Lielu interesi atkal izraisījusi Maskavas Pedagoģiskās universitātes profesora Šalvas Amonašvili viesošanās Latvijā, lai vadītu seminārus par humānu un personisku pieeju bērniem viņu izglītošanas procesā. Piecu dienu autorsemināru, kurā profesors skaidroja dzīves skolas sistēmu un kā tajā strādāt, kā arī Baltijas humānās pedagoģijas konferenci „Pedagogs – patiesās kultūras sardzē” ar Latvijas, Lietuvas un Krievijas pedagogu piedalīšanos organizēja Cēsu rajona padomes izglītības pārvalde.
„Mūsdienu sabiedrībā vairāk nekā jebkad agrāk tiek kultivēta izglītošana, no skolas izstumjot audzināšanu. Tādējādi daudz mazāka nozīme tiek piešķirta tam, kāds cilvēks veidosies,” uzsver Š.Amonašvili. „Taču ne reizi vien pierādījies, ka zināšanas bez dvēseliskuma ir sabiedrībai bīstamas. Tāpat kā mūsdienās mācīt ķīmiju, bioloģiju vai psiholoģiju tikai pragmatiski, bez sapratnes par tikumību, ir bīstami.” Profesors, atbalstot domu, ka jāspēj tikt līdzi laikam, reizē atgādināja, ka pedagoģijā jāatgriežas pie kādreizējiem procesiem – vispirms audzināšana un tikai tad zināšanu došana.
Konferencē Latvijas un kaimiņvalstu pedagogiem vadīt meistarklases bija aicināti Cēsu rajona skolu pārstāvji. Liepas pamatskolas skolotāja Valentīna Voiciša, direktora vietniece audzināšanas darbā, kā arī Līvu pamatskolas direktore Antra Gabranova, skolotāji Inga Andersone, Indra Ozola un Uģis Barons dalījās vairāku gadu garumā uzkrātajā pieredzē, izglītojot skolēnu vecākus, lai viņi kļūtu par veiksmīgiem un patstāvīgiem audzinātājiem, spētu tikt līdzi laikam un skolas prasībām. Līvu pamatskolas pedagogi meistarklasē atklāja savus meklējumu ceļus vairāku gadu garumā, kā pasniegt stundas un veidot klases kolektīvu, ievērojot humānās pedagoģijas principus. Tautskolas ”99 balti zirgi” skolotāji Vita un Edgars Žīguri atklāja savu pieredzi vēstures mācīšanā – priekšmeta, kas reizē ir ceļš uz radošas personības attīstību. Skolotāji savā meistarklasē norādīja arī uz intuīcijas un meditācijas vietu vēstures izziņas procesā.
Cēsu rajona padomes izglītības pārvaldes darbinieces Ilze Šulte un Inguna Arāja starptautiskajā konferencē uzstājās, iepazīstinot kolēģus no Latvijas skolām ar Cēsu rajonā rīkoto projektu „Pedagogs – pilsoniski humānas sabiedrības veidotājs”.
Semināra zālē Cēsu 2. pamatskolā garīguma atmosfēru raisīja Starptautiskā Rērihu centra Latvijas nodaļas iekārtotā N.Rēriha gleznu reprodukciju izstāde.
Komentāri