Cēsu Izstāžu namā durvis vērtas mākslai, kas ļaus sajust Latvijas šīs vasaras Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku tuvumu.
Domājot par vasaru, svētkiem un latviskām tradīcijām, vizuālās un vizuāli plastiskās mākslas pulciņu dalībnieki visā Latvijā radījuši ko jaunu, izmantojot oriģinālu domāšanu un neparastu pieeju pazīstamiem materiāliem, piemēram, papīram, mālam, kokam, metālam. Vidzemes bērnu un jauniešu radoši interesantākie un mākslinieciski veiksmīgākie darbi izraudzīti tālākai dalībai konkursā. Viss šo mākslas darbu klāsts tagad ir saplūdis Cēsīs izstādē “Rakstu raksti”.
Jau tagad var droši teikt, ka izstāde pulcinās visu paaudžu skatītājus. Pedagogu, arī vecāku atbalstīti, kā mazie, būdami vēl pirmklasnieki, tā pusaudži un arī vidusskolēni, kuriem jau ir pieredze mākslā, radījuši darbus, kurus vērts redzēt un parādīt arī izstādē Rīgā XI Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku laikā. Kuri būs tie veiksminieki, autori, kuru darbus skatīs arī Rīgā, vēl noteiks mākslinieku un pedagogu veidota žūrija. Pretendentu dalībai Rīgā ir desmitiem. Skolēnu veikums izvietots Cēsu Izstāžu nama piecās zālēs, un pirmie redzami jau vestibilā.
Vidzemes mūsdienu mākslu kuplā skaitā pārstāv Cēsu Bērnu un jauniešu centra pulciņu audzēkņu veikums. Žūrijas un skatītāju vērtējumam nodoti arī Amatas, Inešu, Taurenes un Rāmuļu, Cēsu pilsētas, Cēsu 1. pamatskolas, Cēsu pilsētas Pastariņa sākumskolas un Cēsu internātpamatskolas – rehabilitācijas centra, Līgatnes, Stalbes un Raunas vidusskolu pulciņu dalībnieku darbi.
Dažādu paaudžu skatītājiem, kuri, kā ierasts, pavasaros apmeklē Cēsu vēsturiskā rajona skolēnu radošo darbu izstādes, šopavasar būs interesanti vienuviet redzēt labāko no visas Vidzemes. Izstādē netrūkst darbu oriģinālās tehnikās, arī tādās, kādas Cēsu pusē skolās nav parasts redzēt. Tās saviem audzēkņiem ierādījuši pedagogi Gulbenes, Alūksnes, Madonas, Limbažu novada skolās.
Cēsu Bērnu un jauniešu centra pedagogi, kuri uzņēmās izstādes iekārtošanu, aicina skatītājus piestāt glezniecības zālē, mežģīņu zālē un dažādu tehniku zālē. Ir vērts pievērst uzmanību retāk redzētiem darinājumiem no koka, ādas apstrādei, metāla apstrādei. Skolotāji vērtē, ka visu pārspēj Gulbenes Valsts ģimnāzijas 11. klases skolnieces Zanes Kauliņas ar lielu pacietību perforētais papīrs, tajā atainojot dvieļu rakstu, raksturīgu tikai Stirnienes pagastam.
Bērni, domājot par latviskiem rakstiem, visvairāk ietekmējušies no dabas un tradīcijām. Izstādes apmeklētāji mākslas darbos ieraudzīs vecos labos simbolus – Raunas Staburagu, Piebalgas gardibeni un Vecpiebalgas ratiņu, ieraudzīs putnu zīmes, kaķu pēdas, dzirnu ratu ritumu un saules rakstus jūras krastā. Mairita Kaņepe
Komentāri