Cēsīs sapulcējās 47 bērni un pusaudži no Vidzemes pamatskolām, lai turpinātu piedalīties “Plašā Apvāršņa konkursā”. Dalībai Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) un Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padomes rīkotā konkursa otrajā kārtā viņus bija izvirzījuši skolu pedagogi vai pagastu un pilsētu bibliotekāri.
Konkursa temati bija saistīti ar dzejnieku Raiņa un Aspazijas paustajām idejām, zināšanām par latviešu dižgaru dzīvi. Konkursa žūrija, kurā Cēsīs strādāja LNB Bērnu literatūras centra vadītāja Silvija Tretjakova, dzejniece Inese Zandere, māksliniece Rūta Briede, žurnāliste Eva Ikstena-Strapcāne, Latvijas Universitātes profesore Ilze Stikāne, Latvijas Radio producente Diāna Bērza, analizēja ne vien mūsdienu bērnu lasīšanas pieredzi un dzirdēto no skolotājiem, bet arī gaidīja skolēnu pašu spriedumus.
Konkursa 1. kārta risinājās skolās un bibliotēkās. Konkursa otrā kārta notika vēsturiskajos novados. Kad Vidzemes kārta, kas notika Cēsu Centrālās bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļā, bija beigusies, žūrijai par radoši veiktajiem mājasdarbiem bija sakāms daudz labu vārdu.
Dažādie uzdevumi apliecināja jauno vidzemnieku zināšanas par Raiņa un Aspazijas dzeju un dzīvi. Spilgtākajiem runātājiem žūrija pavēra iespēju startēt “Plašā Apvāršņa konkursa” finālā, lai iegūtu iespēju vasarā doties uz skolēnu radošo nometni Jūrmalā. Tajā bērnus gaidīs ne vien vasaras prieki, bet arī tikšanās ar mūsdienu rakstniekiem un māksliniekiem, kā arī latviešu literatūras pētniekiem.
No Vidzemes uz nākamo kārtu izvirzīti 13 dalībnieki. Konkursa finālā iekļuva Adriana Rebeka Salmiņa no Liepas pamatskolas 1.klases,
Andrejs Ķīlis no Cēsu 1. pamatskolas 7. klases, Linda Prokofjeva no Cēsu 1. pamatskolas 8. klases, Ketija Kaimiņa no Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijas 9. klases, Signija Baranovska no 8. klases, kura
konkursam gatavojās Drustu pagasta bibliotēkā, Daido Dagne Brūvere no 6. klases, kuru uz konkursu Vidzemē izvirzīja Priekuļu pagasta bibliotēka.
Pieaugušo rosinātiem, Vidzemes mēroga konkursā bija dota iespēja piedalīties skolēniem, kuri lasa grāmatas Jaunpiebalgas, Drustu, Priekuļu bibliotēkā, kuri mācās Liepas un Cēsu 1. pamatskolā, Drabešu internātpamatskolā, Cēsu pilsētas Pastariņa sākumskolā, Nītaures un Stalbes vidusskolā, DA Cēsu Valsts ģimnāzijā.
Žūrijas locekle Silvija Tretjakova stāsta: “Mēs jau sapratām, ka literārajā konkursā vairākums būs meitenes, tāpēc arī uzdevumi bija attiecīgi rosinoši, piemēram, mazākajām – “Uzraksti savu stāstu par lellīti Lollīti!”. Domājām uzdevumus arī zēniem: “Pārvērt Raiņa vai Aspazijas dzejoļus komiksā vai animācijas filmā! ” Arī tādus darbus saņēmām, tajā skaitā no Cēsīm.
Pamatskolu vecāko klašu skolēnus centāmies rosināt arī analīzei, aicinot Raiņa lugu “Zelta zirgs” salīdzināt ar jauno latviešu animācijas filmu “Zelta zirgs”.”
Konkurss tika izsludināts marta sākumā, līdz aprīlim visam bija jābūt gatavam. Pēc novados notikušajām konkursa kārtām žūrija secināja, ka visinteresantāk bijis uzklausīt bērnus, kuriem skolotāji nav devuši līdzi savas domas par Raini un Aspaziju, bet pieaugušie pratuši rosināt bērnus pašus domāt un izmantot arī savu nelielo dzīves pieredzi. Tā bērniem radusies iespēja izveidot savu radošo vidi, piemēram, 4. un 5. klases bērniem. Skolotāju nopelns konkursā bija tas, ka bērni uzstājās ļoti labā, raitā latviešu valodā.
Žūrijas īpašu ievērību oriģinālā skatījuma dēļ ieguvuši skolēni no Staiceles pamatskolas, kurā ir futbola novirziens. Viņu veidotajā prezentācijā Raiņa daiļradē atrasti momenti, kas līdzinājās komandas uzbrucēja spēlei, bet Aspazijas dzīves ceļā tiesnesei pildāmi uzdevumi.
Mairita Kaņepe
Komentāri