Šoziem vienu dienu Cēsu 2. pamatskolas plašais vestibils kļuva par jauno mākslinieku darbnīcu. Tajā portretēt bērnus mācīja pasniedzējs no Latvijas Mākslas akadēmijas.
Lai iekļūtu to audzēkņu vidū, kuri divas stundas no vietas varēs zīmēt mākslinieka un pedagoga Reiņa Liepas vadībā, starp Cēsu 2. pamatskolas skolēniem izcēlusies pat sāncensība. Zīmēt gribētāju kā pamatskolas jaunākajās, tā vecākajās klasēs bijis vairāk nekā vietu improvizēti iekārtotajā klasē, kurā bija 21 sols.
“No 4. un 5. klašu skolēniem īpašajās zīmēšanas stundās gribēja piedalīties teju visi. Nekas cits neatlika, kā veiksminiekus izlozēt,” pastāstīja skolotāja Laila Meluškāne, kura darbojās neparasti veidoto stundu sarīkošanā. Darbam izraudzīta nevis kāda no klasēm, bet gaišais, lielais vestibils, lai jauno mākslinieku un pedagoga Reiņa Liepas darbošanos starpbrīžos varētu vērot ikviens skolas audzēknis.
Šajā pat Cēsu 2. pamatskolas vestibilā jau kādu laiku vērojama mākslinieka Reiņa Liepas gleznoto portretu izstāde. Pedagoģe Laila Meluškāne un biedrības “Art Cēsis” aktīviste Inese Ciekure bija vienisprātis – pēc īpašās mākslas stundas, uzklausot, kā uz lapas ar zīmuli velkamas acu, deguna un zoda līnijas, kā zīmējumā panākama portretiskā līdzība, skolēni ar pavisam citām acīm skatīsies uz gleznu izstādi. Tai plašajās skolas telpās pievienosies arī improvizēta izstāde ar mākslas stundā zīmētajiem skolasbiedru portretiem.
Vizuālajā mākslā portretēšana ir iekļauta 8.klašu mācību programmā, taču bērni portretus zīmē visos vecumos. Diezgan bieži pirmais portrets top Māmiņu dienas svētku gaidās, lai māmiņu pārsteigtu un iepriecinātu. Tad portretēšanā vairāk tiek liktas lietā sajūtas par
tuvo cilvēku, bet šoreiz uzdevums bija panākt portretisko līdzību, darbā izmantojot vien baltu lapu, parasto zīmuli un dzēšgumiju.
“Biju kādā piektajā klasē, kad sapratu – zīmēšana būs mans aicinājums,” uz īsu brīdi atrāvies no darbošanās Cēsu 2.pamatskolas īpašajā stundā, saka Reinis Liepa. Būdams no šīs puses, viņš kā mākslinieks un izstāžu autors, kā zīmēšanas pasniedzējs bērniem savā pilsētā atgriezies ne reizi vien.
Ikdienā Reiņa dzīve aizrit ne vien mākslā, kurā viņš lieliski pārvalda portretēšanu, bet arī pasniedzēja darbā J. Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolā, Kultūras koledžā un Latvijas Mākslas akadēmijā.
Redzot bērnu degsmi, ar kādu viņi gatavi strādāt mākslinieku vadībā, Cēsu 2. pamatskolas skolotājiem gan jau radīsies idejas, ko vēl aicināt uz skolu. Meistardarbnīcas pasniedzis karikatūrists Gatis Šļūka, gleznotājs Reinis Liepa, tagad kārta nākamajam. Mairita Kaņepe
Komentāri