Mūsdienu deju grupa ”Viva” šajā mācību gadā piedzīvojusi lielu pacēlumu. Cēsu dejotājas bija gaidītas Berlīnes deju kolektīva ”Step by step” jubilejas koncertā Vācijas galvaspilsētā.
Daudzām Cēsu meitenēm pirmais lidojums, mēģinājumi neierastā vietā, dzīvošana Berlīnes dejotāju ģimenēs un koncerts skatītāju pilnā zālē ir tie notikumi, kuri ”Vivas” gandrīz 40 meitenēm iespiedušies atmiņā kā īpaši.
”Mēs bijām atbildes vizītē, jo Berlīnes dejotājas pirms vairāk nekā gada viesojās Cēsīs,” pastāstīja Cēsu bērnu un jauniešu centra mūsdienu deju grupas ”Viva” vadītāja Inga Cipe. ”Mūsu pazīšanās ar vācu grupas vadītāju Evelīnu Rihteri sākās skolēnu Dziesmu un deju svētkos, kur viņa mūsdienu deju koncertā bija noskatījusi tieši mūsu grupu un aicināja sadarboties. E.Rihterei bija ļoti iepaticies, kā dejotājas uz skatuves staro un visas ir tik smukas.”
Latviešu un vācu deju pedagoģēm ir līdzīga pieeja. Abas iestudē ne vien skatuves dejas, bet arī veselus deju uzvedumus, tajos iesaistot visu vecumu bērnus un jauniešus, sākot no septiņiem gadiem līdz 20 gadu vecumam. ”Uzvedums, ar kuru berlīnietes viesojās Latvijā, bija iestudēts ļoti labā līmenī. Bija prieks par mūsu sadarbības partneriem,” uzsver I. Cipe. Satikšanās iedvesmojusi doties pretvizītē, bet tā nav notikusi tik ātri, kā cerēts, jo gadījušies visādi šķēršļi. Bet tad saņemts ielūgums uz jubileju Berlīnē.
Grupas ”Viva” gatavošanās sākusies jau vasarā, jo ārzemju koncertam iestudēta pilnīgi jauna programma, arī dejas pie ”Vivai” netradicionālas mūzikas. No klasikas repertuāra izraudzītas J.S.Baha un F.Šūberta kompozīcijas. Nācies arī apgūt deju citādu manieri. Uz Cēsīm vadīt nodarbības aicināta Latvijas Nacionālās operas repetitore Gunta Bāliņa. Dejotājas atcerējās, ka vasarā pēc deju klasikas soļu apgūšanas bijušas trakas sajūtas – sāpējušas vēl netrenētās muskuļu grupas, jo deju stili ir atšķirīgi. Arī klasiskā mūzika sākumā nelikusies aizraujoša, bet viss mainījies, kad skatuves dejas sākušas iezīmēties. Priekšnesumi iepatikušies.
Berlīnes koncertā klasika veidojusi tikai trešo daļu no uzveduma. Pārējās dejas sagatavotas no mūsdienu repertuāra, izmantojot vācu komponistu mūziku. Cēsu meiteņu sniegumu papildinājušas Cēsu ģimnāzista Kristapa Kraftes izpildītās dziesmas.
Protams, Vācijā četras dienas pagājušas, ne tikai dejojot, bet arī iepazīstot Berlīni, visvairāk tās centru ar pasaulē tik zināmajiem simboliem – Berlīnes mūra fragmentu, Brandenburgas vārtiem, Reihstāgu, bet kopā ar ģimenēm arī citas pilsētas vietas.
”Brauciens bija vērtīgs ne tikai ar to, ka tas lika koncentrēties darbam, dāvāja iespēju uzstāties ārzemēs, bet arī bērniem deva iespēju salīdzināt, kā dzīvojam, kādas vērtības ģimenēs uzskatām par svarīgām. Vācieši bija viesmīlīgi, bet ne visu bērnu mājās bija tādi apstākļi, lai ciemiņus varētu uzņemt ar šiku. Vecāki daudz ziedo tam, lai bērns varētu dejot, iejusties kolektīvā, jo Berlīnes deju studija ir privāta. Par katru nodarbību ir jāmaksā, izdevumus prasa tērpu šūšana, uzstāšanās, braucieni,” pastāstīja I. Cipe. Cēsniekiem šajā ziņā ir daudz lielākas priekšrocības. Kolektīva darbību atbalsta Cēsu bērnu un jauniešu centrs – pašvaldību un valsts finansēta interešu izglītības iestāde.
Mūsdienu deju kolektīvu aprindās ”Viva” ir labi pazīstams kolektīvs, vairākkārt guvis atzinību Valsts jaunatnes iniciatīvu centra rīkotajos konkursos. Daļa Ingas Cipes audzēkņu jau kļuvušas par studentēm, bet ir pa kādai, kas vēl nesarauj saikni ar deju grupu. Vadītājai labs palīgs Vācijas braucienā bija viena no viņām – Zanda Zvejniece, kura uz deju stundām mēdz mērot ceļu no universitātes pilsētas Jelgavas.
Komentāri