Ar Vidzemē vēl nebijušu izstādi ”Veselības EXPO” šonedēļ iepazinās Cēsu 2. vidusskolas vecāko klašu skolēni.
Jaunieši ieguva informāciju, kā dabiski un vienkārši rūpēties par savu veselību, saglabāt to. Izstādē bija parādīti astoņi veidi, nosaukti par astoņiem dabas ārstiem, kuru ieteikumus ņemot vērā, var nostiprināt veselību.
Ideja par veselīga dzīvesveida popularizēšanu, izmantojot izstādi un ar skolu nesaistītu cilvēku stāstījumu par savu pieredzi, pieder vidusskolas māsiņai Gunai Rīderei. Iedvesmu viņa smēlusies vasaras nometnē Rojā, kur speciālisti no Čehijas vadīja kursus. Šīs nometnes iespaidā pēc tam Kurzemē radās veselības klubs, un daļa tā dalībnieku pabija Cēsīs.
Skolēni ne vien klausījās stāstījumu par izstādes stendos – uzturs, kustības, ūdens, gaiss, atturība, saules gaisma, atpūta un uzticība – apkopoto informāciju, bet arī piedalījās testos, nosakot sirdsdarbības ritmu pie fiziskas slodzes, pārbaudot izelpu, asinsspiedienu, veicot elpošanas vingrojumus. Pieaugušie varēja uzzināt arī savu holesterīna un cukura līmeni.
Skolēni novērtēja, ka par veselīgu dzīvesveidu stāsta cilvēki, kuri paši zināšanas pielieto ikdienā, ir entuziasti šī dzīvesveida popularizēšanā. Viņu vidū Ansis Roderts, bioloģiskais zemkopis, veselības saimniecības veidotājs no Dundagas pagasta, kurš veicināja tikšanos Rojā un ir ieinteresēts mācību procesa attīstībā Latvijā.
”Mūsu izstādes stāsta par daudziem pieaugušajiem tik pazīstamām lietām, skolēnu droši vien dzirdētām veselības mācības stundās, bet nav par lieku tās atgādināt,” sacīja A.Roderts. ”Veselības testi, ko tagad veic skolēni, ir vienkārši, bet liek aizdomāties, vai viena otra veselības problēma ir arī paša problēma, kā izvairīties no atkarībām.”
Veselības popularizēšanas entuziasti pastāstīja, ka atbalstu sabiedriskām aktivitātēm pašlaik saņem no kristiešu organizācijas, bet tuvākā laikā izveidos arī atsevišķu juridisku nodibinājumu, jo vēlas popularizēšanai pievērsties aktīvāk.
Skolas māsiņa D.Rīdere pēc aizvadītās veselības dienas secināja, ka skolēnus izdevies ieinteresēt. Izstāde gan esot sākums 2. vidusskolas pedagogu iecerei jauniešus padziļināti informēt, kāda nozīme ir spējai izvairīties no atkarībām, tajā skaitā smēķēšanas un alkohola lietošanas.
”Zinu, ka skolā, tās pasākumos, arī skolas visai lielajā teritorijā jau tagad neviens audzēknis neuzdrošinās smēķēt vai lietot alkoholu. Skolēni ielāgojuši, ka tas nav atļauts, protams, apzinās, ka tas kaitē viņu veselībai,” sacīja 2. vidusskolas direktore Inna Semjonova. Ja pārkāpumi nenotiek skolas sienās, tie vērojami citur, un daļa sabiedrības reizēm iedomājas, ka atbildība par jauniešu atkarībām jāprasa no pedagogiem, nevis nepilngadīgo vecākiem. ”Ar tādiem gadījumiem, kad zvana uz skolu un sūdzas par pilsētā novēroto, prasība pieņemt mērus nācies saskarties ne tikai man, bet arī citu skolu direktoriem. Skolu vadītājiem nav jāuzņemas sabiedriskās kārtības uzturētāju darbs. Tas jāveic citiem,” vērtēja I.Semjonova. ” Mūsu pienākums ir izglītot, un mēs to darām, meklējot arī jaunas, saistošākas darba formas.”
Komentāri