Valsts probācijas dienesta (VPD) rīkotajā akcijā “Cilvēks cilvēkam” Cēsu audzināšanas iestādē nepilngadīgajiem viesojās ielu vingrotāji. “Šis pasākums jau kļuvis tradicionāls – pie notiesātajiem jauniešiem viesojamies vienreiz vasarā un ap Ziemassvētku laiku. Akcijas galvenā doma ir puišiem parādīt un ļaut sajust, ka viņi nav kaut kas atrauts no sabiedrības. Mēs gribam parādīt, ka esam ne tikai amatpersonas, bet arī parasti cilvēki, varam uzvilkt sporta tērpu un aktīvi darboties kopā ar jauniešiem,” par akcijas norisi stāsta Valsts probācijas dienesta Cēsu teritoriālās struktūrvienības vadītājs Jānis Zārdiņš un turpina: “Ielu vingrotāju biedrības piedalīšanās šajos pasākumos ir viens no stimuliem, lai ieslodzītie kaut ko mainītu dzīvē. Puiši, kas izcieš sodu iestādē, jau daudz ko sākuši apgūt no iepriekšējām akciju reizēm, ir redzama izaugsme.” Jānis Zārdiņš teic, ka šajā ielu vingrotāju viesošanās laikā ieslodzītie puiši jau sākuši rādīt savas prasmes darbībās uz stieņiem, un tas tikai apliecina, kāds devums ir pozitīvajam piemēram. “Jo vairāk cilvēku atsauksies šādām akcijām, jo vairāk un lielākas pārmaiņas mēs panāksim ieslodzītajos puišos,” ar pārliecību saka J.Zārdiņš.
Audzināšanas iestādē nepilngadīgajiem šoreiz viesojās trīs ielu vingrošanas biedrības pārstāvji. “Sākumā iepazināmies ar ieslodzītajiem puišiem, pastāstījām, kas mēs esam un ko darām, kā esam nonākuši pie tā, kur esam šobrīd. Galvenais viesošanās mērķis bija iedvesmot un parādīt, ka var dzīvot arī citādi, ka savu ceļu dzīvē var atrast arī ne caur šādām iestādēm, bet, ja iznācis caur šādām iestādēm, tad tam jābūt ar labām un skaistām beigām,” stāsta ielu vingrošanas sporta biedrības direktors, pasākumu organizators Kārlis Erlats un papildina: “Iespējams, agrāk arī mēs nebijām paši pareizākie un kārtīgākie čaļi.”
Protams, pasākuma neatņemama sastāvdaļa ir paraugdemonstrējumi un triki, kurus rādījuši jauniešiem. “Daži ieslodzītie pēc demonstrējumiem nāca jautāt, kā un ko labāk darīt, kā mēs trenējamies. Ieteicām metodes, kā labāk sasniegt vēlamo rezultātu. Stāstījām, ar ko sākt, kā turpināt, kā nonākt līdz mērķim. Īsumā sakot- informējām, kā kļūt par ielu vingrotājiem,” par dienas notikumiem stāsta Kārlis.
Pauls Jemeļjanovs, ielu vingrošanas sporta biedrības biedrs, atlēts un Latvijas vicečempions, ieslodzījuma vietā bija pirmo reizi. “Sākumā bija nedroša sajūta, arī nedaudz neērti ieslodzīto puišu priekšā, bet, kad sākām rādīt paraugdemonstrējumus un vingrinājumus, jaunieši kļuva atvērtāki, nāca runāties, bija pavisam normālas sarunas. Šo uzskatu par pozitīvu pieredzi,” stāsta Pauls un ir pārliecināts, ka audzināšanas iestādē mītošie puiši var mainīties, viņiem viss vēl priekšā. Arī ielu vingrotājs Daniels Laizāns, jaunākais atlēts, Pasaules kausa ielu vingrošanā ieguvējs, Latvijas daudzkārtējais čempions un titulētākais ielu vingrotājs pasaulē, pie notiesātajiem jauniešiem bija pirmo reizi. Atlēts piekrīt, ka sarunu gaitā puiši kļuvuši atvērtāki, un atzīst, ka ieslodzītie ne ar ko neatšķiras no paša un vienaudžiem. Savukārt Kārlis Erlats iestādē bija jau ceturto reizi. “Man bija nedaudz vieglāk iejusties, jo es jau zināju, ko sagaidīt, kāda būs situācija un ieslodzīto uzvedība, apzinājos, ka viņiem ir sava kārtība un savi iekšējie likumi, kas jāievēro. Ja neskatās uz to, ka puišiem pagātnē kaut kas ir apzināti vai neapzināti misējies, kopumā viņi nav slikti cilvēki,” atzīst Kārlis.
VPD vadītāja vietniece Irina Pūrīte stāsta, ka ielu vingrotāju darba spējas, koncentrēšanās un disciplīna ir tas, kas puišiem iestādē ir vajadzīgs un noderīgs. “Viens no vingrotājiem minēja, ka savā pieredzē, karjerā ir saskāries ar neveiksmīgiem gadījumiem, kritieniem, lūzumiem, sasitumiem un citām traumām, bet rezultāts esot bijis tā vērts. Ceru, ka kāds no puišiem šo atziņu paņems arī sev,” saka Irina.
“Esam meklējuši spilgtus piemērus sabiedrībā, cilvēkus, kurus aicinām līdzi, piemēram, ielu vingrotājus, kas ar savu pieredzi jauniešiem sniedz iedvesmu. Lēnām kādam tas aizķeras, un tas jau ir ieguldījums. Tagadējais aizsardzības ministrs bija viens no pirmajiem, kas atsaucās mūsu akcijai, pats piedalījās aktivitātēs,” stāsta VPD Sabiedrisko attiecību speciālists Imants Mozers un papildina: “Mums pašiem vienmēr ir jābūt radošiem un jāinteresējas, kas attiecīgajā brīdī ir svarīgs pašiem jauniešiem. Ir skaidrs, ka mums ir plašs paziņu loks un ir cilvēki, kuri atbalsta mūsu iniciatīvu, tādēļ esam optimistiski noskaņoti, raugoties uz nākotnes plāniem, un esam pārliecināti, ka Ziemassvētkos sagādāsim lielu, patīkamu pārsteigumu ieslodzītajiem jauniešiem.”
Komentāri