Cēsu Valsts ģimnāzijā uzņemti divi skolēni no ārvalstīm – Liliāna Zaidlere no Vācijas un Matiass Hernandess no Čīles.
Jaunieši Latvijā ieradušies organizācijas Youth For Understanding ( Jaunatne par saprašanos) apmaiņas programmā . Latviju pirmo reizi Lili un Matiass ieraudzīja augustā un septembrī sāka skolas gaitas 10.c – valodu klasē.
“Vēlējos pamācīties gadu ārzemēs, bet negribēju braukt uz ASV, jo visi no Vācijas uz turieni dodas,” pastāstīja Lili. Abi skolēni pieteikušies uz apmaiņas programmām vairākās valstīs, un sakritības dēļ nonākuši Latvijā. Pilsētu un skolu, kurā jaunieši mācīsies, un ģimeni, kurā dzīvos, nosaka programmas īstenotāji. “Pirms došanās uz Latviju neko par šo valsti nezināju,” atzinās Matiass. “Tāpēc, lidojot no Čīles uz Eiropu, biju uztraucies.”
Pusgada laikā jaunieši ir iedzīvojušies, viņiem Cēsīs patīk. Matiasam visgrūtāk pierast pie laika apstākļiem, jo Čīlē pašlaik ir vasara. “Arī cilvēki Latvijā ir daudz noslēgtāki nekā Dienvidamerikā,” sacīja Matiass. “Latviešu valoda ļoti atšķiras no manas dzimtās – spāņu valodas.”
Lili pieticis ar pāris mēnešiem, lai lieliski apgūtu latviešu valodu. Kad klase valsts gadskārtas priekšvakarā rakstīja vēlējumus Latvijai, arī Lili latviski uzrakstīja, ka paguvusi iemīlēt šo zemi. Abi ārzemnieki cerībā labāk apgūt latviskās tradīcijas iesaistījušies ģimnāzijas tautas dejas deju kolektīvā “Kande” un viņu lielā uzstāšanās bija pilsētā rīkotajās 18. novembra svinībās. Lili mācās arī mūzikas skolā, kur apgūst
saksofona spēli. Kā viņai tas izdodas, skolasbiedri pārliecinājās Ziemassvētku koncertā. Par to Lili bija sajūsmā, jo Vācijas skolās nav Ziemassvētku sarīkojumu.
“Mums ir lieliska iespēja iesaistīties dažādās aktivitātēs. Nav jākoncentrējas tikai uz mācībām,” pastāstīja Lili. “Mēs šeit pavadīsim tikai gadu, tāpēc vēlamies izmantot laiku pēc iespējas lietderīgāk.”
Jaunieši stāsta, ka dzīve skolās atšķiras no Latvijas. “Manā skolā nav tādu kopīgu kultūras pasākumu. Čīles skolēni kopīgi neatzīmē ne pirmo skolas dienu, ne Ziemassvētkus,” pastāstīja Matiass.
Jauno gadu abi jaunieši sagaidīja Latvijā. “Protams, bija skumji, ka nevarējām doties mājās. To neparedz programmas noteikumi. Taču, ja es būtu aizbraukusi, iespējams, pēc tam būtu grūti atgriezties Latvijā,” atklāja Lili. Sakarus ar ģimeni jaunieši uztur ar interneta starpniecību.
Skolēni uzskata, ka apmaiņas programmās ir lieliska iespēja iegūt dzīves pieredzi, jaunus draugus un iepazīt citu tautu kultūru. Tas attiecas ne tikai uz atbraucējiem, bet arī vi-ņu klasesbiedriem. “Mani Latvijas draugi jau plāno, kā brauks uz Vāciju ciemos,” pastāstīja Lili. Audzinātāja Maruta Vēvere novērojusi, ka viņas klase lepojas ar ārzemju skolasbiedriem, savas grūtības, rudenī ienākot jaunajā skolas kolektīvā, 10. klasē, salīdzināja ar grūtībām, kas bija jāpārvar Lili un Matiasam, kuri sāka mācības, nezinot latviešu valodu. „Nu arī ar Matiasu varu parunāties latviski, redzu, ka viņš ir iedzīvojies, par ko priecājos, bet Lili ir malacis – jau gatava rakstīt sacerējumu latviski. Lili nopietni gatavojas vācu valodas stundām un palīdz man klasē tās vadīt.”
Komentāri