Projekts „Ar sauli plaukstā” jeb piedzīvojums 15 mēnešu garumā tika īstenots ar mērķi mainīt savu un līdzcilvēku attieksmi pret jauniešiem ar kustību traucējumiem. Tajā piedalījās jaunieši no Cēsu pilsētas vakara vidusskolas, Cēsu 4. arodvidusskolas, kā arī jaunieši ar kustību traucējumiem no Raiskuma sanatorijas internātpamatskolas . Atšķirīgi it visā viņi padarīja projekta procesu ļoti raibu.
Ideja par jauniešu iniciatīvas projektu „Ar sauli plaukstā” ES neformālās izglītības programmas Jaunatne darbībā” radās
jauniešiem, kuri brīvajā laikā darbojas Cēsu pieaugušo izglītības centrā. Projekta dalībnieki saka: „ Ikdiena bija palikusi pelēka un garlaicīga, gribējās kaut ko mainīt. Sanācām kopā un radās ideja par projektu – vēlējāmies mainīt savus aizspriedumus un stereotipus par cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, jo nebijām satikušies, tikai kādreiz redzējuši uz ielas.”
Ļoti gribējās izdarīt kaut ko nozīmīgu, kā arī pārbaudīt savus spēkus un varēšanu, tāpēc pašu spēkiem tapa projekta pieteikums valsts aģentūrai „Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra”. To rakstot mācījāmies formulēt domas, mērķus, pamatot viedokli, plānot budžetu – šīs prasmes noteikti noderēs arī nākotnē darba meklējumos, turpinot mācīties u.c. Tas bija sarežģīti, tomēr vēl lielāks izaicinājums bija īstenot, ko bijām uzņēmušies. Projekta plānošanas un organizēšanas darbos palīdzēja pieaugušo izglītības centra darbiniece Baiba Krišjāne un vakara vidusskolas sociālā pedagoģe Laura Jonele, tomēr pēc iespējas centāmies tikt galā pašu spēkiem.
Katru mēnesi divas reizes braucām uz Raiskumu, kur kopā veicām dažādus sadarbības uzdevumus, mācījāmies kopā būt.
Notika trīs semināri, kuros aktīvākie Cēsu jaunieši vadīja radošās darbnīcas. Varēja apgūt
kā dejot hip-hopu, spēlēt ģitāru, darboties teātra studijā, žonglēt, dziedāt, nodarboties ar fotografēšanu.
Lai ar projektā gūto pieredzi iepazīstinātu citus, paši veidojām projekta Ziņu lapu, projekta rezultātu prezentējām Raiskuma internātpamatskolā.
Esam mācījušies izteikt domas, uzklausīt dažādus viedokļus, uzstāties publikas priekšā; ir iegūta informācija par jauniešu iespējām Eiropā. Projekta aktivitātes ir beigušās, bet Raiskuma jaunieši joprojām vēlas redzēt savā skolā. Projekts parādīja, ka jaunieši ar kustību traucējumiem ir tādi paši cilvēki kā citi; es vairs nekaunos no tā, kāds esmu; neesmu tik slikts, kā par sevi visu laiku biju domājis, – tā projekta dalībnieki no Raiskuma. Daži projekta dalībnieki ir guvuši motivāciju darboties neformālās izglītības projektos.
„Vērojot Cēsu un Raiskuma jauniešus, atliek secināt, ka ir nojaukts kāds žogs un tas licis saprast – pasaule ir
plaša, iespēju un krāsu pilna, tikai mēs paši
to ierobežojam, ceļot žogus savās galvās. Tie jājauc nost un par to atbildīgi esam katrs pats,” uzskata Baiba Krišjāne. Laura Buša
Komentāri