Kultūras nams Priekuļos pirms nedēļas līdzinājās skudrupūznim, ja pieņemam, ka dziedošie bērni, viņu vecāki un pedagogi lielā skaita un rosības dēļ atgādināja skudras. Četros gados kopš Cēsu pedagoģe Judīte Vāvere un Priekuļu kultūras darbinieki rīko konkursu – festivālu “Skudru pūznis” bērniem vecumā no trim līdz 12 gadiem – popgrupām un solistiem -, tik liels dalībnieku skaits – 260 – vēl nebija piedzīvots. Tālākie bija braukuši no Zemgales.
“Mazajiem dziedātajiem nav iespējas izpausties konkursos, pavērot citus, mācīties. Arī vokālistu konkurss “Cālis” vairs nav tik populārs, to rīko retā vietā,” lielo interesi par konkursu komentē Judīte Vāvere, Cēsu popgrupas “Lietuslāses” vadītāja. Noteikumi paredz, ka ansambļiem jāuzstājas ar divām dziesmām un vienai no tām jābūt par ziemu, jo ir pats ziemas vidus, bet solistiem žūrijas uzmanību jāprot pievērst ar vienu vienīgu dziesmu.
“Priekuļu kultūras namā strādā lielisks skaņu operators Edijs Kopļarovs. Viņa darbs ir puse no tā, lai konkursa norise būtu kvalitatīva. Otru pusi veido dalībnieku, skolotāju, vecāku attieksme,” konkursā labvēlīgajai gaisotnei izskaidrojumu rod J. Vāvere. Uz konkursu brauc ne tikai pēc diplomiem un balvām, brauc arī pēc pieredzes, kā šoreiz mazie dziedātāji no Līgatnes un Vecpiebalgas. Viņos lielu pārdzīvojumu raisīja jau tas vien, ka ieraudzīja Priekuļu milzīgo skatuvi.”
Vokālie pedagogi dodas arī bērnu dziesmu repertuāra meklējumos, un Priekuļos viņiem veicās. Komponistes Inguna Cine no Ozolniekiem un Ingūna Lipska no Jelgavas dāvāja diskus ar savām bērnu dziesmām. “Mūsdienīgu bērnu dziesmu Latvijā nav daudz, tāpēc pedagogi nereti spiesti izlīdzēties ar dziesmiņām, kas pēc žūrijas vērtējuma neatbilst izpildītāju vecumam,” zina teikt J.Vāvere. “Visgrūtāk klājas, ja jāatrod piemērotas dziesmas 8 – 12 gadus veciem dziedātājiem. Ir divas iespējas – komponēt pašiem vai, kā šajā gadījumā, satikt komponistes, iegūt tiesības dziedāt viņu dziesmas.”
Panākumi konkursā ļoti iepriecina ne tikai dalībniekus, bet, protams, arī mazo solistu vecākus. Ja pieaugušie novērtē diplomu, tad bērni arī fotografēšanos ar žūriju – mūziķiem, par kuriem bērni jūsmojuši ar televīzijas starpniecību, gribējuši viņiem līdzināties.
Žūrijā strādā pieci cilvēki, Cēsu, Valmieras, Rīgas mūziķi ar dažādu pieredzi un skatījumu. Pēc katra priekšnesuma viņi uzraksta punktus un neapspriežoties tos atdod, lai dators saskaitītu, parādot rezultātu tabulu. Tā mēdz pārsteigt, turklāt ne tikai dalībniekus, arī pašu žūriju, tāpēc šogad iedibināta arī žūrijas specbalva katrā vecumā grupā. To piešķir pēc apspriešanās, un vienu no šiem suvenīriem, veidotu stiklā, saņēma deviņgadīgā cēsniece Dana Kaškure no Judītes Vāveres vadītās studijas “Lietuslāses”. Savukārt studijas pašu jaunāko dalībnieku ansamblis ieguva 3. vietas diplomu, starp solistiem 3. vietā cēsniece Estere Luīze Vāvere, 2. vietā līgatniete Ance Gulbe. Pārējās balvas ceļoja līdzi to ieguvējiem uz Valmieru, Mārupi, Ogri, un bērniem līdzi tika dota kūka, kāda ir tikai Cēsīs – “Skudrupūznis”, kā arī bērnu šampanietis, picas un medus. Mairita Kaņepe
Komentāri