Amata, Daugava, Venta , Rūja, Abava, Rauna, Mēmele, Mūsa. Tās ir Latvijas upes.
Ieklausīties valodā. Vārdi nes sev līdzi ne tikai pašreizējo mūsu sapratni par apkārt un mūsos esošo pasauli. Vārdos tiek ielikta arī augstāka jēga, dziļāka nozīme…
Amata (senais nosaukums Amada). Es dzīvoju pie šīs skaistās, pavasarī straujās, krāčainās, rudenī daudzkrāsainās un ziemā noslēpumainās upes. Ieklausoties vārdā, varu dzirdēt līdzību ar vārdu „amats”. Kad skolu vēl nebija, zēni mācījās gudrību pie meistara un apguva amatu. Tātad manas upes vārda nozīme varētu būt Gudrība.
Tā kā latviešu un lietuviešu valodas tiek uzskatītas par vienām no senākajām, ieskatos sanskrita vārdnīcā. Tur vārds AMAnDA nozīmē gudrība.
Valoda nav tikai sadzīvisks sazināšanās līdzeklis. Valoda ir kompakta un jēdzieniski ietilpīga. Ko slēpj sevī vārdi, kuri latviešu valodā saistīti ar skolu?
IZGLĪTĪBA . Iz-glītība. No skaistuma. Mēs mācāmies ar labo. Vērojam un gūstam prieku no dabas, skaistām gleznām, literatūras. Mācību stundā izvēlamies piemērus ar augstāku saturu, kuri ir tēlainā un bagātā valodā , skaistas gleznu reprodukcijas. Palīdzam ieraudzīt, sajust , priecāties par skaisto…Tiek radīti iekšējie tēli.
Profesors Šalva Amonašvili saka, ka „tēlu kvalitāti nosaka tādi kritēriji kā skaistums, izsmalcinātība, cēlums un atvērtība. Jo vairāk gaišu tēlu būs garīgajā pasaulē, jo daudzšķautnaināka un bagātāka kļūs tās dzīve”.
Arī neirozinātnieki cilvēka smadzeņu vidējā daļā atklājuši amigdalas kodolus, kuri bloķē stimulu tālāku kvalitatīvu pārstrādi, ja ziņas saturs viņam izraisa bailes, pretīgumu, nepatiku. Mēs esam radīti, lai mācītos no skaistā.
ATTĪSTĪŠANA. Kad bērniņš nāk pasaulē, viņš tiek ietīts – ietīstām autiņos. Dievs viņam devis visu, un mēs, vecāki, skolotāji, viņu tikai attinam. Kārtu pa kārtai, gadu pēc gada. Un tad paši sevi un viens otru līdz pašām beigām, varbūt līdz mūžībai.
Šie divi ir paši galvenie atslēgvārdi senajai un tagadējai latviešu humānajai pedagoģijai. Te ielikta tīri humāna jēga par bērna audzināšanu , attīstīšanu un izglītošanu.
PANĀKT rezultātu. Pa- nākt . Skolotājam vai vecākiem ir tikai jāpanāk pretī bērnam un jāsaprot to, kas viņā ir jau ielikts. Mēs kopā ar bērnu ejam pretī viņa nākotnei. Atklājam to, kas viņā ir ielikts, un to attīstām ar cieņu pret visām viņa veiksmēm un neveiksmēm.
Līdzīgi varam ieklausīties vārdos krievu valodā: vospitaņije, vos- pitaņije, pitaņije vozvišennim. Urok; u-prok. Katra mācību stunda palīdz realizēties bērna likteņa gaišākajai pusei.
Jau pieminēju sanskrita valodas vārdu sakņu līdzību ar latviešu valodu. Taču vēl interesantāk ir atklāt vārdu dziļāko nozīmi ar šīs valodas palīdzību. Daži piemēri.
Stunda – sanskritā nozīmē 1)augsts dziedājums, 2)slavinājums. Skolotāji pārdomā stundas mērķus, domā par katru bērnu individuāli, vedina uz rezultātu, veido interesantu procesu, paredz atklāsmes u.t.t. Mums nav tiesību šo „augsto dziedājumu” bērniem nonivelēt līdz parastai informācijas sniegšanai, kaut vai ņemot pēc kārtas visus tehniskos līdzekļus.
Tātad katrai mācību stundai jānes sevī augstākās vērtības.
Tiek uzskatīts, ka vārds ‘daina’ arī nācis no senatnes, no sanskrita un indoeiropiešu
pirmvalodām.
Sanskritā „ dēnā” un indoeiropiešu sakne „dhi” nozīmē – domāt, saprast, domas ārējā izpausme vārdos.
Mans variants, ka dainu vārds cēlies no sanskrita vārda ‘daiva’, kas nozīmē Dieva žēlastība, daudzu nezināmu faktoru kopums, kas nosaka, vai zināma darbība tiks svētīta ar darba augļiem… Ja cilvēks, augstāku mērķu vadīts, mūža garumā cenšas izprast sevi, Dieva pasauli un darboties atbilstoši likumiem – viņam tiek dots un viņš dod.
Mūsu valodas vārdi veido tautas dziesmas – mūsu ētisko vērtību un garīgo likumu grāmatu ar humāni garīgu nozīmi mūsu un arī pasaules kultūrā. Šie likumi skan tik mūsdienīgi un reizē kopīgi daudzām tautām.
Ieklausīsimies savā valodā un pētīsim vārdu dziļāko jēgu, kas sevī slēpj augstākas vērtības, tām sekosim un vedīsim savus bērnus (nākotni) pa šo ceļu. ‘Scal’ e – trepes. Latviešu valodā ir trīs vārdi ar šādu sakni – skola – skolotājs – skolēns.
Mēs viens otram esam garīgās trepes augšup uz gaismu pretī Augstākajam.
Komentāri