Tautasdziesmu konkursā Lakstīgala Vidzemes novadā Cēsu rajonu pārstāvēja divas komandas, un abas ieguva tiesības piedalīties sadziedāšanās svētkos Rīgā.
Skolotāja Māra Vīksna no Jaunpiebalgas atkal bija klāt ar labām dziedātājām Laumu Makari un Zani Alksnīti, kuras piedalījās 5. – 9. klašu grupā. Pirmo reizi uz konkursu bija devušies Stalbes vidusskolas skolotājas Andas Tomsones audzēkņi. Megija Rudaka, Sandija Zīrāpe, Dārta Muižniece un Gundars Kājiņš sacentās ar 1. – 4. klašu dziedātājiem. “Šim notikumam gatavojāmies divus gadus, jo bērniem nācās apgūt 25 tautasdziesmas ar to daudzajiem pantiem, kuras jāmāk nodziedāt bez pavadījuma,” pastāstīja A. Tomsone, šķirstot Roberta Zuikas sastādīto tautasdziesmu grāmatu. Mācīšanās process prasījis pacietību un uzņēmību. Bērniem īsts dziedātprieks jau atraisījies rajona konkursā, un uz novada konkursu viņi devušies, azarta pārņemti.
Konkursa rīkošana Vidzemē jau atkārtoti bija uzticēta Cēsu bērnu un jauniešu centram. Sešu rajonu 60 dalībnieki un viņu skolotāji atzinīgi novērtēja šoreiz izraudzīto satikšanās vietu – Drabešu pagasta Kārļamuižu. Viesu nama senatnīgā ēka un sakārtotā apkārtne radīja īpašu noskaņu. Konkursu tā vadītāja Lelde Keiša un datorskolotājs Andrejs Rampāns bija veidojuši kā spēļu virkni, uzdevumu došanā izmantojot modernās tehnoloģijas. To atzinīgi novērtēja arī žūrija.
“Konkurss Cēsīs, salīdzinot ar citiem novadiem, vienmēr ir atšķirīgs un izceļas ar radošu pieeju. Modernā datortehnika ar attēliem un uzdevumiem uz projektora saistīja komandu uzmanību un nelika dalībniekiem konkursa gaitā ne mirkli garlaikoties,” vērtēja Rita Platpere no Valsts jaunatnes iniciatīvu centra. Žūrijas pārstāvji, arī mūzikas skolotāja Ilga Šķendere un folkloriste Māra Mellēna tautasdziesmu dziedāt prasmi vērtēja ne pirmo gadu un bija vienisprātis, ka zināšanu līmenis ir audzis. Sanākusi varena dziedāšana. “Mēs klausījāmies daudz labāk sagatavotas komandas nekā pirms gada, diviem. Man prieks, ka Cēsu rajons šoreiz bija kuplāk pārstāvēts, ka Stalbes un Jaunpiebalgas dziedātāji varēs piedalīties konkursa noslēgumā,” sacīja I. Šķendere, uzteicot arī visu 14 Vidzemes komandu labi pārdomāto mājas darbu – stāstījumu par sava novada tautas tērpu un novada dziesmām.
Erudīcijas spēlē, kur no dažiem vārdiem bija jāatmin tautasdziesma un jānodzied tā ar visiem daudzajiem pantiem, 1. – 4. klašu skolēniem tēma grozījās ap dzīvnieku pasauli, 5. – 9. klašu audzēkņi rādīja zināšanas par to, kā apdziedāts darbs un muižas ļaudis, bet vecāko klašu skolēni minēja dziesmas par vēstures un tēvzemes tēmu.
Konkursa noslēgumā Rīgā satiksies dziedātāji no visiem novadiem, tā būs īsta novadu sadziedāšanās, būs arī danči un folkloristu priekšnesumi, kā arī apbalvošana.
Komentāri