Gustavs Kalējs, Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas 3.klavieru klases audzēknis, ieguvis absolūto 1.vietu (99 punkti no 100) starptautiskajā pianistu konkursā “Orbetello Piano Competition” .
Konkursā, kas notika Orbetello pilsētā Itālijā, Gustavs bija vienīgais Latvijas pārstāvis. Viņa pedagoģe Ilze Mazkalna pastāsta, ka jaunais pianists startēja konkursa A grupā, kurā piedalījās 31 dalībnieks no 14 valstīm.
“Konkursantus vērtēja starptautiska žūrijas komisija – pianisti, mācībspēki un starptautisku pianistu konkursu mākslinieciskie vadītāji no Itālijas, Horvātijas, Nīderlandes, Japānas un Zviedrijas. Konkurss bija ļoti nopietns,” atzīst I.Mazkalne. “Konkursantus vērtēja vecuma grupās, paši mazākie vecumā līdz deviņiem gadiem, tad A grupa no deviņiem līdz 11 gadiem, tad 12 – 14 gadi, 15 – 17, 18 – 21 gada vecumam. Pēc šī konkursa seko arī nākamā daļa, kur piedalās pieaugušie – klavierspēlētāji vecumā no 21 līdz 35 gadiem.”
“Orbetello Piano Competition” notika jau septīto reizi, cēsniekiem ir pieredze tajā piedalīties. “Pirms kāda laika biju šajā konkursā ar divām savām skolniecēm, tā kā pasākums jau bija pazīstams. Toreiz gan nedabūjām absolūto pirmo vietu – pietrūka vien viena punkta, saņēmām 97.” Skolotāja pastāsta, ka konkursā Gustavs piedalījies ar trim skaņdarbiem. “Viņš spēlēja Baha “Mazo prelūdiju”, Bēthovena “Sonāti” un latviešu komponista Ivanova “Scerzo”. Pēdējais ir ļoti virtuozs skaņdarbs, ko parasti spēlē vecāko klašu audzēkņi, bet Gustavs mācās tikai 3.klasē. Viņa atskaņojums tiešām bija iespaidīgs, skaņdarbu spēlēja atzīstamā, virtuozā tempā. Tas atstāja lielu iespaidu uz žūriju.”
Gustavam kā absolūtajam uzvarētājam bijis jāspēlē arī noslēguma koncertā, bet tas, kā skolotāja teic, – gluži kā itāļiem pierasts, noticis krietni vēlu, desmitos vakarā, protams, pēc Itālijas laika. “Tas bija ļoti grūti, jo pēcpusdienā bija konkurss, kam Gustavs ļoti gatavojās, un tad vēl bija jāgaida vēlais vakara koncerts. Toties koncertā “Scerzo” Gustavs nospēlēja izcili! Arī itāļu publika, jāsaka, bija ļoti atsaucīga.”
Pedagoģe atzīst, ka konkurss ir ļoti labi organizēts, par visu padomāts – no bukletiem līdz goda rakstiem. Pats jaunais klavierspēles talants Gustavs Kalējs par dalību konkursā saka: “Sajūta bija ļoti īpaša. Biju vienīgais latvietis. Tas bija ļoti jauki, jo bija nepazīstami dalībnieki no citām pasaules valstīm. Lielas atšķirības starp konkursiem Latvijā un citās valstīs gan nav, vienīgi tie notiek citādās vietās. Tas bija mans pirmais klavierspēles konkurss ārzemēs. Brīdī, kad paziņoja rezultātus, jutos ļoti satraucies un aizkustināts. Biju domājis, ka rezultāti būs citādāki. Mūs, divus uzvarētājus, paziņoja kā pēdējos – gaidījām, kamēr rezultātus nosauc visiem pārējiem.”
I.Mazkalne uzsver, ka par atbalstu liels paldies jāteic Gustava vecākiem, bez tā dalība šādos konkursos nebūtu iespējama. “Tāpat jāpateicas arī Cēsu novada pašvaldībai, kas piešķīra daļēju finansējumu ceļa un uzturēšanās izdevumiem. Kopumā Itālijā bijām mazliet ilgāk par konkursa laiku, ielidojām Romā dažas dienas iepriekš, bija ierēķināts papildu laikā apskatīt kādus tūrisma objektus. Gustava tētis bija iegādājies koferī ievietojamas saliekamās klavieres, uz kurām zēns varēja gatavoties konkursam,” tā I.Mazkalne.
Arī Gustavs Kalējs atzīst, ka ekskursijas Romā bija intersantas: “Pirmo reiz biju Vatikānā, redzējām tur kāzas, apskatījām Romu, tomēr vislabāk man patika Orbetello – pirmoreiz šajā gadā tur varējām arī nopeldēties! Gribu pateikt lielu paldies skolotājai un arī saviem vecākiem par atbalstu!”
Komentāri