Trešdiena, 24. jūlijs
Vārda dienas: Kristīne, Kristīna, Krista, Kristiāna, Kristiāns

No vidusskolēna par studentu

Druva
00:00
07.11.2008
5
200811062024019470 1

Kā Cēsu rajona jauniešiem veicas

galvaspilsētā, izvaicāju

augstāko izglītības iestāžu 1. kursa studentus.

Andris Stalbovs informāciju tehnoloģijas studē RTU, bakalaura grādu iegūs pēc trīs gadiem, lai strādātu par IT speciālistu, kā arī vadītu IT projektus. Nora Cābe Rīgas Stradiņa universitātes medicīnas fakultātē studēs sešus gadus. Pēc rezidentūras beigšanas viņa varēs strādāt par ārsti. Nora zina, ka paliks Latvijā, lai kādus grašus te arī nemaksātu, jo nespēj sevi iedomāties ārzemēs. Jānis Gorbunovs LU sociālo zinātņu fakultātē politikas zinātnes apgūs trīs gadus, bet ar to vēl būs par maz, lai varētu īstenot ieceri kļūt par diplomātu.

– Kāda ir dzīve galvaspilsētā?

Andris: – Man Rīga ne visai patīk, ir lieli attālumi, cilvēku daudz, ielās nav pazīstamu seju.

Nora: – Mani Rīgā fascinē dinamiskā kustība, aktīvā rosība, kņada. Novēroju cilvēkus sastrēgumos, tas ir apbrīnojami interesanti. Lielākoties sejās var lasīt neapmierinātību, kaitinoša ir masu vienaldzība un vēsums. Gribētos, lai cilvēki ir laimīgāki.

Jānis: – Dzīve te ir skaļa, trokšņaina, tramvajos un trolejbusos drūzmēšanās, bet sarunvaloda – krievu. Dažreiz kaitina lielās cilvēku masas, īpaši uz gājēju pārejām.

– Kāds ir studiju process?

Andris: – Salīdzinot ar vidusskolu, nav nekāda medusmaize – grūtāk izbraukt. Lekciju saraksts diezgan labs. Jāmācās 11 priekšmeti, nedrīkst iedzīvoties parādos, jo var izkrist no budžeta. Sākums ir diezgan cerīgs – matemātikā divi desmitnieki.

Nora: – Šoka terapija sākās 1.septembrī, kad intensīvi jau bija jāsāk mācīties. Gribētu atgriezties vidusskolā, jo tagad mana dienas kārtība sastāv no ēšanas un mācīšanās vien. Mēnesī esmu iemācījusies vielu, kas vidusskolā izstiepta divu gadu garumā. Dažu dienu lekcijas ir no astoņiem līdz astoņiem, pēc tam vēl jāspēj koncentrēties vismaz trīs stundu darbam. Pat sestdienās ceļos ar modinātāja palīdzību. Ļoti gribēju dejot, bet nav iespējams. Tā kā skolā man bija labas atzīmes, vissāpīgākais, ka, darbā ieguldot pat miegam paredzētās stundas, atlīdzība ir kārtējais mācību parāds. Ja būtu zinājusi, ka mani gaidīs grāmatu kalni vien, diez vai būtu izdarījusi šo izvēli, tā vairs nav dzīve. No mums jau prasa augstākās matemātikas zināšanas, kas vidusskolā pat mācību programmā nav iekļautas.

Jānis: – Slodze ir diezgan liela. Lai gan desmit lekcijas nedēļā neizklausās daudz, jāteic, ka vidusskolā bija krietni vieglāk. Politologiem ir ļoti daudz jālasa, gandrīz viss – angļu valodā. Vidusskolā pietrūka stingrības, kas stimulētu referātus tiešām uzrakstīt, nevis vieglprātīgi pārkopēt no kāda interneta portāla. Pēc skolas beigšanas jaunietis nav sagatavots studenta dzīvei.

– Vai priekšstats par studentu trūcīgo dzīvi un maizes garozu graušanu ir patiess?

Andris: – Man nauda parasti paliek pāri, jo cenšos iztikt ar to, kas ir, bet neierobežoju sevi, ja kaut ko gribu. Saņemu arī 70 latu stipendiju. Par dzīvi nesūdzos.

Nora: – Nav tā, ka ēstu tik rupjmaizi vien, bet iespējams, ka man vienkārši paveicies. Saņemu arī Vītolu fonda stipendiju – 100 latu mēnesī. Esmu apmierināta. Vienu gan varu teikt – Rīgā nauda pazūd, pat neko ievērojamu nenopērkot, maciņš jau tukšs, mistika.

Jānis: – To teiksmaino studentu nabadzību kaut kā neizjūtu, tagad jau esmu iemācījies sabalansēt līdzekļus. Pirmās nedēļas beigās gan bija no drauga jāaizņemas nauda, lai varētu mājās aizbraukt.

– Kā ar maltītes gatavošanu un veselīgu uzturu?

Andris: – Beidzot esmu atklājis, kā darbojas ledusskapis, bet mana pavāra prasme diemžēl aprobežojas ar maizītēm un sausās zupas vārīšanu. Es pat nezinu, kur kojās ir virtuve, bet manos plānos ir tuvākajā laikā to atrast.

Nora: – Reti sanāk pagatavot kārtīgas vakariņas, jo tas aizņem laiku. Visbiežāk izmantoju savu īpašo recepti – divas ceptas olas plus divas maizītes. Vēl dzeru ļoti daudz kafijas. Domāju, ka lielai daļai studentu ir veselīga uztura problēmas, jo tam vajag vairāk līdzekļu, laika.

Jānis: – Cepu un vāru kartupeļus, gatavoju pelmeņus. Arī mammas līdzi dotās karbonādes vienmēr noder, par badu vai nepilnvērtīgu uzturu nesūdzos.

– Ko ieteiktu tiem, kas vēl kļūs par studentiem?

Andris: – Kārtīgi pārdomāt izvēli un neizniekot savu laiku. Lai izsvērtu, ko mācīties, labi noder ēnu dienas.

Nora: – Izdariet izvēli laikus! Ideāli būtu izlemt jau 9. klasē, lai vidusskolas gados varētu pilnveidoties konkrētajā nozarē.

Jānis: – Ir derīgi precīzi noskaidrot uzņemšanas kārtību, lai negadās, kā man, kad divas reizes aizbraucu uz Rīgu ar nepareiziem dokumentiem. Tiem, kas nolēmuši stāties sociālo zinātņu fakultātē, iesaku nopietni izvērtēt angļu valodas spējas, vēlams pat papildus pamācīties.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Runā par līdzdalību un saliedējas

07:05
16.07.2024
34

Cēsu novada jauniešu saliedēšanās pasākums “Lauzt Robežas” nemainīgi jau trešo gadu divu dienu garumā aicināja visa novada jauniešus. Pirms septiņiem gadiem to aizsāka toreizējā Pārgaujas novada jaunieši, arī šoreiz, jau septīto reizi, pasākums notika Straupes pagasta atpūtas bāzē “Mārkulīči”, šogad īpaši pievēršot uzmanību tēmai – līdzdalība. Projekta koordinatore Iluta Balode teic, ka pasākums “Mārkulīčos” ir  […]

…no Amatas uz Tūju un tālāk – prom vasarā!

05:17
03.07.2024
51

Skanīgs, sportisks un zaļš šogad izvērtās mācību gada noslēgums Amatas pamatskolā. “Baudījām programmas “Latvijas skolas soma” kultūr­izglītojošās pr­og­ram­mas “Leģendas mūzikā” un “Instrumentu karnevāls”. Skolas direktoram Valdim Nītiņam izdevās ambiciozais, skolēnus tik ļoti intriģējošais divu dienu Vidzemes jūrmalas piedzīvojums: pārgājiens ar nakšņošanu teltīs, pašu gatavotām vakariņām un brokastīm,” tā par atraktīvo skolas mācību gada noslēgumu pastāsta […]

Sapnis par savu mini zoo

10:10
25.06.2024
313
1

Sandijs Polis teic – nav labākas, skaistākas un mierpilnākas vietas uz pasaules par Ieriķiem. Jaunietis ir īsts ieriķietis, te arī šogad absolvē Amatas pamatskolu. “Visa mana dzīve ritējusi pa un ap Ieriķiem. Te noteikti ir vieta, kur rast īstu mieru un ļaut vaļu emocijām. Ieriķos var iziet ārā kopā ar draugiem, bieži apmeklējam sporta laukumu […]

Jauniešiem svarīga iekļaujoša sabiedrība

06:16
19.06.2024
86

Kā jauniešus ar ierobežotām iespējām iekļaut jaunatnes darbā un sabiedrībā kopumā un kādas metodes, strādājot ar šo iedzīvotāju grupu, būtu labākās, tāda bija galvenā tēma Vidzemes nevalstisko organizāciju forumā. Pasākums Liepas jauniešu centrā “Apelsīns” pulcēja 40 pārstāvjus no Cēsu, Valmieras, Lim­bažu, Smiltenes novada un Rīgas organizācijām. Tēma ir plaša, jaunieši ar ierobežotām iespējām nav tikai […]

Švīkas sirds rotaļpagalmā

00:00
18.06.2024
57

Bērni apgūst dažādas vizuālās mākslas tehnikas, bet galvenais ir katra īpašās izpausmes Ar izstādes “Švīkas sirds rotaļpagalmā” atklāšanu CATA kultūras namā vēl vienu māksliniecisko gadu noslēdz Daigas Jirgensones vadītā mākslas darb­nīca “9 kaķi”. Izstādes atklāšana ir kā svētki pēc padarītā darba, kur bērniem ir iespēja pabūt ar saviem vecākiem un vecvecākiem, kā arī gandarījums redzēt […]

Novada skolēni sadejo Cēsīs. Lietus svētkiem netraucē

14:34
05.06.2024
129

Ap tūkstotim mazu un lielu dejotāju no visa plašā novada 1. jūnijā Cēsu Pils parka estrādē izdejoja Cēsu novada Skolu jaunatnes deju svētkus “Viņi to pa īstam prot”. Svētki notika pēc astoņu gadu pārtraukuma, pulcējot dalībniekus no pašvaldības iestāžu kolektīviem – skolām, kultūras namiem un centriem – Cēsīm, Priekuļiem, Liepas, Straupes, Zaubes, Nī­taures, Drabešiem, Jaunpiebalgas […]

Tautas balss

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
13
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
28
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
14
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
14
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Sludinājumi