Septiņu novadu vēstures skolotāju metodiskās apvienības vadītāja Dzintra Kaparkalēja uzsver, ka, gatavojoties olimpiādei, aktīvi strādā kā skolotāji, tā skolēni: “Dodu norādes, iesaku materiālus lasīšanai, esmu pateicīga, ka audzēkņi ņem to vērā.”
Pedagoģe piebilst, ka skolotāji pat nenojauš, par kādām vēstures tēmām būs jautājumi novadu olimpiādēs. 9. klasēm uzdevumus sagatavo Vēstures skolotāju asociācijā, 12. klasēm – Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātē.
“Mūsu skolās ir daudz gudru un talantīgu skolēnu. Šogad, labojot novada olimpiādes darbus, pedagogus priecēja 9. klašu skolēnu zināšanas. No 24 vēstures olimpiādes dalībniekiem 16 saņēma vairāk nekā 50 procentus punktu. Tas ir augsts rezultāts, salīdzinot ar iepriekšējo gadu olimpiādēm. Tātad skolēni, gatavojoties olimpiādei, veikuši lielu papildu darbu. Mēs, skolotāji, esam vienisprātis, ka 12. klasei olimpiādes darbs šogad bija sastādīts ļoti īpatnējs par ļoti šauru tēmu – reliģija 16. – 20. gadsimtā Latvijā. Bija jāatpazīst attēli, kādi nav nevienā mācību grāmatā, izņemot foto ar Cēsu Sv. Jāņa baznīcu.”
Toms Ozols no Priekuļu vidusskolas cītīgi gatavojies olimpiādei, lasot skolotājas ieteiktās grāmatas, apmeklējot konsultācijas. “Atsevišķi uzdevumi 12. klasēm tikpat kā nesaistījās ar vēstures tēmām, ko apgūstam vidusskolas laikā. Tas bija pārbaudes darbs par katra vispārējām zināšanām vēsturē,” saka Toms Ozols, kuram uzvaru novadu olimpiādē nodrošināja uzdevums uzrakstīt eseju par reformāciju Livonijā. “Par šo tēmu skolās jāmācās pamatīgi, analizējot dokumentus un vēstures avotus,” piebilst Dz. Kaparkalēja.
No visiem novadiem olimpiāžu rezultāti tiek nosūtīti uz Rīgu. Tagad tiek gaidīts, kuri 9. un 12. klašu skolēni varēs piedalīties valsts mēroga olimpiādē vēsturē. Tēma, par kuru būs jāapliecina zināšanas, ir Latvijas un pasaules vēsture no 19. gs. 80. gadiem līdz 20. gs. 80.gadiem.
Vēstures olimpiādē
No Amatas, Pārgaujas, Priekuļu, Vecpiebalgas, Jaunpiebalgas, Raunas, Līgatnes novadu
9. klasēm
1.vietā Signija Baranovska no Drustu pamatskolas (skolotāja Vēsma Lapiņa), 2. – Kate Dilendorfa no Nītaures vidusskolas, 3. – Agnis Salmiņš no Priekuļu vidusskolas (Dzintra Kaparkalēja);
12.klasēm
1. – Toms Ozols no Priekuļu (Dz. Kaparkalēja), 2. – Mārtiņš Arājs no Vecpiebalgas (Žanna Otersone), 3. – Edgars Dapševics no Jaunpiebalgas vidusskolas (Ineta Elksne).
No Cēsu novada
9. klasēm
1. – Elīza Marta Stangaine, 2. – Trīne Žagare, abas no CVĢ ( Inese Sīmane) 3. – Linda Prokofjeva no Cēsu 1. pamatskolas (Laine Ūdre), atzinību saņēma Dāvis Lūks no Cēsu 2. pamatskolas (Sarmīte Ķeņģe), Hugo Grūbe un Olga Persaņa no DACVĢ (Aivars Karlsons), Tiayi Liang un Emīlija Kate Tomsone no CVĢ (Inese Sīmane).
12. klasēm
1. – Ieva Birziņa, 2. – Dzintars Grāveliņš, 3. – Krista Ozola, visi no DACVĢ (Ingūna Irbīte) un Linda Bitmane no CVĢ (Solveiga Upīte), atzinību saņēma Renāts Tutiņš un Jānis Vilciņš no CVĢ (S.Upīte) un Dāvis Pulkstenis no DACVĢ (I.Irbīte).
Komentāri