Šodienas bērni jau sākumklasēs apjauš, kā tas ir – būt mazam, bet paveikt lielu darbu. Latviešu tautas sakāmvārds “Mazs cinītis gāž lielu vezumu” savulaik Cēsīs tika izraudzīts par moto sākumklašu bērnu pētniecisko darbu konkursam. Tas notika pirms 17 gadiem. Pirmie pētnieki tagad jau ir studenti.
Skolotāja Sanita Bērziņa šogad lauku skolu bērnus un viņu pedagogus aicināja tikties pētniecisko darbu konkursā Amatas pamatskolā. Sanitai Bērziņai, kura vada septiņu novadu sākumklašu skolotāju metodisko apvienību, atsaucās kolēģi no 11 skolām. Kā allaž konkursā bija pārstāvēta Taurenes, Straupes, Liepas, Skujenes un Amatas pamatskola, Vecpiebalgas un Priekuļu vidusskola.
Sanita Bērziņa no pieredzes zina, lai bērns ķertos pie kāda lielāka darba, viņam vajadzīgs ne tikai skolotājas, arī vecāku atbalsts. Ar pētniecisko darbu bērnam būs jāiepazīstina ne tikai skolotāja, arī klasesbiedri, skolasbiedri un pat žūrija, kura vērtēs bērna izpētīto un reizēm arī paša konstruēto. “Pētniecisko darbu izstrādāšanā iesaistās arī ģimenes. Dažkārt redzams, cik ļoti ir centušies tieši vecāki. Bērna izraudzītais temats ir vispusīgāk apgūts. Esmu ļoti pateicīga vecākiem, kuri šādi palīdz bērnam zināšanu apguvē,” uzsver Sanita Bērziņa.
Arī Ruta Stodoļņika no Liepas pamatskolas pieredzējusi, ka šajā mācību gadā mazajiem, zinātkārajiem bērniem talkā nākuši vecāki. “Īpaši tas sakāms par ģimeni, kuras māja atrodas pie mežmalas. Bērns bija apņēmies izpētīt zvēru pēdas sniegā. Tas tik labi viņam nebūtu izdevies, ja tēvs nenāktu talkā,” domā skolotāja. Seši Liepas pamatskolas sākumklašu audzēkņi pēc veiksmīgas uzstāšanās klasē un skolā tagad bija septiņu novadu bērniem rīkotā konkursa dalībnieki. Liepas bērni žūrijai stāstīja, kādas darbības un secinājumus viņi izdarījuši, lai taptu tornis no makaroniem, lai tas būtu noturīgs, kā pagatavojuši sāls mīklu no miltiem un ūdens un, galu galā, iznākuši dekori.
Skujenes pamatskolas skolotāja Valda Miķelsone šajā mācību gadā rosinājusi 2. – 4. klašu audzēkņus pētīt kultūrvēturiskas vietas tuvākajā apkārtnē. Viņa pastāstījusi par novadpētnieci un rakstnieci Melāniju Vanagu, viņas došanos uz Amatas izteku un gar Amatas pieteku Alupīti. Tas noticis pirms pusgadsimta. Skolotāja vedinājusi doties tādā pašā ekspedīcijā, lai izpētītu, kas pa šo laiku mainījies. “Mans uzdevums bija radīt iespēju bērniem ieraudzīt neparasto dabā un ļaut aizdomāties. Manas zināšanas par kultūrvēsturi noderēja, kad pa veco ceļu nonācām pie kādreizējās muižas pamatiem. Bija jāpastāsta mazajiem pētniekiem, kas te kādreiz bijis,” skaidro V. Miķelsone. Pirms došanās uz septiņu novadu skolu pētniecības darbu konkursu Skujenes pamatskolas audzēkņu izzinātais pārgājienā gar Alupīti un pa veco Orķu ceļu darīts zināms arī vietējai sabiedrībai Skujenē, kā arī līdzīgiem Amatas upes pētniekiem no Amatas novada skolām.
Komentāri