Pludmale, sauļošanās, ballītes – tās, domājams, ir modeles vasaras neiztrūkstošas sastāvdaļas. Zanda Kiriņa, kā jau vairums meiteņu, vasarā daudz guļ un atpūšas, bet arī nav pametusi savu vaļasprieku.
“Esmu nogurusi no skolas, ne no tērpu demonstrēšanas, ” viņa stāsta. ”Kā nekā septiņi gadi pagājuši, modelējot tērpus, demonstrējot savus, kā arī dizaineru radītos apģērbus. Es nezinu, kas būs pēc gadiem. Būšu modele vai ne, bet pagaidām man neapnīk. Man ir sapnis kādu dienu pamēģināt laimi un iekļūt liela mēroga modeļu vidū. Atrasties uz skatuves man patīk, un nākotnē noteikti meklēšu iespēju, kā uz tās palikt. Varbūt dziedāšu, ” kodolīgi savus nodomus izklāsta modele.
Zanda neslēpj, ka pagaidām nevar vēl izšķirties – kļūt par tērpu modelētāju vai arhitekti. Nākamajā mācību gadā viņa sāks mācības Cēsu mākslas skolā.” Nezinu, kā būs…” viņa novelk un prāto, vai visam atliks laika, vai būs pietiekami talantīga. Treniņi Gintas modes teātrī, Zanda tajā darbojas kopš nodibināšanas, mācības devītajā klasē un vēl mākslas skolā. Tad, kad viņa astoņu gadu vecumā pieteicās Gintas modes teātrī, viņa bija pārliecinātāka par savu gribu.
“Mamma gribēja mani sūtīt uz kādu no mākslinieciskiem pulciņiem, taču dejošana man negāja pie sirds. Skaidri zināju, ka gribu būt modes teātrī. No sākuma biju nedroša, bailīgāka, tagad mana pašapziņa ir augusi un uz skatuves jūtos labi. Ja vajag, brīvi improvizēju, un skatītājiem šķiet, ka tas ir iestudēts. Reizēm gan jūtu satraukumu, arī šovasar tērpu kolekcijas demonstrēšanā Cēsu pilsētas svētkos, kad mani vēroja vecāki un citi radi.
Draugi mani mēdz saukt par modeli. Taču sevi par tādu neuzskatu. Vismaz standarta izpratnē ne. Daudzi domā, ka modelēm noteikti jābūt ar perfektu augumu – slaidām, skaistām jaunkundzēm. Taču Gintas modes teātrī iemācījos, ka tas nav galvenais – modelei jābūt iznesīgai un artistiskai, ar stāju un savu tēlu.”
Jauniete stāsta – lai kļūtu par modeli, noteikti esot jābūt gribai par tādu kļūt, taču savs personīgais es izveidojas tikai ar laiku. Modelēm nav tikai jādefilē, viņām jāapgūst arī stila mācība, aktiermeistarība, kā pašām sevi sapucēt (kosmētika, matu sakārtojums), svarīga arī psiholoģiskā izpratne. Tāpēc ar meitenēm strādā psiholoģe, un kopīgās nodarbībās viņas mācās caur sarunām un spēlēm viena otrai uzticēties. Nereti, lai izkļūtu no neparedzētām situācijām, arī uz skatuves noder šīs zināšanas.
Avangards Zandu piesaista visvairāk. Tērpu demonstrēšanai konkursos ir tapuši tērpi no sērkociņiem, no polietilēna maisiņiem, makaroniem, un kas zina, kāds vēl taps. Zanda kopā ar mammu,
šķirstot modes žurnālus, pēta tērpus, smeļoties iedvesmu. Šie izdomas bagātie tērpi, kā par brīnumu, varot tapt dažu dienu laikā.
Vasarās meitenes parasti dodas uz dažādām nometnēm, pasākumiem. Šī esot vienmuļāka, kaut gan brīvība ļauj baudīt vasaras neatkārtojamību.
Komentāri