Jaunietis ar automašīnu mūsdienās vairs nav nekāds retums. Taču paši jaunieši atklāj, ka nereti jūtas nedroši par savu īpašumu, jo ne visi draugi prot viņu spēkratos uzvesties. Kārtība nav noteicošā
Šķiet jau, ka skaidrs – pasažieri ir automašīnas šofera viesi, tāpēc viņiem atbilstoši jāuzvedas. Kā ciemiņiem.
Līga Lukstiņa stāsta, ka automašīna viņai ir jau četrus gadus. Viņa atzīst, ka mašīna kalpo viņai un ne otrādi.
„Neteikšu, ka manā automašīnā viss ir ideālā kārtībā, bet droši vien būtu nepatīkami, ja manu automašīnu piemēslotu kāds cits. Noteikti būtu nepatīkami, ja kāds bez atļaujas manā automašīnā sāktu smēķēt vai ēst,” spriež Līga un atzīst, ka sākumā nereti ņēmusi arī stopētājus, bet kopš starpgadījuma, kad jaunieši no automašīnas izkāpuši ar Līgas rokassomiņu, uz viņiem ceļmalās vairs pat neskatās.
„Dzīve izmāca. Pati kādreiz biju kaislīga stopētāja. Ar draudzeni esam stopējušas no Rīgas uz Liepāju, Ventspili, Rēzekni, nemaz nerunājot par Cēsīm. Nekad prātā neienāca doma, ka varētu apzagt šoferi. Atminos gadījumu, kad sieviete atklāja, ka koferī vedot lielu naudas summu. Citi ir mūs atstājuši automašīnā, kamēr paši pildījuši degvielu. Situācijas jau bijušas dažādas, bet viss atkarīgs no katra cilvēka attieksmes,” saka meitene. Dzērušus draugus neved
Lauris Bušs atzīst, ka draugi parasti neievēro nekādas smalkas normas, atrodoties viņa automašīnā. Bet pats stāsta, ka savu automašīnu kopjot regulāri.
„Draugus dzērumā nevedu, jo tas var beigties ar kādu nepatīkamu pārsteigumu. Patiesībā man autiņš nozīmē daudz,” saka puisis ar sešu gadu braukšanas stāžu.
Uz jautājumu, kas būtu nepieklājīgi no pasažieru puses, puisis saka: „Izteikt jebkādas replikas par šofera automašīnas vadīšanas stilu. Droši vien īsti labi nebūtu, ja blakussēdētājs pa mobilo telefonu ar draudzeni risinātu privātas sarunas. Taču patiesībā viss jau atkarīgs no tā, kas sēž mašīnā – čomi un labi paziņas vai sveši cilvēki.” Pārvietošanās līdzeklis
Savukārt Rūta Ceriņa atzīst, ka automašīna viņai ir tikai pārvietošanās līdzeklis un nekas vairāk. Viņa saka, ka labprāt mašīnā uzņem arī stopētājus un tā iepazinusies ar daudziem jaukiem cilvēkiem.
„Man pat nenāk prātā neviens tāds gadījums, kad es varētu apgalvot, ka pasažieri nav pratuši uzvesties. Tad jau drīzāk mazi bērni ir tie, kuri pacenšas sasmērēt automašīnas sēdekļus vai kaut ko nomet zemē,” smaidot saka šoferīte ar trīs gadu stāžu un piebilst, ka visbiežāk viņai savā automašīnā nākas vizināt draudzenes vai ģimenes locekļus.
„Godīgi sakot, šajā saspringtajā ikdienas tempā nav daudz laika domāt par to, kā mašīna izskatās. Darbs dzen darbu. Pie tam šādā ziemā mašīnu mazgāt ir neizdevīgi. Viss ir slapjš un netīrs, bet vasarā gan automašīnu palutinu ar vasku un biežāku uzpucēšanu,” saka Rūta. Katram sava sēdvieta
Pameklējot smalkās uzvedības rokasgrāmatās par labām pasažiera uzvedības manierēm automašīnā, izrādās, ka pāris uzvedības normas der zināt gan. * Ja automašīnu vada profesionāls šoferis un tajā atrodas viens pasažieris, viņš sēž pa diagonāli aiz šofera. * Ja mašīnā brauc vairāki pasažieri, tad vietu pa diagonāli aiz šofera ierāda augstākajai amatpersonai. Zemāko amatu ieņemošais sēž aiz šofera. * Ja automašīnā brauc divatā, līdzbraucēju vienu aizmugures sēdeklī neatstāj. * Sasveicinoties automašīnā nesarokojas, jo, to darot, ir pieņemts piecelties. * Brauciena beigās ir pieklājīgi, izkāpjot no automašīnas, atvadīties no līdzbraucējiem. Ja pavada augstāku amatpersonu, ir noteikti pieņemts izkāpt no automašīnas, lai atvadītos. Arī citi automašīnas pasažieri šajā gadījumā , lai atvadītos, izkāpj.
Komentāri