Estere Morillaza Rodrigeza ir aktīva, 22 gadus jauna spāniete, kura jau no februāra dzīvo Cēsīs. Viņa šeit nonākusi Eiropas Savienības neformālās izglītības programmas “Jaunatne darbībā” ietvaros. Latvijā šo programmu koordinē Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra. Viena no iespējām, ko tā piedāvā jauniešiem, ir Eiropas brīvprātīgais darbs – iespēja padzīvot un pastrādāt citā valstī, lai iepazītu kultūru, tradīcijas un sniegtu atbalstu vietējai sabiedrībai.
Estere atrodas Cēsīs projekta “Ej pretī jaunatnei Cēsīs” ietvaros, lai sniegtu atbalstu darbā ar jauniešiem Cēsīs un Cēsu rajonā. “Par projektu uzzināju internetā. No sākuma likās nedaudz aizdomīgi, ka nav jāmaksā ceļa izdevumi un dzīvošana, turklāt katru mēnesi pienākas kabatas nauda, kas gan nav liela, bet pilnīgi pietiekama, lai normāli dzīvotu,” pastāstīja Estere. “Lēmumu iesaistīties projektā pieņēmu diezgan spontāni. Vēlāk, kad stāstīju draugiem, ka došos uz Latviju un pavadīšu tur gandrīz gadu, pirmais jautājums, ko viņi man uzdeva, bija: “Kur atrodas Latvija?”. Liela daļa manu draugu vaicāja, kāpēc neizvēlos braukt uz Lielbritāniju vai citu tuvāku Eiropas valsti. Bet es izvēlējos šo projektu, jo tas mani ieinteresēja. Man patīk strādāt ar jauniešiem.”
No sākuma viņa nedaudz bažījusies, kādi laika apstākļi tur būs, jo nekad nav bijusi Ziemeļeiropā. “Kad februārī atlidoju uz Latviju, te viss bija tik pelēks, auksts un slapjš, bet tagad laika apstākļi daudz neatšķiras no Spānijas,” pirmajos iespaidos dalās Estere. “Vēl grūti bija pierast, ka latvieši iepazīstoties ir tik atturīgi un attiecībās ietur distanci. Man tas ir nepierasti, jo Eiropas dienvidos visi ir atvērtāki. Vēl joprojām man brīžiem sev jāatgādina, ka jāuzvedas vairāk formāli.”
Pašlaik Estere regulāri brauc uz Liepas bērnu un jauniešu centru, divreiz mēnesī arī uz Jaunpiebalgu, pie jauniešiem, kas ārstējas no atkarībām. “Organizēju dažādas aktivitātes,” stāsta Estere. Divas reizes nedēļā viņa strādā Cēsu vakara vidusskolā: “Pieskatīju bērnus jaunajām māmiņām, kuras mācās, stāstīju jauniešiem par Spāniju un organizēju spāņu valodas kursus.” Bet tas nav viss, ko Estere dara, vēl viņa rosās Pieaugušo izglītības centrā, kur no oktobra darbojas neformālais jauniešu klubs. “Rīkoju Spānijas vakaru ar viktorīnu, spāņu ēdienu, dziesmām un dejām. Pieaugušo izglītības centrā jauno māmiņu projekta “Atver logu pasaulei” ietvaros pieskatu bērnus, kamēr mammas aizņemtas.”
Estere pārsteidz ar savām latviešu valodas zināšanām, lai gan dzīvo te tikai dažus mēnešus. “Valoda ir sarežģīta, taču, tā kā kādu laiku te dzīvošu, man gribas to apgūt,” stāsta jauniete. “Vēl gribētu iemācīties krievu valodu. Mācos tautas dejas. Tās gan ir trakas! Visu laiku jālēkā.” Nedēļu nogalēs Estere tiekas ar citiem jauniešiem no ārvalstīm, kuri arī iesaistīti dažādās brīvprātīgo programmās. “Šī programma man ir lieliska pieredze un iespēja apskatīt vietas, kurās, iespējams, nebūtu nokļuvusi,” viņa stāsta. “Dzīvojot Cēsīs, redzu īstos apstākļus, kādos cilvēki dzīvo.”
“Kad beigsies projekts, es vēlētos vēl nedaudz palikt Latvijā un izveidot savu projektu cilvēkiem ar kustību un garīgiem traucējumiem, jo Spānijā mācījos par pedagoģi tādiem ļaudīm,” stāsta Estere.
Komentāri