Aizvadītajā nedēļā Inešu pamatskola savā namā atklāj 2017. gada pirmo notikumu. Skolā redzams viss, ko iepriekšējā pusgada laikā paveikuši mākslas programmas audzēkņi. To vērtē vienaudži, un to paskatīt nāk vecāki. Mākslas darbu apskati papildina radošas nodarbības, kurās piedalās ne tikai mākslas programmā iesaistītie skolēni, bet arī viņu ģimenes locekļi – mazi vai lieli. Viens no mākslas programmas skolotājiem ir pazīstamais Inešu pagasta uzņēmējs Jānis Ronis, kurš māca jaunajai paaudzei veidošanu. Tā kā uzņēmējs izveidojis porcelāna rūpnīcu, tad mākslas programmas apmeklētājiem jau skolas gados ir ļauts praktizēties porcelāna apstrādes lietās, gatavot priekšmetus, kas pēc tam tiek rūdīti krāsnīs, līdz top oriģināli veidoti darbi. Inešu skolēnu veidotie porcelāna putni pirms laika tika pamanīti valsts mēroga radošajā konkursā.
Nevis gada beigu steigā, bet tagad, gada sākumā, mācību un ārpusstundu darbu ir izvērtējuši Inešu pamatskolas pedagogi, izceļot labāko. Skolas direktore Gunta Dadeika kolēģiem stāsta par to, kas jau īstenojies saistībā ar skolas attīstības plānu. Viņa akcentē pedagogu kolektīvam to, kas paveicams gada garumā.
Pastāvīgā darbā ar Inešu pamatskolu saistīti 15 pedagogi. Inešu pamatskolā akreditētas un darbojas trīs izglītības programmas – vispārējā, profesionālā un speciālā. Vecpiebalgas novadā Inešu pamatskola joprojām saglabājas kā maza skoliņa, pietuvināta laucinieku ģimenēm ar bērniem. Ineši šobrīd apvieno vien 87 izglītojamos, un daļa no viņiem ir maziņi, skolas rīkotajās stundās nepiedalās, apmeklē pirmsskolas grupas. Mazākajiem, kurus vecāki atved uz izglītības iestādi Inešos, tikko apritējis pusotrs gads.
Skolēni ir pietiekami noslogoti. Obligāti apgūstamā izglītības programma ir tikai viena no skolas dzīves daļām. Kā jau daudzās Latvijas mācību iestādēs, tiek domāts par skolēnu radošo izaugsmi. Trīs desmiti skolēnu apgūst arī oficiāli apstiprināto mākslas programmu.
Inešu pamatskola darbojas arī kā sabiedriskais centrs gan pašiem bērniem, gan viņu ģimenēm un citiem apkārtnes ļaudīm. Adventes laiks vairs nav iedomājams bez notikuma “Eņģeļu egle”, kuru gaidot, skolas ēka tiek pārvērsta pasaku namiņā. Kad tas noticis, bērni gaida skolā savus vecākus un arī citus ciema ļaudis. “Neviens nav spiests atnākt, bet uz “Eņģeļu egles” sarīkojumu ierodas aizvien vairāk cilvēku,” decembra notikumu atceroties, saka Gunta Dadeika un skaidro, ka skolas zāle tajā vakarā ir kā liela radošā darbnīca bērniem un pieaugušajiem.
Šai vakarā bērnu un pieaugušo svētku vidū ir arī draudzes mācītājs. Viņš neteic sprediķi, bet aicina uz kopīgu lūgšanu. Šo tradīciju zina pamatskolas absolventi un izbrīvē sev laiku, lai varētu ierasties uz “Eņģeļu egli”.
“Mēs ļoti daudz strādājam pie tā, lai bērni, kuri mācās lauku skolā, nav zaudētāji – var apgūt zināšanas un attīstīt intereses,” ieturēto politiku mācību iestādes darbībā skaidro Gunta Dadeika. “Ar katru gadu tas kļūst grūtāk, bērnu skaits arī samazinās. Līdz šim izglītības latiņu esam varējuši noturēt augstu. Piebalgas novada dome atbalstījusi mācību iestādes centienus, bet cik ilgi tā varēs turpināties, to, protams, nezinām. Daudz ko noteiks arī valsts politika izglītībā, un tā ir orientēta, lai nelielās lauku apdzīvotās vietās skolu nebūtu. Stāstam, ka bērniem, tos aizvedot mācīties citur, nodrošināta labāka mācību kvalitāte, es joprojām neticu.”
Komentāri