Ja Madonas novada pašvaldība turpinās skolu reorganizāciju, Madonas pilsētas 2.vidusskola ir gatava lūgt tās atbalsta biedrību vērsties tiesību aizsardzības instancēs, tostarp tiesā un Eiropas Parlamentā, aģentūru LETA informēja Madonas pilsētas 2.vidusskolas sabiedrisko attiecību speciālists Dins Ļaudaks.
Viņš norādīja, ka Madonas pilsētas 2.vidusskola nepiekrīt Madonas novada pašvaldības iecerētajai Madonas vidusskolu reorganizācijai, jo uzskata, ka, apvienojot Madonas pilsētas 1.vidusskolu un Madonas pilsētas 2.vidusskolu, ilgtermiņā pasliktināsies mācību kvalitāte, kas ir pretrunā ar valsts izglītības prioritātēm un sabiedrības attīstības mērķiem un interesēm.
“Pašvaldībai joprojām nav izdevies loģiski un argumentēti pamatot sevis deklarētās izglītības sistēmas sakārtošanas nepieciešamību Madonas pilsētā. Sākotnējais informācijas trūkums publiskajā telpā pāraudzis pašvaldības sniegtā situācijas maldinošā atspoguļojumā un mūsu atšķirīgā viedokļa stūrgalvīgā un augstprātīgā ignorēšanā,” uzskata Madonas pilsētas 2.vidusskolas vadība.
Skolas pārstāvis Ļaudaks pauda, ka, ņemot vērā Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas atzinumu, ir pamats uzskatīt, ka minētās reorganizācijas rezultātā Madonas pilsētas 1.vidusskolas un Madonas pilsētas 2.vidusskolas skolēniem tiks būtiski pasliktināti mācību apstākļi. Līdz ar to esot pamats uzskatīt, ka vienas izglītības iestādes skolēni tiks aizvietoti ar citas izglītības iestādes skolēniem mācībām nepiemērotās telpās.
“Uzskatām, ka galvenais, kas jāņem vērā šāda projekta izstrādē, ir bērnu tiesību aizsardzības un bērnu interešu ievērošanas prioritātes princips. Nav šaubu par to, ka bērnu interesēm, izstrādājot šādus projektus, ir visaugstākā prioritāte. Tas izriet arī no Bērnu tiesību aizsardzības likuma, kurā ir precīzi definēti tie principi, kas ir obligāti jāņem vērā, risinot jautājumus, kas tieši skar bērnu intereses,” informēja skolas pārstāvis.
Skolas ieskatā, reformai ir jābūt tādai, kas padara labākus apstākļus tiem skolēniem, kam šie apstākļi ir sliktāki vai neapmierinoši, tajā pašā laikā nesamazinot citu izglītības iestāžu un skolēnu mācību un darba apstākļus un izglītības iestāžu līmeni novadā kopumā. Skolā uzskata, ka nav pieļaujamas tādas institucionālas, funkcionālas un cita veida izmaiņas, kas pasliktinātu to izglītības iestāžu stāvokli, kurās jau ir izveidoti un uzturēti nosacīti labāki apstākļi, dodot priekšroku tām izglītības iestādēm, kurās apstākļi ir neapmierinoši vai pat sliktāki, kā rezultātā mazinās kopējais visu reorganizācijā iesaistīto izglītības iestāžu mācību kvalitatīvo rādītāju un mācību vides līmenis, bet katras reformas galvenais mērķi ir uzlabot, nevis pasliktināt nozares darbu.
“Nav ne teorētiska, ne praktiska pamatojuma iznīcināt divas lielākās novada skolas. Katram lēmumam ir jābūt ekonomiski pamatotam, reforma reformas pēc nav jāveic. Uzskatām, ka pašvaldības plānotā izglītības iestāžu reforma šobrīd nav līdz galam izvērtēta,” pauda Ļaudaks.
LETA jau ziņoja, ka Madonas novada dome nolēmusi līdz 2017.gada 31.jūlijam apvienot Madonas pilsētas 1.vidusskolu un Madonas pilsētas 2.vidusskolu, izveidojot Madonas pilsētas vidusskolu, aģentūra LETA noskaidroja pašvaldībā.
Lēmums pieņemts un nosūtīts saskaņošanai Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM). Pēc saskaņojuma saņemšanas tiks veidota skolu reorganizācijas komisija septiņu cilvēku sastāvā, starp kuriem būs arī abu vidusskolu vadītāji. Komisija izstrādās skolu reorganizācijas plānu, nodrošinās materiālo un finanšu līdzekļu inventarizāciju, lietvedības nodošanu un veiks citus procesus normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.
Mēneša laikā pēc saskaņojuma saņemšanas no IZM Madonas pilsētas 1.vidusskolas direktora pienākumu izpildītājai un Madonas pilsētas 2.vidusskolas direktoram jāinformē izglītības iestādes darbinieki, izglītojamie un viņu vecāki par izglītības iestāžu reorganizāciju.
Jau ziņots, ka tika plānots 2017.gada 1.septembrī vai 2018.gada 1.septembrī izveidot Madonas pilsētas vidusskolu, apvienojot līdzšinējo Madonas pilsētas 1.vidusskolu un Madonas pilsētas 2.vidusskolu. Madonas pilsētas vidusskola atrastos tagadējās Madonas pilsētas 1.vidusskolas telpās un Madonas Valsts ģimnāzijas ēkā. Lai sakārtotu un modernizētu mācību vidi, apvienojot Madonas vidusskolas, tiktu piesaistīts Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējums 798 000 eiro apmērā.
Madonas pilsētas vidusskolā plānoti no 40 līdz 44 klašu komplekti ar skolēnu skaitu klasē no 22 līdz 26. Patlaban Madonas pilsētas 1.vidusskolā ir 29 klašu komplekti, bet Madonas pilsētas 2.vidusskolā – 15 klašu komplekti.
Savukārt Madonas Valsts ģimnāzija tiktu pārcelta uz līdzšinējo Madonas pilsētas 2.vidusskolas ēku. Ģimnāzijas telpu jautājumu nav izdevies atrisināt no 2004.gada, kad tika izstrādāts piebūves projekts, bet valsts finansējums netika piešķirts. Pašlaik Madonas Valsts ģimnāzijas mācību process tiek organizēts sešās ēkās – Valdemāra bulvārī 2a, īrētās telpās Raiņa ielā 6, sporta stundas un pasākumi notiek Madonas Sporta centrā, mūzikas stundas Madonas Mūzikas skolā, kultūras pasākumi tiek organizēti Madonas kultūras namā, bet ģimnāzistu ēdināšana – Madonas pilsētas 1.vidusskolā.
ERAF projektu laikā valsts ģimnāzijām ir plānots finansējums, Madonas Valsts ģimnāzijai tas būtu 1 325 000 eiro apmērā, bet, risinot ģimnāzijas telpu jautājumu, pašvaldība vēlas, lai ieguldījums būtu mērķtiecīgs un ilgtermiņā attīstību veicinošs.
Pašvaldībā atgādina, ka pamats pārmaiņu realizēšanai ir kopējā demogrāfiskā situācija gan pilsētā, gan novadā, kā arī nepieciešamība sakārtot, nākotnē racionāli izmantot un noslogot pilsētas skolu ēkas, tostarp pilnveidot un atjaunot materiāltehnisko bāzi.
Apvienojot Madonas pilsētas 1. un 2.vidusskolu, tiks veikta skolu sistēmas reorganizācija Madonas pilsētas skolu sistēmā. Reorganizācijas rezultātā abu skolu izglītības darbinieki turpinās darbu apvienotajā skolā.
Madonas pilsētas 1. un 2.vidusskolas administratīvie un tehniskie darbinieki, apvienojot skolas, būs dubultā skaitā, tādēļ skolu reorganizācijas rezultātā tiks veikta administratīvo un tehnisko darbinieku skaita samazināšana atbilstoši Darba likuma 101.panta pirmās daļas 9.punktam, pirms tam gan veicot šo darbinieku izvērtēšanu atbilstoši Darba likuma 108.pantā iekļautajām tiesību normām, līdz ar to daļa administratīvo un tehnisko darbinieku varēs turpināt darbu pēc skolu reorganizācijas.
Pašvaldībā uzskata, ka Madonā uz skolu tīkla sakārtošanu ir jāskatās kompleksi, analizējot visus kritērijus, to savstarpējo saistību un līdzsvarotas attīstības iespējas visa novada mērogā. Iecerētās pārmaiņas nav vieglas, bet arī cita risinājuma, kas nodrošinātu ne vien pastāvēšanu, bet arī izaugsmi, situācijai nav.
Savukārt Madonas pilsētas 2.vidusskolas direktors Valentīns Rakstiņš iepriekš izteicies, ka ir pārliecināts – Madonā ir pietiekami daudz bērnu, lai neviena skola netiktu slēgta. Rakstiņš stingri iebilst pret skolas reorganizāciju un sola vērsties pie tiesībsarga, ja šī ideja tiks virzīta tālākai realizēšanai.
“Ja nebūtu bērnu, tad būtu problēma, bet šobrīd Madonas skolas ir pietiekoši noslogotas, ir sākti projekti sporta attīstībai, skolā izveidota īpaša programma ar sporta ievirzi. Bērni piepilda klases, to skaits ir pietiekošs. Protams, pašvaldība nepieļaus, ka klases ir tukšas, tad arī varēs domāt par skolu slēgšanu,” pauda Rakstiņš.
“Ja mēs sākām, tad arī kaut ko panāksim, citādi jau nebija jēgas sākt protestēt. Ja pašvaldība nemainīs savu viedokli, vērsīsimies pie tiesībsarga, kā arī citām valsts struktūrvienībām, lai redz, ka visi bērni ir vienādi un ka nevar uzskatīt, ka vienam vajag izglītību, bet otram ne. Nevar tā atņemt vienam, lai dotu otram tikai tāpēc, ka tajā skolā mācās deputātu bērni. Visiem ir vienādas tiesības,” piebilda skolas direktors.
Savukārt Izglītības nodaļas vadītāja Solvita Seržāne uzsvērusi, ka plānotā reforma nav vērsta pret izglītojamo un darbinieku tiesībām, bet gan iecerēta, lai sekmētu izglītības kvalitāti ilgtermiņā.
Komentāri