Priekuļu vidusskola – Zaļā karoga skola – aktīvi turpina īstenot ekoprogrammu, kas zināma un novērtēta arī starptautiskā mērogā. Skolēni jau no 1. klases, bet jo īpaši vecāko klašu audzēkņi, apgūst zināšanas, un tādējādi jaunajā paaudzē veidojas izpratne par ekoloģiski labvēlīgas vides radīšanu sev apkārt, tās nozīmi skolā, mājās, arī novadā.
Pavasarim pienākot, atkal īpaša uzmanība tika pievērsta novada ceļiem, pa kuriem skolēni ikdienā saplūst uz skolu. Nokūstot sniegam, aizvien grāvmalās paveras nepievilcīgas ainas. Kurš un kāpēc tās piemēslo, to bija vērts noskaidrot, izdarīt secinājumus, ne tikai talkas dienā savākt izmētātos atkritumus. Darbošanās un līdzi domāšana, spriešana par cilvēku rīcību – tāds Priekuļos ir gadskārtējās talkas uzdevums. Visa skola devās talkot un reizē novērtēt novada ceļu piemēslotības pakāpi. Talkas laikā ceļamalās parādījās desmitiem plēves maisu, pilnu ar grāvmalās uzietiem priekšmetiem. Lielākais no atradumiem bija kādā mājsaimniecībā par lieku atzīts televizora kineskops, kas „noglabāts” ceļmalā.
Priekuļu vidusskolas ikgadējais ceļmalu piemēslošanas monitorings ir visai iespaidīgs. Jaunāko klašu audzēkņi dodas ar svaigu aci izpētīt, cik sakopta ir skolas apkārtne, un paveic arī sīkus darbiņus, lai pavasarī izveidotos ne tikai skaisti zālieni, bet tos apkļautu glīti veidotas apmalītes. 3. klases bērni apraudzīja kārtību bērzu birzītē un BMX trasē, 4. klase sakopa Vanagkalniņa apkārtni. Vecākās klases pa Priekuļu dažādajiem ceļiem izvadāja autobusi, lai skolēni nostaigātu trīs vai vairāk kilometru ceļa posmus. Skolēni pabija uz Garkalnes ceļa, uz Valmieras ceļa, klases viena otrai pretī devās starp Veselavu un Jaunraunu, izstaigāti ceļi gar Dukuriem, divas no vecākajām klasēm gāja pa ceļu Cēsis – Bērzkrogs, dodoties viena otrai pretī.
Novada ceļos veiktais monitorings nav tikai darbs, sakopjot ceļamalas, atbrīvojot tās no gājēju un braucēju izmestām lietām. Šāda veida talka pēc tam ietver arī analīzi un secinājumus par to, kuri ceļa posmi visvairāk cietuši no piemēslošanas, kādus priekšmetus gājēji un braucēji mēdz atstāt grāvmalās, un vēl – monitoringā veiktā statistika ļauj jauniešiem izdarīt secinājumus, kura vecuma un interešu cilvēki attiecīgajās vietās mēdz uzturēties visbiežāk un ir nevīžīgi pret apkārtējo vidi.
Novada sabiedrība nevarēja neievērot skolas aktivitātes, jo talkas dienā uz lielceļiem pastiprināti patrulēja policija, uzmanot, lai braucēji ievērotu satiksmes noteikumus. Monitoringa dalībnieki atstarojošās vestēs braucējiem bija laikus pamanāmi. Pēc tam braucēji vēl trīs dienas uz ceļiem redzēja melnos atkritumu maisus, un daži arī pamatoti satraucās, ka pašvaldības saimnieciskais dienests nav spējis tos operatīvi nogādāt izgāztuvē, pirms bērnu labais darbs atkritumu vākšanā nav izpostīts, vējam vai meža zvēriem padarbojoties un atverot maisus. Mairita Kaņepe
Komentāri