Pašās gada beigās rajona padomes izglītības pārvalde rīkoja svētkus skolu bibliotekāriem. Tas bija konkursa noslēgums, izvērtējot modernizāciju lasītāju apkalpošanā un bibliotēkas tehnoloģijās.
Nominācijā „Pabeigts elektroniskais katalogs un ieviesta elektroniskā lasītāju apkalpošana” pamatskolu grupā apbalvota bibliotekāre Irīda Kārkliņa no Rāmuļiem, vidusskolu grupā Sarmīte Balabāne no Cēsu pilsētas ģimnāzijas. Šo skolu bibliotekāri un direktori tika atzīmēti arī nominācijā par visstraujāko attīstību un izaugsmi moderno tehnoloģiju jomā. Strauja bibliotēkas attīstība reizē ar moderno tehnoloģiju ieviešanu piedzīvota arī Nītaures un Raunas vidusskolā, Līvu, Mārsnēnu, Cēsu pilsētas , Cēsu 1. un 2. pamatskolā, kā arī Drabešu sākumskolā. Konkursa rīkotāji uzsvēra, ka tas bijis iespējams, vienlīdz aktīvi un ieinteresēti darbojoties skolas vadībai un bibliotekāram. Atzinības rakstus saņēma kā direktori, tā darbinieki.
“Bibliotēkas modernizēšanu ģimnāzijā veicām stratēģiski. Daudz no brīvā laika elektroniskā kataloga izveidošanai veltījusi S.Balabāne. Lasītavas un abonementa labiekārtošanai, mūsdienīgu tehnoloģiju iegādei, par laimi, varējām izmantot arī skolai šim mērķim piešķirto Andra Purava ziedojumu,” pastāstīja Cēsu pilsētas ģimnāzijas direktore Gunta Bērziņa. Bibliotēka turpina savu pamatfunkciju – grāmatu izsniegšanu, bet jaunieši arvien biežāk literāros tekstus un informāciju meklē datorā.
Uz jautājumu, kura no grāmatām ir ģimnāzistu visbiežāk meklētā un lasītā internetā, S.Balabāne teic: “Bībele. Citāti tiek piemeklēti darbiem kultūrvēsturē.” Pieredzējusī skolas darbiniece uzsver, ka modernizācija, lai cik tā būtu vēlama un strauja, nemaina bibliotēkas pamatvērtību – saglabāt materiālu un grāmatu oriģinālus, kas dod iespēju lasītājiem savām acīm redzēt pirmavotu. “Ar laikā gaitā saglabātām vērtīgām grāmatām bibliotēkas varēs lepoties visos laikos. Un šādi eksemplāri ir daudzās skolu bibliotēkās. Par šīm skolas vērtībām audzēkņiem esmu stāstījusi bibliotekārajās stundās, ” pastāstīja S.Balabāne, atšķirot “Latvju dainu” 1908. un 1926. gada izdevumus.
Bibliotēkā, kura aprīkota ar modernām tehnoloģijām – video projektoru, kodoskopu, kasešu un disku atskaņotāju, televizoru – notiek stundas, nodrošinot ar kvalitatīvu attēlu apskati, un pedagoģiskās padomes sēdes, kur pārskatāmi jāpasniedz liels daudzums informācijas.
Iespēja lietot internetu nav samazinājusi apmeklētāju skaitu skolas bibliotēkā. Arī lasītavā skolēni izmanto datorus gan informācijas meklēšanai, gan sociālo problēmu risināšanai – atļauta sarakstīšanās un sazināšanās ar draugiem. Daļa lasītavu izmanto neformālajai lasīšanai, jo tajā atrodami 24 nosaukumu periodiskie izdevumi četrās valodās.
Lasītāju elektroniskā apkalpošana uzsākta arī Cēsu 2. pamatskolā, Pastariņa un Līvu pamatskolā, par ko veicināšanas balvas saņēma bibliotekāres Daiga Valaine, Ginta Pūpola un Inga Andersone.
Vislielākais eksemplāru skaits elektroniskajā katalogā (datu ievadīšana sākusies 2002. gadā) ir DA Cēsu valsts ģimnāzijā (10355 eksemplāri, bibliotekāre Ieva Robežniece) un Cēsu 2. pamatskolā (6985 eksemplāri, Daiga Valaine). Vairāk nekā četri tūkstoši eksemplāru ir Priekuļu vidusskolas bibliotēkā, (Agita Norvele) un Cēsu pilsētas pamatskolā (Dace Mizone). Cēsu pilsētas pamatskolā, kā arī Rāmuļu pamatskolā un Cēsu sanatorijas internātpamatskolā (bibliotekāre Rita Davidova) izveidotie elektroniskie katalogi konkursā atzīti par viskvalitatīvākajiem. Veicināšanas balvas par labi paveiktu darbu saņēma arī Vija Indriksone no Sērmūkšu un Diāna Briede no 1.pamatskolas.
”Laiks bibliotēkā šodienas apstākļos ir ļoti darbietilpīgs. Elektroniskā kataloga veidošanā nepieciešama pacietība un precizitāte,” pastāstīja Dace Potaša no Taurenes pamatskolas, kura konkursā tika atzīmēta par ziņu precīzu aizpildīšanu uzskaitei. Radošs darbs katalogu veidošanā konkursā tika atzīmēts Elitai Pakalnei no Straupes pamatskolas, piešķirot balvu nominācijā ”Atslēgas vārdu nozīmes akcentēšana”.
Komentāri