Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM) būtu jāpievērš uzmanība arī skolēnu motivācijas apgūt arodu veicināšanai, savu viedokli aģentūrai LETA pauda Jaunpiebalgas novada domes vadītājs Laimis Šāvējs (Mūsu novads – mūsu mājas – mūsu atbildība). Vērtējot situāciju valstī kopumā pētījumā “Optimālā vispārējās izglītības iestāžu tīkla modeļa izveide Latvijā” izdarītie secinājumi varētu būt pareizi, tomēr Šāvējs autoriem pārmet mehānisku pieeju secinājumu veikšanai un neiedziļināšanos katra novada specifikā, ne tajā, cik tur ir ieguldīs, ne tajā, ka vidējais skolēnu skaits tur esot nemainīgs, ne skolēnu socioekonomiskajā fonā.
Tāpat viņš norāda, ka šī ir tikai viena no problēmām. Viņaprāt, jaunieši jau no mazotnes būtu jāmudina apgūt profesiju.
Lai gan Jaunpiebalgas vidusskolā jauniešiem tiek stāstīts par profesijām, aicināti jaunie profesionāli, bez darba jau mazotnē un pašas ģimenes iesaistes skolas aktivitātes var līdzēt maz, uzskata Šāvējs.
Pēc priekšsēdētāja domām Jaunpiebalgas vidusskolas slēgšana varētu izraisīt ģimeņu aizbraukšanu no novada – vidusskolēniem līdzi brauktu to mazākie brāļi un māsas un ģimene izlemtu par labu tam, ka būtu jāpārceļas. Tas savukārt tikai saasinātu darba roku trūkumu novadā, uzskata Šāvējs.
Tāpat viņš norāda, ka, ja skolēniem diendienā būtu jāpavada stundas ceļā uz vidusskolu, tas nozīmētu, ka tā vārdā būtu jāupurē interešu izglītība, jo pilsētas skolas nenodrošina tik plašu piedāvājumu kā Jaunpiebalgas vidusskola ar 28 ārpusstundu nodarbību iespējām.
Jau vēstīts, ka Jaunpiebalgas vidusskolu pētnieki ir iekļāvuši Smiltenes apkārtnē, un nepietiekamā skolēnu skaita un zemā obligāto centralizēto eksāmenu indeksa (OCE) dēļ iesaka to reorganizēt par pamatskolu. Skolas rādītājs OCE indeksā ir 30,9%.
Autori pieļauj, ka lielākā daļa no skolas audzēkņiem varētu mācīties Smiltenē, bet pārējie – Cēsīs un Madonā.
Komentāri