Kopš hosteli “Putniņkrogs” pārņēmusi Cēsu novada pašvaldība, šovasar tajā uzņēmējdarbība pārtraukta, jo hostelis darbību turpinās kā pašvaldības nodrošināta jauniešu mītne.
Pašvaldība “Putniņkrogā” atvērusi dienesta viesnīcu skolēniem un studentiem. To jau izmanto 42 jaunieši, vēl kādas 18 vietas ir brīvas. Dienesta viesnīcas vadītāja Valentīna Nordena stāsta, ka jauniešu mītnē visvairāk apmetušies vidzemnieki, kuri iestājušies Cēsu Mūzikas vidusskolā, kā arī Cēsīm apkārtējo novadu jaunieši, kuri brauc mācīties uz kādu no abām Cēsu ģimnāzijām vai arī vidusskolu.
Pēcpusdienā viesojoties dienesta viesnīcā, “Druva” satika jaunietes no Raunas un Zaubes, kuras tagad nolēmušas pārtraukt braukāšanu uz mājām ik dienu. No Smiltenes un Strenčiem atbraukušie teic, ka vairs neīrēs istabiņu pie privātiem, labāk apmetas te, kur ir jauniešu kopmītnes. Tālāko ceļu uz mācībām Cēsīs mērojuši skolēni no Alūksnes, Gulbenes, Rīgas.
Hostelī “Putniņkrogs” jau pagājušajā gadā dzīvojusi rēzekniete Alise Kotova, kura studē Rīgas Tehniskās universitātes Cēsu filiālē. Kopš šī mācību gada, kad viesnīcas apsaimniekotāja ir pašvaldība, Alisei jāmaksā divreiz mazāka summa par gultas vietu. Cēsu novada dome skolēniem un studentiem noteikusi 20 eiro mēneša maksu. Tikai jauniešiem jārēķinās, ka pašiem būs jāsagādā gultasveļa, tā arī jāņem līdzi uz mājām, lai izmazgātu.
Savukārt pašvaldība kā dienesta viesnīcas pilntiesīga saimniece vasarā rūpējusies, lai katra istaba papildinātos ar plauktu grāmatām un burtnīcām, ar rakstāmgaldu, lai koplietošanas virtuvēs būtu skapīši iemītnieku no mājām atvestajiem traukiem, lai būtu ierīkota atsevišķa telpa mācībām.
Izkļuvuši no ģimenēm, nereti tieši kopmītnēs skolēni mācās patstāvīgi saimniekot, rūpēties par savām personiskajām lietām, gatavot ēdienu, žāvēt drēbes, sadzīvot ar vienaudžiem. Vieniem tas izdodas labāk, citiem ne tik labi. Lai ikdienā pārpratumu un negludumu rastos pēc iespējas mazāk, jauniešu mītnei izstrādāti iekšējās kārtības noteikumi. Ar to iepazīstināts katrs pienācējs, tos zina skolēnu vecāki, kuri lielā skaitā kopmītnē pabijuši mācību gada pirmajā dienā un visu rakstīto atzinuši par labu esam.
Dienesta viesnīcas vadītāja Valentīna Nordena teic, ka gadu gaitā hostelī gūtā pieredze, kad apkalpoti dažādu paaudžu viesi, arī jaunieši, liecina, ka uzskati par lietu kārtību mēdz atšķirties. Tagad papildus nolemts, ka sievietes, kas te ikdienā dežūrēs, rūpīgi sekos līdzi, lai personāls tiek informēts par mītnieku gaitām. Katram no nepilngadīgajiem jauniešiem uzlikts par pienākumu rakstiski informēt personālu, ja kādu darbadienu plānots viesnīcā nebūt vai darbdienās atgriezties pēc noteiktā laika -vienpadsmitiem vakarā.
Par to, kāda vieta tikusi hostelī un arī par pašu pilsētu, kurā būs jāmācās, priecīga ir A. Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas 1. kursa studente Lelde Brūne. Meitenei nav bijis šaubu, ka pēc Strenču mūzikas skolas beigšanas viņa tālāk apgūs mūzikas izglītību, bet svešā pilsēta un gaidāmie sadzīves apstākļi tajā mulsinājuši.
“Zināju, ka mūzikas vidusskolā Cēsīs tikšu noteikti, varēšu saksofona spēli apgūt pie pedagoga Zinta Žvarta, bet neko nezināju par dzīvošanu Cēsīs,” stāsta Lelde. “Cik labi, ka dienesta viesnīca izrādījās tikai 15 minūšu gājienā no skolas. Man daudz jāvingrinās, jāslīpē spēlētprasme. Negribas to darīt kopmītnēs, tas pārējiem varētu nepatikt, tāpēc vakaros labprāt atgriežos skolā, kur vienmēr ir pieejamas brīvas telpas. Jaunajā skolā pilsētas centrā man ļoti patīk.” Mairita Kaņepe
Komentāri