiem. Šajos datos netiek iekļauts tūristu patēriņš. Cēsis ir neliela pilsēta, kurā ikdiena šķiet mierīga, taču pie autoostas un tirdzniecības vietām […]

Māja laukos. Miers un klusums?

07:34
16.06.2025
51

Ja brīvdienās vai pirms­svētku dienās ceļš no Cēsu puses ved uz Rīgu, vērojot pretī plūstošo auto straumi, pasmaidām – re, re, rīdzinieki brauc no pilsētas uz savām lauku mājām. Kad brīvdienas beigušās, intensīvākā satiksme, protams, ir pretējā virzienā. Gan jau ne visiem šiem braucējiem ir pašiem sava māja ezera vai upes krastā. Daži brauc pie […]

Tautas balss

Sešos gados uz skolu

13:46
22.06.2025
12
Vecmāmiņa raksta:

“Jau atkal runā, ka bērniem skolu vajadzētu sākt sešu gadu vecumā. Un tūlīt būs nezin cik protestu. Bet, ja mierīgi padomājam, bērni to, ko agrāk sāka mācīties tikai skolā, apgūst jau bērnudārzā. Velk uz papīra aplīšus, stabiņus, mācās burtus, ciparus. Tātad faktiski izglītoties sāk jau piecu gadu vecumā. Turklāt apmeklēt pirms­skolu ir obligāti, jo tā […]

Vajadzētu rotaļlaukumu bērniem

20:27
17.06.2025
25
H. raksta:

“Cēsīs, Pirtsupītes gravā, notiek lieli darbi. Tur veido celiņus un laikam vēl kaut ko. Ātrumā pārskatot novada paš­valdības mājaslapu, neatrodu informāciju, kā beigu beigās pēc apspriešanām izskatīsies grava, kam šī vieta būs paredzēta. Būtu jauki, ja tur būtu arī kādas aktīvās atpūtas vietas bērniem, piemēram, rotaļlaukumi ar iekārtām, uz kurām var pavingrot,” pauda lasītāja H.

Kādam jākontrolē

11:15
15.06.2025
33
Ilze raksta:

“Man garšo zemenes, un tagad ir īstais laiks ar tām mieloties. Esmu no tiem, kuri izvēlas Latvijā audzētās, lai arī dārgākas. Ticu, ka tās ir vitamīniem bagātākas, veselīgākas un, protams, svaigākas. Manu uzmanību piesaistīja Latvijā audzēto ogu lielā cenu starpība. Vai tiešām lielaudzētāji tās tik lēti pārdod uzpircējiem. Vai tirgū kāds nopietni kontrolē, kur ogas […]

Bagāts kļuva Latvijā

09:36
14.06.2025
26
Seniore no Cēsīm raksta:

“Nesaprotu, kā Ainārs Šlesers var sacīt, ka Latvija ir nabadzīgākā zeme, ka viss izpostīts, ja pats ir bagātnieks! Kur tad viņš kļuva par tādu, ja ne Latvijā?! Ja jau valstī ir tāda nabadzība, lai dalās, lai kādu miljonu ziedo Latvijas labā. Man nepatīk cilvēki, kas nonicina Latvijā paveikto, bet jo vairāk tie, kas kļuvuši turīgi, […]

Maza bedrīte var radīt lielu nelaimi

08:36
14.06.2025
17
Lasītāja raksta:

“Cēsīs, bērnu laukumā pie Maija parka, asfaltā ir bedres. Tur mazi bērni brauc ar divriteņiem, skrejriteņiem, tur ātri var gadīties nelaime, kaut bedres nav īpaši dziļas. Tagad, kad pilsētā remontē tik daudzas ielas, vajadzētu padomāt arī par bērnu laukuma celiņiem,” ieteica lasītāja.

Sludinājumi