Uz Preiļu pusi – Galēnu pamatskolu- ik gadu ceļo skolēnu jaunrades darbi, šogad to bija gandrīz trīs simti. Galēnu kultūrvēstures biedrība kopā ar pamatskolu un pašvaldību rosina piedalīties konkursā, rakstītāju iedvesmošanai izvēloties vārdus no dzejnieka, reliģiju vēsturnieka Roberta Mūka atstātā mantojuma. Tās ir lirisku un filozofisku pārdomu pilnas, raisot pārdomas dažāda vecuma skolēniem.
Sesto gadu janvārī notika jaunrades konkursa noslēgums, uz kuru posās daudzu novadu pārstāvji, arī visai tālie braucēji no Cēsu skolām. “Kā allaž, laipni tikām sagaidīti Galēnu skolas muzejā, kur glabājas novadnieka R. Mūka grāmatas, gleznas un citas piemiņas lietas. Par viņa dzīvi un jaunradi pastāstīja jaunrades konkursa viena no dibinātājām, pensionētā skolotāja Marta Binduka. Pats dalībnieku apbalvošanas sarīkojums ilga gandrīz trīs stundas. Tika nolasīti 1.vietu ieguvēju darbi, sekoja apbalvošana, priecēja Galēnu skolas audzēkņu un absolventu priekšnesumi,” “Druvai” pēc atgriešanās Cēsīs pavēstīja interešu izglītības skolotāja Mirdza Lībiete, kuras uzņēmībai pateicoties, Cēsu jaunieši gandrīz ik gadu bijuši dalībnieku un laureātu godā.Par to skolotāja šoreiz saņēma konkursa rīkotāju pateicību,kā arī Rēzeknes augstskolas īpašo balvu.Par skolēnu pievēršanu literārai darbībai un filozofijai suminājumus saņēma vairāki desmiti Latvijas pedagogu, tajā skaitā arī Cēsu sanatorijas internātpamatskolas,Cēsu ģimnāziju un Vecpiebalgas vidusskolas latviešu valodas skolotājas. Konkursa darbus bija vērtējuši Galēnu pamatskolas skolotāji un Rēzeknes augstskolas Filoloģijas fakultātes pedagogi, Riebiņu novada pašvaldības, vienas zemnieku saimniecības un nevalstiskās organizācijas pārstāvji. Liels bija dalībnieku pulks un arī balvu birums. Uz Cēsīm atceļoja daļa balvu, daudzas pienācās arī vecpiebaldzēniem, kuras vēl nogādās.
Pateicības un piemiņas veltes saņēma Jānis Tilaks, Reinis Ozoliņš, Dana Sproģe, Kristaps Eglītis no CVĢ, Sintija Mazure, Marta Dreimane, Viktorija un Laila Ošas no Cēsu internātskolas, Arta Alksnīte no DACVĢ. Atzinības rakstus un grāmatas guva Santa Bartušēvica, Ieva Radvilaviča, Edgars Klētnieks, Emīls Lukjanskis un Andis Kalniņš no CVĢ, Inta Buša no DACVĢ, Adriana Hmeļinska un Ligita Jansone no Cēsu internātskolas. Rēzeknes augstskolas balvas tika pasniegtas A.Kalniņam, E.Klētniekam un L. Jansonei. Latgales apciemojumu un klātbūtnes sajūtas konkursa noslēgumā konkursantiem un skolotājiem no Cēsīm nodrošināja internātskola – direktors Zigmunds Ozols censoņiem atvēlēja autobusu, par drošību tālajā ceļa rūpējās šoferis Alberts Freimanis.Pateicoties viņam,cēsnieku busiņš izvairījās no satiksmes negadījuma, kad Latgalē auto priekšā no meža izsoļoja alnis.
Trīs stundu ilgajā ceļā braucējus literārās rotaļas, stāstus par Latgales dabu,dzejniekiem, keramiķiem,pieminekli “Latgales Māra”,kura autori ir Cēsu tēlnieki Jansoni, Māras tēla prototipu cēsnieci Viju Everti skolēniem stāstīja Mirdza Lībiete, bet dzejniece Eva Dortāne, atceroties dzimto pusi, runāja latgaliešu dialektā, stāstīja kā tikusi pie pirmajiem dzejoļiem, lasīja dzeju. “Tas skolēnos radīja lielāku interesi par zilo ezeru zemi un apstiprināja Roberta Mūka šī gada konkursa domu:”Skani kā uzvilkta stīga!” ko 7. klases skolniece Santa Bartušēvica domrakstā papildināja ar vārdiem: “…atbalso dzīves skaistākās skaņas”,” gandarīta bija M. Lībiete. Mairita Kaņepe
Komentāri