No jūnija līdz augusta beigām visā Latvijā ESF projekta „Latviešu valodas, literatūras un bilingvālo mācību pedagogu profesionālās kompetences pilnveide” ietvaros notiek 10 radošās darbnīcas latviešu valodas un literatūras skolotājiem.
„Iespaidi paši labākie. Manā ilgajā pedagoģiskajā praksē šie ir vieni no vērtīgākajiem kursiem. Radošās darbnīcas notika pie jūras. Bija iespēja tikties ar Zani Daudziņu, ar Noru Ikstenu apspriest viņas jaunāko grāmatu, un ikdienā tas nemaz bieži negadās. Pasniedzēji bija kompetenti un zinoši, piemēram, Līga Ulberte stāstīja par dramaturģiju un šā brīža situāciju teātros. Ar Zani Daudziņu veicām praktiskus vingrinājumus. Vakaros bija iespēja izmēģināt gleznošanu un zīda apstrādi. Vide, kurā atradāmies, un jūra blakus pati par sevi noskaņoja radoši. Īpašu atzinību vēlos teikt Daugavpils Universitātes lektoriem un nometnes vadītājai Laimai Pērkonei, kā arī LVA. Manuprāt, šī ir ārkārtīgi vērtīgi izmantota Eiropas nauda, kas dod ieguldījumu,” stāsta Cēsu 2. vakara maiņu vidusskolas skolotāja Sarmīte Sviķe. „Neviena lekcija nebija garlaicīga, neviena! Mani iedvesmoja Noras Ikstenas stāstījums par jaunāko dramaturģiju un prozu, noderīgi bija arī Zanes Daudziņas ieteiktie elpošanas vingrinājumi stresa noņemšanai. Es savos 34 darba gados pirmo reizi biju tik labos kursos. Pozitīvi vērtēju to, ka radošās darbnīcas arī sniedz iespēju būt citā vidē, tālāk prom no ikdienas notikumiem. Tās sniedz gan atpūtu, gan arī vērtīgas zināšanas darbam. Atgriežoties mājās, jutos tā, it kā būtu bijusi atvaļinājumā, un biju gatava doties strādāt,” par iespaidiem nometnē stāsta Cēsu Valsts ģimnāzijas skolotāja Ilga Šķestere. „Nometne bija miljons – tas bija brīnišķīgi, bija daudz jauku cilvēku. Nodarbības bija saturīgas, daudzveidīgas, praktiskais mijās ar teorētisko. Diskutējām arī par eksāmenu darbiem, bija iespēja uzdot daudz jautājumus, diskutēt. Brīnišķīgas bija arī skolotāju piedāvātās vakara programmas. Vēlos teikt lielu paldies Laimai Pērkonei par šīs nometnes organizēšanu!” saka Cēsu Valsts ģimnāzijas skolotāja Inese Lāce. Radošās darbnīcas notiek Beverīnas, Saulkrastu, Kokneses, Rēzeknes, Aglonas, Tukuma, Bauskas, Rojas, Ventspils un Salacgrīvas novados. Projekta mērķis ir rosināt pašu pedagogu radošo darbību un stiprināt starppriekšmetu saiti starp mākslas jomas priekšmetiem. Kopumā radošajās nometnēs piedalās ap 400 latviešu valodas un literatūras skolotāju no visas Latvijas. Katra nometne ilgst piecas dienas, kuru laikā skolotāji iepazīstas ar dažādu profesionāļu skatījumu uz jaunākajām tendencēm, gūst jaunas zināšanas literatūras teorijā, izvērtē jaunāko latviešu teātrī un literatūrā, darbojas radošās rakstīšanas, mākslas, teātra un saskarsmes darbnīcās. Tās notiek sadarbībā ar dažādiem mākslas jomas priekšmetu pasniedzējiem – rakstniekiem, filozofiem, māksliniekiem, mūziķiem un augstskolu docētājiem.
Tāpat nometnēs notiek diskusijas par latviešu valodas un literatūras mācīšanas problēmām, mācību grāmatām, 12. klases eksāmenu saturu un citām ar latviešu valodu un literatūru saistītām tēmām. Skolotāji novērtē to, ka pasniedzēji prot akadēmiskās zināšanas izteikt mūsdienīgā skatījumā un dalās ar saviem iespaidiem. Latviešu valodas aģentūras radošās nometnes tiek īstenotas Eiropas sociālā fonda līdzfinansētajā projekta „Latviešu valodas, literatūras un bilingvālo mācību pedagogu profesionālās kompetences pilnveide” ietvaros.
Ērika Pičukāne
Komentāri