Pirmdiena, 14. oktobris
Vārda dienas: Vilhelmīne, Minna
casibom jojobet giriş jojobet Casibom holiganbet giriş casibom giriş Casibom casibom casibom giriş CASİBOM holiganbet Casibom Giriş casibom casibom güncel giriş casibom güncel Casibom Casibom holiganbet holiganbet casibom güncel giriş

Civilā aizsardzība. Ikvienam nav jāzina viss, bet ne visam jābūt slepenam

Andra Gaņģe
16:11
18.09.2024
23
3 Andra Gange 150x150.jpg

Slepeni, konfidenciāli, ierobežotas pieejamības. Aizvien biežāk šos vārdus dzirdam, kad runā par valstiska līmeņa lietām. Diezgan saprotami, ja to saka par biznesa lietām, ļoti saprotami, ja runā par bruņoto spēku aizsardzības stratēģijām un taktikām. Cik daudz slepenība attiecināma uz civilo aizsardzību?

Pašvaldību civilās aizsardzības plāni bija un joprojām to lielākā daļa pieejama publiski. Ierobežotas pieejamības ir tikai sadaļa rīcībai kara, militāra iebrukuma vai to draudu gadījumā. Tādu statusu paredz Ministru kabineta “Noteikumi par civilās aizsardzības plānu struktūru un tajos iekļaujamo informāciju”, kas stājās spēkā pagājušā gada sākumā. Droši vien tāpat kā daudziem dokumentiem, kas saistīti ar aizsardzību, arī vietvaru izstrādātajai civilās aizsardzības plāna daļai jāsaglabā konfidencialitāte, tomēr vai katram punktam?

Divus, kas, manuprāt, būtu publiskojami, var nosaukt uzreiz: tā ir informācija par patvertņu pieejamību un iedzīvotāju informēšanu. Ārkārtējā krīzes situācijā cilvēks vislabāk atceras to, ko zina, kas labi nostiprināts atmiņā. Vecākā paaudze taču atceras – reizrēķins jāzina pat tad, kad esi tikko pamodināts no miega. Jaunākajiem varbūt jāiztulko – ir zināšanas, kurām jābūt tik pamatīgi ieliktām atmiņā, ka pat apjukuma un stresa brīžos tās neaizklīdīs. Turklāt, domāju, zināšanas par glābiņu arī briesmu brīžos, ja hipotētiski tādi varētu būt, ļauj justies daudz drošāk. Ne jau velti Somijā gadu desmitiem ir cieši zināms, kā ikvienam civilistam rīkoties ieroču draudu vai uzbrukuma gadījumā.

Pieļauju, varbūt tiešām nav jāpublisko patvēruma iespējas privātajos daudzdzīvokļu namos, par to lai zina un piemērotību rūpējas paši iemītnieki. Taču kur un kādas patvertnes ir vai varētu būt pieejamas pašvaldībai un valstij piederošajās publiskajās ēkās, gan būtu visiem pieejama informācija. Tā arī iedzīvotāji varētu sekot, kas tiek darīts, lai tiešām tas, kas paredzēts dokumentos, arī tiek īstenots.

Otrs punkts, kas, manuprāt, būtu pavēstāms sabiedrībai, kā konkrētās situācijās tā varēs saņemt tieši lokālo informāciju. Lai kāds nepārprastu, uzsvēršu, ka nav runa par visiem pieejamiem personas datiem, piemēram, adresei, cilvēkiem, kas iesaistīti šajās procedūras, bet amati gan varētu būt nosaukti. Tāpat avoti, kādos vēl, ja nav pieejams visuvarenais internets un nu jau mazliet vēsturiskā televīzija un radio, iespējams sniegt aktuālās un būtiskās vēstis.

Aizsardzības ministrija izdevusi bukletu, kā rīkoties krīzes gadījumā, un rokasgrāmatu “Kā rīkoties kara gadījumā”. Starp televīzijas pārraidēm rāda sižetus, kas svarīgākais, ja tiešām parādītos reāli militāri draudi. Tikai cilvēki nezina pašu vienkāršāko – kur patverties, ja uzlido droni, kā vēl uzzināt par kādām ārkārtējām pārmaiņām, ja viss pazīstamais nedarbojas.

Lai valsts aizsardzība tiešām būtu visaptveroša, sava vieta tajā ir arī detaļām.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Kad ūdens smeļas mutē un risinājums iekritis ūdenī

21:21
10.10.2024
21

Ik dienu Latvijā uzņēmēji atgādina, ka trūkst darbaroku. Tajā pašā laikā valstī ir 27 tūkstoši jauniešu vecumā no 15 līdz 29 gadiem, kuri nemācās un nestrādā. Loģiski jautājums, kāpēc uzņēmēji viņus neņem darbā un kāpēc jaunā paaudze nestrādā?    Ar katru dienu prasības darba tirgū palielinās, uzņēmumos ienāk aizvien jaunākas tehnoloģijas, bez izglītības ar tām […]

Grubuļainas domas pie gluda ceļa

21:20
09.10.2024
39

Šonedēļ oficiāli atklās atjaunoto Stalbes ceļu. Pārgaujas iedzīvotājiem, kuri aktīvi rosījās, lai uzturētu brauktuves remonta aktualitāti karstu valsts ceļu būves programmās un plānos, tas nav tikai ilgi gaidīts notikums. Tā ir mazā uzvara, pieredzes diploms pilsoniskā brieduma un atbildības skolā. Droši vien atklāšanā pelnīti skanēs– paldies projektētājiem, būvētājiem, uzraugiem, projektu rakstītājiem un apstiprinātājiem. Taču riktīgs […]

Cilvēks un vilciens

20:28
09.10.2024
32
1

ES, dzelzceļš un vilciens šķiet tādi nesaraujami saistīti jēdzieni, jo bērnībā ar vilcienu braucu uz skolu, vēlāk dzīvoju burtiski pāris metru attālumā no dzelzceļa, kā arī nereti ar to braucu uz studijām vai darbu. Tāpēc man vienmēr dzelzceļš un vilcieni patikuši. Tie, kas dzīvo sliežu tuvumā, zina, ka pie vilcienu rīboņas pierod tik ļoti, ka […]

Vērtību cena

20:25
08.10.2024
29
1

Agresorvalsts Krievijas zaudējumi pilna mēroga iebrukuma gados Ukrainā ir milzīgi – nogalinātas, ievainotas vai bez vēsts pazudušas ir aptuveni 565 710 militārpersonas, iznīcināti 8893 tanki. Ukrainas bruņoto spēku ģenerālštābs 2. oktobrī ziņoja par veiksmīgu ballistisko raķešu ATACAMS triecienu pa okupantu radiolokācijas staciju “Небо-М”. Okupantiem esot atlikušas vairs tikai desmit tādas stacijas, un katra maksājot vairāk nekā […]

Diena viena, mērķi dažādi

13:08
03.10.2024
34

Katra diena ir kaut kam veltīta. Dažādas organizācijas gadu gaitā    ieteikušas, lai pievērstu uzmanību kādai problēmai, kam īpašam, vēsturiskiem notikumiem vai kaut ko atgādinātu. Dažas dienas ierakstītas arī kalendārā, citas ne. Starp tām, kuras kāds kaut kur piemin, ir piektdien kalendārā neierakstīta Pasaules smaida diena un Pasaules dzīvnieku diena, 10.oktobrī Starptautiskā putras diena un […]

Uzzini par tuvāko apkaimi un Vidzemi “Druvā”!

13:07
02.10.2024
37

Tradīcijas nezūd. 1.oktobris ik gadu ir diena, kad sākas preses abonēšana. Iedzīvotājiem “Druvas” abonementu visam 2025.gadam visizdevīgāk iegādāties oktobrī. No 1. līdz 31.oktobrim “Druvu” nākamajam gadam var pasūtīt par 89,50 eiro. Tāda iespēja ir spēkā, noformējot abonementu jebkurā “Latvijas Pasta” nodaļā, pie pastniekiem, “Latvijas Pasta” vietnē abone.lv vai “Druvas” redakcijā.Avīzes mēneša abonements nākamajam gadam maksā […]

Tautas balss

Pastaigu laikā jāpiesēž

20:28
08.10.2024
20
Pastaigu cienītāja Ē. raksta:

“Mēs, tie, kam patīk pastaigas un kas izmanto lielisko gājēju celiņu no Cēsīm uz Līvu ciematu, ļoti gaidām soliņus. Nav vairs jaunība, vajag pa laikam piesēst, ar autobusu pieturas soliņu ir par maz,” sacīja pastaigu cienītāja Ē.

Neaptveramās zāļu cenas

20:27
08.10.2024
17
9
Seniore raksta:

“Kad klausos, cik maksā zāles, lai ārstētu vai nepieļautu atkārtoties vēzim, mati ceļas stāvus. Grūti saprast, kas tik astronomisks jāiegulda, lai medikamenta deva maksātu tūkstošiem, pat desmitiem un simtiem tūkstošus eiro! Un šausmīgi saprast, ka jāmirst, jo nevari to atļauties, bet valsts nekompensē,” pārdomās dalījās seniore.

Laukos saites ciešākas

20:26
08.10.2024
20
Lasītāja V. raksta:

“Otrdienas “Druvā” izlasīju par senioru biedrībām, kas ražīgi darbojas un gādā par sava vecuma cilvēkiem. Droši vien viens otram vairāk palīdz laukos, kur cits citu pazīst, Cēsīs tas grūtāk. Pilsēta pietiekami liela, apvienot visus vienā organizācijā nav viegli,” sprieda lasītāja V.

Kā vecās filmās

13:10
01.10.2024
31
1
Cēsnieks raksta:

“Notikumi gluži kā senā zinātniskās fantastikas filmā vai romānā. Kos­miskajā stacijā iestrēguši divi ASV astronauti, kuriem vajadzēja tur pavadīt dažās dienas, bet nu jau ir vairākus mēnešus. Un tagad gatavo glābšanas misiju. Saki nu, ka māksla un literatūra nepareģo nākotni,” sprieda cēsnieks.

Lauki kļūst tukšāki

13:10
01.10.2024
48
1
Seniore raksta:

“Laukos paliek arvien mazāk cilvēku, lai kā televīzijā stāsta par jaunajām ģimenēm, kas izvēlas dzīvot viensētās. Daudz vairāk, nekā pārceļas uz pagastiem, no tiem aiziet, to taču var redzēt statistikas datos,” pauda seniore.

Sludinājumi