Gada garumā bērni un vecāki lasīja grāmatas un izvēlējās tīkamākās, piedaloties Latvijas Nacionālās bibliotēkas lasīšanas veicināšanas programmā “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2023”. Programmas dalībnieki, kuri tajā iesaistījās Cēsu Centrālās bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļā, pulcējās lasīšanas svētkos.
Cēsniece Anastasija Aleksejeva ir grāmatu mīļotāja, meitene izlasīja ne tikai savam vecumam paredzētos, bet visus programmā iekļautos darbus. Viņa teic: “Žūrijā piedalos divus gadus, brīvajā laikā cītīgi lasu, uzzinu daudz jauna.” Viņa atklāj, ka patikušas pilnīgi visas grāmatas, bet no pēdējā laikā lasītajām visvairāk saistījis darbs “Mana kolosālā dzīve”, kurā stāstīts par divpadsmitgadīgu puisi, kurš vienā vasarā gribēja kļūt populārs. Anastasijai ir brālis un māsa, kuri arī labprāt lasa.
Vienpadsmitgadīgā Estere Gailīte saka, ka lasīt vienmēr ir ļoti interesanti. “Tādēļ gribas lasīt vēl un vēl. Kad biju mazāka, man ļoti patika pasakas, lasīju vienu pēc otras.” Viņa teic, ka nereti izlasītais pārsteidz, tādu grāmatu ir tik daudz, ka vienu grūti pat nosaukt.
Savukārt Leo Ķibilds visvairāk izvēlas detektīvstāstus: “Kad sāku lasīt, vienmēr gribas zināt, kas notiks tālāk. Tāpēc parasti vienā reizē izlasu visu nodaļu. Detektīvi vienmēr ir ļoti aizraujoši, nekad nevar zināt, kā tie beigsies, bet parasti beigās ir kaut kas pilnīgi citāds, nekā biju domājis.” Bērnu žūrijai paredzētajā literatūrā gan nebija iekļauti detektīvi, tomēr Leo atzīst, ka patikuši vairāki programmā paredzētie darbi: “Visvairāk patika “Zlatas ceļš” par ukraiņu meiteni, kura mācījās septītajā klasē un 2022. gada pavasarī, kad Ukrainā sākās karš, viena devās ceļā uz Latviju. Tiešām ļoti iedvesmojoša grāmata par meiteni, kas, neskatoties uz lielajām grūtībām, nepadevās.” Šobrīd Leo iedziļinās sava mīļākā rakstnieka Māra Putniņa sešu sēriju grāmatās “Mežonīgie pīrāgi”, bet jaunākajam brālim un māsai viņš lasa pasakas.
Arī Artu Strupišu visvairāk saistījis “Zlatas ceļš”. Viņa teic: “Grāmatā ļoti spilgti aprakstīts meitenes ceļš pie mums uz Latviju, viņas emocijas, bailes, sajūtas, esot aukstumā un vienai. Viņa ļoti ilgi brauca arī ar vilcienu, kuram vairākas reizes bija jāapstājas, jo skanēja trauksme. Brīžiem grāmata bija ļoti skumja, bet labi, ka ar laimīgām beigām, kad viņas tētis, par kuru viņa domāja, ka viņš ir gājis bojā, tomēr izrādījās dzīvs.” Meitene atzīst, ka viņai patīk piedzīvojumu stāsti, arī par kara laikiem. Arta žūrijā piedalījās otro gadu, pērn lasītās grāmatas šķita ļoti interesantas, tāpēc vēlējās iesaistīties arī šogad.
Cēsu Centrālās bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļas vadītāja Lāsma Vasmane-Mašina bērniem pastāstīja, ka Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notikušajā noslēguma pasākumā “Zlatas ceļa” autors Dzintars Tilaks uzrunā teicis, ka grāmatas uzvara ir arī kā maza Ukrainas uzvara, kas ir tik svarīga un gaidīta arī pasaules mērogā.
“Druvai” Lāsma Vasmane-Mašina pastāsta, ka Cēsīs žūrijā katru gadu piedalās līdzīgs skaits bērnu, visvairāk 5+ un 9+ vecuma grupā, kas arī ir cītīgākie Bērnu apkalpošanas nodaļas apmeklētāji. Viņi ne tikai labprāt ņem grāmatas lasīšanai, bet arī pavada laiku bibliotēkā, mazākie te nāk kopā ar vecākiem. Vismazāk dalībnieku bija pusaudžu vecumā un arī Vecāku žūrijā. “Līdz šim dalībniekus sveicām skolās, bet pirmo reizi sarīkojām kopīgu ballīti kā iespēju uzrunāt arī Bērnu žūrijas dalībnieku draugus, ieinteresēt lasīt grāmatas un piedalīties šajā lasīšanas veicināšanas programmā.”
5+ vecuma grupā visvairāk balsu ieguva grāmata “Pazudušais miedziņš” (autore Anete Melece), 9+ grupā “Bete un lidojošā dzimšanas dienas dāvana” (autore Vitalija Maksvīte), 11+ grupā “Zlatas ceļš” (autors Dzintars Tilaks), 15+ grupā grāmata – komikss “Kinderlande” (autors Mavils), vecāku žūrijā “Laiks atkal iedegt zvaigznes” (autore Virdžīnija Grimaldi).
Šogad grāmatu novērtējumu anketas aizpildījuši 20 548 programmas dalībnieki. Cēsu novadā programmā iesaistījās Cēsu Centrālā bibliotēka, 14 novada publiskās bibliotēkas un 12 skolu bibliotēkas. Anketas aizpildīja 507 dalībnieki, tajā skaitā 86 Cēsu Centrālajā bibliotēkā.
Komentāri