Trīs lielie burti VVV šobrīd ir pazīšanās zīme 760 skolēniem, kuri mācās Valmieras Viestura vidusskolā, skolā, kura vairāk nekā piecus gadu desmitus Latvijā pazīstama arī kā aktiermeistarības veicinātāja.
Lai kādi vēji pūtuši, 1958. gadā skolā strādāt sākušā vēstures skolotāja Zigurda Ķestera meistarības un sirds darbs – atvērt jaunajai paaudzei teātra pasauli, ļaut izjust teātra spēlēšanas azartu – turpinās joprojām. Skolēnu teātrī „Sprīdītis”, kurš no 1977. gada nes tautas teātra vārdu, šajā mācību gadā iesaistījušies 120 bērni un jaunieši. Tagad teātri vairāk nekā desmit gadus vada režisors Roberts Segliņš, 1982. gada teātra klases absolvents Valmieras Viestura vidusskolā.
Kādus gadus uzņemšana īpašā – teātra – klasē Valmierā bija pārtrūkusi, bet vidusskolas jaunās direktores Mudītes Gravas vadībā pilnīgi no jauna izstrādāts standarts profesionālās ievirzes izglītības iegūšanai „Teātra māksla” vidusskolas trīs gados. Rudenī skola šajā programmā uzņēma 12 audzēkņus, kuri nu veido daļu no 10.a klases un līdzās obligātajiem priekšmetiem Valmieras teātra aktrises Ineses Ramutes vadībā apgūst arī skatuves runu, teātra vēsturi, ko māca teātra zinātniece Edīte Tišheizere, kustību nodarbības vada Kultūras akadēmijas absolvente Lelde Feldmane, mūzikas nodarbības notiek skolotājas Ilzes Jansones vadībā. Aktiermeistarības pamatus teātra klases audzēkņi apgūst tautas teātra „Sprīdītis” iestudējumu mēģinājumos. Režisors Roberts Segliņš ir iecerējis, ka audzēkņi pirmo mācību sezonu beigs ar īpašu iestudējumu pēc rakstnieces Tuves Jansones grāmatas „Komēta nāk” motīviem.
Interesanti, ka Valmieras jaunieši aktīvi darbojas skolas teātrī, bet jaunatvērto programmu „Teātra māksla” izraudzījušies atbraucēji, sākot no Alūksnes līdz Rojai. Paies trīs mācību gadi, un droši vien absolventu ceļi vedīs uz augstākām mācību iestādēm. Liela iespēja, ka viņi kļūs par mākslas un kultūras darbiniekiem, tāpat kā virkne viņu priekšgājēju šajā skolā, kas mācījušies teātra klasē un spēlējuši „Sprīdītī”. Daļa ir amatieru teātru dalībnieki un režisori dažādās Latvijas vietās, daļa strādā profesionālos teātros kā Akvelīna Līvmane, Ģirts Ķesteris un Kristīne Nevarauska Rīgā, Tālivaldis Lasmanis un Terēze Lasmane Valmierā, Edgars Pujāts Liepājā vai vada televīzijas raidījumus kā Ilva Liepiņa un Baiba Sipeniece – Gavare.
„Sprīdīša” dalībniekiem pirmajā semestrī bijis nopietns mēģinājumu laiks, tāpēc gada sākumā var notikt jauniestudējumu maratons skolā un ārpus tās. Janvārī 5. un 6. klašu skolēnu izpildījumā pirmizrādi piedzīvoja Pētera Brūvera un Valda Zilvera dziesmuspēle „Brašā bruņurupuča ceļojums”. Pedagogi ļoti centīgi jaunos aktierus bija ievadījuši prasmēs, kuras prasa dziedāšana uz skatuves.
14. februārī pirmizrādes diena pienāks jau mazliet pieredzējušāku teātra dalībnieku – 11. klašu skolēnu – veikumam lugas „Lilioms” iestudējumā, bet 12. klašu skolēni visu februāri slīpēs raksturus un situācijas, lai savā žetonu vakarā nāktu klajā ar Rūdolfa Blaumaņa lugas „Skroderdienas Silmačos” iestudējumu. Savukārt martā uz skolas skatuves pirmizrādi piedzīvos 7. – 9. klašu skatuves variants
Astrīdas Lindgrēnas darbam „Ronja – laupītāja meita”.
Viesturskola un skolēnu tautas teātris „Sprīdītis” kopš 70. gadiem ir divi cieši saistīti simboli, un tas veido skolas īpašo garu. Par vērtībām, kas paņemtas līdzi no Zigurda Ķestera vadības un režijas laikiem, tagad stāsta absolventi. Skolas mājas lapā internetā lasāma daļa stāstu, un turpat ir arī aicinājums iesūtīt atmiņu stāstījumus, jo nākamgad, kad teātrim apritēs 55 gadi, iecerēts laist klajā atmiņu grāmatu. Lai gūtu iemaņas teātra mākslā, Valmieras Viestura vidusskolu par savējo vairāku gadu desmitu laikā izvēlējušies jaunieši ne tikai no Valmieras, Cēsu un Rīgas rajona, arī Tukuma, Saldus un pat Liepājas puses.
Lai veicinātu bērnu un jauniešu teātru darbību, motivētu skolās radīt kvalitatīvas un mobilas izrādes dažādos žanros, sekmētu pieredzes izplatīšanos, skola rīko bērnu un jauniešu teātru kolektīvu festivālu „…un es iešu un iešu”. Pieteikumu dalībai festivālā Valmieras Viestura vidusskolai var iesniegt līdz 20.martam. Aprīlī būs pulcēšanās. No iepriekšējā festivāla Valmieras skolēnu teātra “Sprīdītis” repertuārā ir jaunās dramaturģes Dārtas Dzenītes luga “Blaumanis precībās”, kuras rakstīšanas aizsākumi meklējami, Dārtai mācoties ģimnāzijā Cēsīs. Septembrī teātris ar izrādi viesojās Mazsalacas kultūras centrā, bet maijā ar vairākām izrādēm pēc kārtas Cēsnieku svētkos, to izrādot vecpilsētas namu pagalmā, kur savas dzīves laikā patiešām staigājis Blaumanis.
Režisors Roberts Segliņš sarunā ar „Druvu” izteica cerību, ka Latvijas dramaturgu ģildes izsludinātais lugu konkurss pavērs jaunas iespējas, lai ieraudzītu uzmanības vērtu latviešu jaunāko dramaturģiju, ar kuru varētu strādāt teātris „Sprīdītis”, kā tas bijis gadījumā ar Dārtas Dzenītes lugu.
Komentāri