Pieci vēsturiskā Cēsu rajona jaunieši – Amanda Zariņa no Jaunpiebalgas vidusskolas, Elza Luīze Ciganska no Rāmuļu pamatskolas, Kerija Broka no Raunas vidusskolas, Linda Tralle no Līgatnes vidusskolas un Kalvis Kaļva no Draudzīga Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijas piedalīsies 6. Jauniešu Saeimā.
Jau sesto gadu Latvijas Republikas Saeima rīko projektu “Jauniešu Saeima”. Tajā ievēlēti simts jaunieši, par kuru idejām, balsojot elektroniski, saņemts lielākais balsu skaits.
29. aprīlī jaunieši pulcēsies Saeimas namā, lai caur pašu pieredzi izprastu likumdevēja darba specifiku un no tribīnēm uzrunātu vienaudžus par sabiedrībā aktuālām tēmām.
Līgatnes vidusskolas 9. klases audzēkne Linda Tralle Jauniešu Saeimai iesniedza ideju par jauniešu iesaistīšanu brīvā laika pavadīšanā, aktīvi sportojot un atsvaidzinot zināšanas par veselīgu uzturu. Linda stāsta, ka šāda ideja radusies, jo jauniete pati aizrāvusies ar aktīvi un veselīgu dzīvesveidu. “Mūsdienās aktuālas ir divas problēmas – atkarība no viedtālruņiem un sēdošs dzīvesveids -, ko novēroju arī savā skolā. Manuprāt, būtu svarīgi izveidot programmu, ar kuras palīdzību tiktu veicināta jauniešu aktivitāte starpbrīžos, piemēram, dažādi kopīgi vingrinājumi. Tāpat skolās jauniešiem ne vien tiktu piedāvāti sezonālie augļi, bet arī pusdienās tiktu pasniegta sabalansēta pārtika,” stāsta 9. klases audzēkne. Viņa norāda, ka, iesniedzot savu ideju, nedomājusi tik tālu tikt. “Tas man bija liels pārsteigums, tāpēc tagad esmu ļoti apņēmīgi noskaņota, ka mana ideja tiks izskatīta, jo vēlos, lai ikviena jaunieša veselība uzlabotos un vairotos pozitīvisms,” tā Līgatnes vidusskolas 9. klases audzēkne Linda Tralle.
Draudzīga Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijas 11. klases skolnieks Kalvis Kaļva iesniedza ideju par viedtālruņu pilnīgu aizliegšanu valsts, pilsētu un novadu ģimnāzijās. “Pie šādas idejas nonācu sapņojot, lai arī cik tas dīvaini neizklausītos. Ne tikai viens vienīgs sapnis man lika iesniegt šo ideju, lai kandidētu Jauniešu Saeimā, bet arī tas, ka, manuprāt, skolēni ir kļuvuši nekontrolējami. Varbūt izklausos pēc skolotāja, bet tā ir realitāte, un vēlos, lai šo ierīču lietošana ģimnāzijās tiktu ierobežota. Protams, mani vienaudži ideju vērtē kritiski, bija tikai daži atbalstītāji, jo lielākoties ideja tiek vērtēta pēc emocijām un savām interesēm. Daudziem šis aizliegums nebūtu izdevīgs, jo tas sarežģītu daudzas lietas gan ikdienas, gan skolas dzīvē. Tomēr pats būtiskākais ir skolēnu neizpratne, ka šo ierīču pārmērīga lietošana nāk par ļaunu sabiedrībai kopumā. Cilvēki ir kļuvuši atkarīgi no viedtālruņu lietošanas, viss notiek tikai par un ap šo ierīci. Jauniešu aktuālās sarunas notiek virtuālajā pasaulē. Tas man ir licis daudz domāt, vai tā vajag būt un vai tā ir sabiedrības attīstības tendence,” domās dalās Kalvis Kaļva.
Jaunietis norāda, ka viedtālrunis nav neatņemama viņa dzīves sastāvdaļa. Dažbrīd tas traucējot. “Bez viedtālruņa es varētu iztikt, tāpēc, esot skolā, cenšos to neizmantot, savukārt pēc stundām to varu lietot bez jebkādiem sirdsapziņas pārmetumiem, tomēr cenšos ierobežot laiku, jo pārmērīga viedtālruņa lietošana noved pie vēlmes neko nedarīt un patērē laiku, kuru var izmantot daudz lietderīgāk,” atklāj 11. klases skolnieks.
Kalvim par iekļūšanu Jauniešu Saeimā ir divējādas sajūtas. “No vienas puses, tas ir patīkami, ka esmu pamanīts, no otras puses, apzinos, ka ideju būs grūti attīstīt, jo, manuprāt, tai nebūs pietiekama atbalsta. Tomēr kopumā uz Jauniešu Saeimas projektu raugos optimistiski un ceru, ka sastapšu inteliģentus vienaudžus, kuri būs ieinteresēti atbalstīt manu ideju. Katrā ziņā pirmais mērķis ir sasniegts, jo cilvēki par to ir sākuši runāt un domāt, kas ir pats svarīgākais. No domām rodas idejas, un, iespējams, ar laiku tās attīstīsies līdz taustāmam rezultātam. Ja arī šī ideja netiks pietiekami atbalstīta, varbūt kāds, kurš pirms tam domājis pretēji, aizdomāsies un teiks: “Jā, tas patiešām tā ir.” Tas būtu mana mērķa piepildījums,” atzīst Draudzīga Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijas 11. klases skolnieks Kalvis Kaļva.
Komentāri